szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Amennyiben a hitelünket nem tudjuk, vagy nem akarjuk törleszteni, a bank jogosult az ingatlant...

Amennyiben a hitelünket nem tudjuk, vagy nem akarjuk törleszteni, a bank jogosult az ingatlant értékesíttetni és az így kapott vételárból a tartozásunkat, valamint az ide kapcsolódó költségeit levonni. Az ingatlan eladásából származó összeg és a bank jogos követeléseinek a különbözete minket illet, vagyis a bank a maradék pénzt visszaadja.

Abban az esetben, ha az ingatlant nem sikerül eladni annyiért, amennyi a bank követelése velünk szemben, akkor a hiányzó résszel továbbra is tartozunk a banknak. Annak a valószínűsége, hogy a bank ezt az összeget be tudja rajtunk hajtani jóval kisebb, mint az ingatlannal fedezett rész esetében, hiszen előfordulhat, hogy nem marad semmink.

Tekintettel arra, hogy a bank abból a pénzből ad nekünk kölcsön, amit az ügyfelei betétként, vagy kötvények vásárlásán keresztül a bankban elhelyeznek, kínosan ügyelnie kell arra, hogy a vele szemben fennálló bizalom nehogy meginogjon. Ennek megfelelően a hitelezési tevékenysége során szigorú törvényi és saját maga által alkotott szabályokat követ, aminek keretében arra is ügyel, hogy a különféle hitelek biztosítékai a szerződés időtartama alatt végig fedezetet nyújtsanak a tartozásokra.

Abban az esetben, ha tartósan olyan helyzet áll elő, hogy az általunk felajánlott hitelbiztosíték, vagyis az ingatlan, kevesebbet ér, mint a tartozásunk, akkor a banknak lehetősége van arra, hogy részbeni visszafizetést, vagy pótlólagos biztosítékot kérjen. Ezáltal vagy a tartozásunk csökken le annyira, hogy a lakás értéke újból fedezi azt, vagy egy újabb ingatlanra bejegyzett jelzálog növeli annak a valószínűségét, hogy a bank a pénzét visszakapja, mert a két ingatlan együttes értéke meghaladja a tartozást.

Amennyiben tehát tartósan gyenge marad a forint, és jelentősen visszaesnek az ingatlanárak, akkor nem zárható ki annak az esélye, hogy akár a pótfedezet bevonásának lehetőségével, akár a visszafizetés kérésével éljen a bank. Ugyanakkor természetesen egyetlen pénzintézetnek sem érdeke lehetetlen helyzetbe hozni saját ügyfeleit, jellemzően a hosszú távú kompromisszumos megoldás a cél. Egy dolgot azonban leszögezhetünk, ha rendszeresen fizetjük a törlesztéseinket és az ingatlan megvásárlásánál sem a lehető legalacsonyabb önerő elérése volt a legfontosabb szempontunk, akkor a Magyarországon jellemző - az angolszász rendszernél jóval konzervatívabb - banki hitelezési gyakorlat, vagyis az, hogy a bank a piaci értéknél jóval kisebb összeget volt csak hajlandó megfinanszírozni most meghálálhatja magát.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!