szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A GVH közleménye szerint az FHB Életjáradék Zrt.

A GVH közleménye szerint az FHB Életjáradék Zrt. két, egymástól lényegesen különböző életjáradék konstrukciót hirdetett ugyanazokkal a szlogenekkel, ami megtévesztő volt a fogyasztók számára.  Az FHB Életjáradék Zrt. 2006 novemberében jelent meg a piacon két, időskorúaknak szánt konstrukcióval: az FHB Életjáradékkal és az FHB Időskori Jelzálogjáradékkal. Az FHB a két terméket 2006 végétől kezdődően széles körben reklámozta. 

Életjáradék

Az FHB Életjáradék esetében egy "lakásért életjáradék" típusú szolgáltatásról van szó, lényege az, hogy egy pénzügyi intézmény megszerzi az időskorú ingatlanát, cserébe az eladó haláláig minden hónapban egy adott összeget (életjáradékot) folyósít. Az eladó ingatlana tulajdonjogát átadja, de azon holtig tartó haszonélvezeti joga van. A járadékos a szerződéskötést követően egy alkalommal nagyobb összegű kifizetésben is részesülhet, az ingatlan értékének 45-50 százalékáig. 
 
Jelzálogjáradék

Az FHB Időskori Jelzálogjáradék esetében a járadékos marad az ingatlan tulajdonosa, de a szolgáltató jelzálogot jegyez be az ingatlanra. Az utolsó kedvezményezett halála után a szolgáltató elszámol az örökösökkel, akik a következő lehetőségek közül választhatnak: visszafizetik a felhalmozott tartozást, ezáltal tehermentessé válik az ingatlan; a felhalmozott tartozást normál jelzáloghitelre váltják; a szolgáltató értékesíti az ingatlant és a felhalmozott tartozással csökkentett összeget kapja meg az örökös. E terméket kizárólag az FHB értékesíti a magyar piacon. 

Szezont a fazonnal

A GVH szerint a két, eltérő tartalmú konstrukció a reklámokban nem különül el egyértelműen egymástól, a fogyasztókban olyan kép alakul ki a két - hasonló előnyökkel bíró, azonos élethelyzetre megoldást kínáló - konstrukció kapcsán, hogy a hirdetett tulajdonságok mindkét termékre vonatkoznak. A más piaci szereplők termékeivel való összehasonlítást jelentősen megnehezítheti, hogy az FHB egy nem szabályozott piacú életjáradék terméket és egy kölcsönterméket ugyanazon kampányban szerepeltet.

Megtévesztő állítások

 A vizsgálat megállapítása szerint a reklámokban több, a fogyasztók megtévesztésére alkalmas állítás szerepelt. Ilyen volt például az az állítás, amely szerint "nem kell lemondanunk semmiről", "miénk marad a lakásunk". Ez az állítás csak a Jelzálogjáradék konstrukció esetében igaz, az Életjáradékra nem. Kifogásolja a GVH azt is, hogy az FHB hirdetéseiben következetesen "13. havi járadék"-ot emleget, holott csak arról van szó, hogy a járadékos az éves járadékot 13 részletben kapja meg. 
Megtévesztőnek bizonyult a "járadék követi az inflációt és nem romlik a pénzünk" szlogen is, hiszen a reklámok nem tettek különbséget az Életjáradék és a Jelzálogjáradék nevű termékek között. Márpedig csak az utóbbi esetben van arra lehetőség, hogy a járadék összege az inflációt kövesse. Több reklám is tartalmazza azt az állítást, hogy "a lakás értékének 45 százalékát most, a többit részletekben" kifizetik. Csakhogy a lakás értékének "többi" része akkor sem kerül teljes mértékben kifizetésre, ha az ügyfél élettartama ezt lehetővé tenné.

Alaposabb tájékoztatást az időseknek

 A bírság összegének meghatározásakor a versenyhatóság súlyosbító körülményként értékelte, hogy a megtévesztő hirdetések a fogyasztók széles köréhez jutottak el, a reklámok hatására hosszú távú szerződések köttettek, a megcélzott fogyasztók pedig idős emberek voltak, akik sokszor az átlagosnál alaposabb tájékoztatásra szorulnak. 
Enyhítő körülménynek bizonyult ugyanakkor, hogy az FHB a reklámok kialakításakor törekedett a jogszerű magatartásra, kommunikációja új termékre vonatkozott, a versenyfelügyeleti eljárás megindulása előtt önként változtatott reklámjain, az eljárás során együttműködött a hatósággal. A GVH értékelte, hogy az FHB vállalásokat is tett. Például ezentúl a "13 részletben folyósított járulék" szlogent fogja használni, elkülöníti egymástól a termékeket és a szolgáltatásokat, valamint részletes magyarázó cikket tesz közzé a konstrukciókról. 

(MTI)

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Abszurd telekadó

A tavalyi katasztrofális év után az idei jó termés láttán sem...