szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unióhoz frissen csatlakozott Románia fővárosa hihetetlenül vonzó ingatlanpiaci mutatókkal büszkélkedhet. A bukaresti ingatlanpiac minden szegmensében a budapestinél 25 százalékkal magasabbak a bérleti díjak.

Bukarestben a jó minőségű, modern ingatlanok piacán gyakorlatilag nincs üresen álló négyzetméter, sőt hónapokkal az átadás előtt elkapkodják a területeket. A csúcsminőségű, és kiemelkedően jó elhelyezkedésű modern irodák kihasználatlansági rátája 2006 első félévében háromszázalékos volt, de a mutató fél év alatt másfél százalékra csökkent. A Bukarestben 2005 végéig átadott, körülbelül 400 ezer négyzetméternyi „A” kategóriás irodaterület hat hónap alatt ötödével bővült, ráadásul 2007 végéig újabb 400 ezer négyzetméternyi irodaterület készül el − derül ki az Eston International elemzéséből.

Bukaresti panoráma: meglódult árak
A befektetők 2004-ben, amikor az első ilyen ügylet köttetett, még 12,5 százalékos hozam mellett jutottak 100 százalékos kihasználtságú „A” kategóriás irodaépületekhez, ma viszont a 7,5 százalékos hozam is elérhetetlennek tűnik. Ennek oka, hogy alig van termék, pedig a „B” kategóriás, kevésbé jó minőségű és elhelyezkedésű irodák iránt is lenne érdeklődés. Emiatt jelenleg bukaresti iroda-befektetéssel alig lehet többet keresni, mint a budapestivel (6 százalékos hozam), vagy londonival (5 százalékos hozam).

Hiány minden téren

Az irodapiaci kínálathoz hasonlóan a modern raktár- és üzlethelyiségek kínálata is szűkös, bár 2007 végéig várhatóan megduplázódik. Az ipari, logisztikai területek nemzetközi fejlesztői közül Bukarestben − elsősorban az A1-es autópálya mentén − már aktív a Cefin, a Prologis, a Parkridge, a Grontmij, míg a déli negyedekben szinte semmilyen fejlesztői tevékenység nincs. Az üzlethelyiségek piacán a négy modern bevásárlóközponton és a pár éve jelen levő hipermarket láncok bővülésén kívül a jelenleg zajló legnagyobb fejlesztés, a Baneasa, önmagában 170 ezer négyzetméterre növeli a kínálatot. A modern üzlethelyiség-állomány jelentőségét tovább emeli, hogy bár a városközpontban a Magheru sugárút üzletei ma is népszerűek, Bukarestnek nincs klasszikus belvárosi sétálóutcája.

Fogyóban a területek

Az alacsony kínálat annyiban nem meglepő, hogy a bukaresti fejleszthető terület összesen körülbelül 1600 hektár, kevesebb, mint harmada Budapest 5700 hektárra rúgó egykori, és még meglevő rozsdaövezetének. A telkek viszonylag gyorsan fogynak, a város legfelkapottabb kerületével szomszédos területen összesen 221 hektáron folynak a Baneasa negyed lakóparkot, sorházakat, villákat, irodaházakat, bemutatótermeket és bevásárló komplexumot magában foglaló fejlesztései. A város 22,8 ezer hektáros területén egyébként az 1,6 hektár fejlesztési területen kívül több mint 4 ezer hektár park, zöld- és vízfelület található, valamint 9 lakótelep, amelyek közül a legnagyobb önmagában 2,3 ezer hektárt foglal el. A város kisebb területének is köszönhető, hogy a magassági korlátozást nem húzzák meg olyan szigorúan, mint Budapesten: az új irodaépületek nagy része több mint tizenöt szintes.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség

Hét nap

Dráguló román ingatlanok

HVGTavaly 30 százalékkal nőttek az árak a romániai ingatlanpiacon, az uniós csatlakozással januártól újabb 5...

Trend

Bukaresti óriásépítkezések

Bukarest alighanem az egyetlen európai főváros, ahol még óriási üres belterületek várnak beépítésre, miközben az...

Vagyonnyilatkozata szerint nincs mit zárolni Rogántól Amerikában, a DK nem hiszi, ő pedig hallgat

Vagyonnyilatkozata szerint nincs mit zárolni Rogántól Amerikában, a DK nem hiszi, ő pedig hallgat

Georg Spöttle visszavonul a közéleti fellépésektől

Georg Spöttle visszavonul a közéleti fellépésektől

Olasz állatvédők trágyával próbáltak összekenni egy Picasso-festményt

Olasz állatvédők trágyával próbáltak összekenni egy Picasso-festményt

146 millió forintból új sürgősségi osztályt indított a Bethesda Gyermekkórház

146 millió forintból új sürgősségi osztályt indított a Bethesda Gyermekkórház