szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A szlovákiai (felvidéki) állampolgárok Magyarországi...


A szlovákiai (felvidéki) állampolgárok Magyarországi ingatlanvásárlása (lakások, családi házak, telkek) nem új jelenség. Mindkét ország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, így a jogi akadályok is elhárultak az átköltözés elől.

Főként értelmiségiek költöznek át

Elsősorban a Pozsonyhoz közel eső, magyar településeket szemelték ki a szlovák fővárosból és annak környékéről átköltözők, de néhány évvel később Borsodban is hasonló jelenséget tapasztaltak. 2006-ban a Manager Magazin arról számolt be, hogy az északnyugati hármas határ falvaiba egyre több külföldi költözik, Rajka és Dunakiliti egyre népszerűbb, emiatt jelentősen emelkedtek az árak a településeken

" - Hétvégenként lépésben haladnak egymás mögött a szlovák rendszámú autók nálunk. Ingatlanokat keresnek. Az én szomszédomba is egy szlovák család költözött tavaly. A szülők átjárnak dolgozni Pozsonyba, csak 16 kilométerre van. A gyerekek még kicsik, de valószínűleg szlovákiai iskolába járatják majd őket, bár mondták, hogy szeretnék, ha megtanulnának magyarul is. Azt mondja a szomszédom, hogy ez jobb így neki. Eladták a pozsonyi lakásukat, kertes házra vágytak, de a pozsonyi házak megfizethetetlenek. A szlovák falvak pedig koszosabbak, és rosszabb arra a közbiztonság is. Hát átjöttek lakni Rajkára – mondta egy helybéli férfi lapunknak.

A pozsonyi elit körében az elmúlt egy-két évben lett divat az átköltözés, a két ország EU-tagsága óta ennek semmilyen jogi akadálya sincs. Takács Tibor, a mosonmagyaróvári Talea ingatlaniroda ügyvezetője hetente kap e-mailt szlovákiai, elsősorban pozsonyi szlovák érdeklődőktől, hogy házat vennének a Szigetközben. Rajka mellett Dunakiliti a legnépszerűbb, „de jönnének egyre délebbre is”. Rajkán 2005-ben 30-40 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak, amit egyértelműen szlovák vásárlók hatásának tulajdonítanak. Az ott élők tapasztalatai szerint a kifejezetten jómódú, értelmiségi családok jönnek. 

Pozsonyban az elmúlt években hirtelen nagyon megugrottak az árak, különösen az ingatlanok számítanak megfizethetetlennek. Miközben a fizetések körülbelül a budapesti átlagnak felelnek meg, addig egy kis külvárosi lakásért nem ritka, hogy akár húszmillió forintnak megfelelő koronát is elkérnek, a belvárosi 60-70 négyzetméteres ingatlanok átlagára pedig harmincmillió forint körül van. Ezzel szemben kényelmes kerttel házat lehet venni Rajkán már tizenhárommillió forintért is. A szlovák érdeklődők ráadásul könnyen rávehetők, hogy ennél jóval többet is fizessenek, az ingatlanosok akár több millió forinttal többet is elkérhetnek egy-egy házért, mint amennyit azt magyar vevőinek első ajánlatként mondanának " - számolt be a Manager Magazin a négy évvel ezelőtti helyzetről.

A forint-korona árfolyamon is nyertek a szlovák vásárlók

A szlovák ingatlanvásárlókat a 2008 őszén kirobbant gazdasági-pénzügyi válság sem riasztotta el, hiszen a fentebb említett árkülönbség miatt bőven megérte magyar földön lakást vásárolni. A Kisalföld tavaly október végén megkérdezte a határmenti ingatlanforgalmazókat, hogy mennyire érződik a krízis hatása:

„- Az ingatlanok ára az utóbbi időben nem változott, ám a forint gyengülése miatt – míg két hete egy koronáért 7,6 forintot kaptak, most ez a szám már a kilenchez közelít – rövid távon élénkebb lett a szlovák kereslet a magyar piacon" – mondta Mikulas Rusó, az egyik rajkai székhelyű ingatlanfogalmazó iroda vezetője.

- Nem csoda, hisz a most vásárlók akár több százezer koronát is nyerhetnek így egy – például rajkai – lakásvásárláson. Amíg eddig a szlovák vásárlók egy négyzetméternyi magyar lakásért átszámolva majdnem 29 ezer koronát fizethettek, most 24,4 ezerért megkapják ugyanazt a forintmennyiséget. Sokan úgy gondolkodnak, hogy a legjobb lehetőség most nyílt, magyar oldalon, Pozsonyhoz közel házat venni: mások azonban attól tartanak, Amerikához hasonlóan bedől az ingatlanpiac. Az emberek egyik fele így inkább bankban tartja a pénzét, ám van, aki a pénzintézetek összeomlásától félve ingatlanokba fektet" – mondta Mikulas Rusó a Kisalföldnek tavaly októberben, amikor a használt ingatlanok átlagosan négyzetméterenként 220–230 ezer forintért keltek el a határhoz közel eső falvakban.

2009 elején az Ingatlanmenedzser is beszámolt arról, hogy az gazdasági válság elérte a szlovák ingatlanpiacot is.

[[ Oldaltörés: Sírnak a szlovák ingatlanosok ]]


Sírnak a szlovák ingatlanosok

Szlovákiában a gazdasági válság legnagyobb vesztesei közé az autóipar mellett az ingatlanközvetítők tartoznak. Maga a válság is részben az amerikai ingatlanpiac összeomlásában gyökerezik, ami óvatosságra inti mind a hiteleket kínáló bankokat, mind a vásárlókat. Szlovákiában különösen felpumpálódtak az ingatlanárak az euró bevezetése előtt, azonban az ingatlanbuborék a válság hatására nagyot durrant, és az árak csökkenni kezdtek. Most egy új egyensúly van kialakulóban a szlovák ingatlanpiacon, amely alkalmazkodik a megváltozott kereslethez.

Mindez azonban a gyakorlatban annyit jelentett, hogy egy pozsonyi, kétszobás lakás négyzetméter ára 2209 euróról 2103 euróra csökkent - vagyis háromszáz forintos árfolyamon számolva 660 ezer forint helyett 630 ezer forintra. Nem volt kétséges, hogy a fentebb említett 220-230 ezer forintos magyarországi ingatlanárak erősen versenyképesek maradnak .

Olyannyira, hogy Rajkán komoly lakásépítési projektekbe fogtak, kilenc társasházban százharminc új otthont alakítottak ki, elsősorban a Szlovákiábók érkező vásárlóknak, számolt be újabb tudósításában a Kisalfold idén januárban. "Kilenc társasházban mintegy százharminc új lakással, s legalább ötszáz új lakossal számolhatnak a határ menti faluban. Egy magánvállalkozás a szlovák felnőtteket magyarul tanítja, sőt, újabb csoport beindításán gondolkodnak.

A rajkai önkormányzat nemrégiben huszonnégymillió forintért megvásárolta a határőrség egykori épületét: egy befektető lakásokat alakít ott ki, amelyeket – azt ígérik – elérhető áron lehet majd megvásárolni. A község is jól járhat ezzel az üzlettel, mert négy önkormányzati ingatlan a falué lesz. Ezt a határőrségi épületet már bontják, helyén négy társasházban összesen hatvan lakás épül. - A befektetőn múlik, mikorra készül el a létesítmény, már folyik a munka a területen – mondta Bazsó Lajos polgármester.

A határ felé vezető Bem utcában háromszor tizenhat lakásos társasház épül, s a munka lassan a befejezéséhez közeledik: több mint száz érdeklődő volt a lakásokra. Két társasház területét az önkormányzattól, egyet egy magánbirtokostól vásárolt meg egy ingatlanközvetítő cég harmincmillió forintért, majd adta el egy beruházónak. Ide is elsősorban szlovákok, szlovákiai magyarok költöznek be, várhatóan még idén. - Információim szerint a régi benzinkút területén épül még két társasház  – mondta a polgármester, majd hozzátette: örül, hogy gyarapodik a lakosság", írta a Kisalföld a pezsgő ingatlanpiacról januárban.

A pozsonyi Új Szó április elején készített ingatlankörképéből kiderült,  hogy Magyarországon szinte minden lakás vagy ház olcsóbb: a régi és új családi ház, a luxusingatlanok, ráadásul  nagyságrendekkel. És ugyanez a helyzet a hármashatár osztrák oldalával, az ausztriai árak is alacsonyabbak.

" Milyen árakra számíthatnak, akik a határ túloldalán szeretnének ingatlant vásárolni? Mosonmagyaróváron, Rajkán vagy Dunakilitin egy tízáras telken fekvő új családi házhoz már 100-120 ezer euróért hozzájuthatunk. A Pozsonyhoz közeli szlovákiai falvakban ezzel szemben egy ilyen ingatlanért minimum 180 ezer eurót kérnek. Hasonló a helyzet az öregebb házakkal is, amelyekhez a Pozsonyhoz közeli magyarországi községekben 65-90 ezer euró közötti összegért juthatunk hozzá. Nem csalódnak azonban azok sem, akik luxusvillára vágynak, hiszen a határ túloldalán ezeket is lényegesen olcsóbban kínálják. 

Magyarországon az új építésű ingatlanok kerülnek annyiba, mint Pozsonyban és környékén a 40 éves lakások – nyilatkozta Roman Parobek, a Velvet Real ingatlanügynökség ügyvezetője. Ausztriában a legnagyobb érdeklődés az építési telkek és az új családi házak iránt mutatkozik. Monika Haklová, az Immobilien Universal ügyvezetője szerint a családi házak Ausztriában nagyjából ugyanannyiba kerülnek, mint a Pozsony környéki szlovákiai falvakban, így például a Pozsonytól 25 kilométerre fekvő Gattendorfban 170 ezer euróért juthatunk új házhoz. A határhoz közeli Hainburg vagy Kittsee építési telkeinek a négyzetmétere 55-170 euró között mozog", írta a lap, amely arról is beszámolt, hogy az osztrák hitellehetőségek jóval kedvezőbbek, mint a szlovákok, ráadásul nem csak felvehető összeg magasabb, hanem a kamatok is barátinak mondhatóak.

[[ Oldaltörés: Magyarországon a luxus is olcsóbb ]]



Régi vagy új, luxus vagy "normál" - Magyarországon minden olcsóbb

" Ausztria iránt azért nagy az érdeklődés, mert nyugati szomszédunk alacsony kamatozású építési kölcsönöket nyújt. Ha házat építünk, a hitel elérheti a 40 ezer eurót, ráadásul minden egyes gyerek után további 11 ezer eurós hitelt igényelhetünk. Ha öregebb házat szeretnénk vásárolni, a hitel legfeljebb 25 ezer euró lehet, plusz a gyerekekre érvényes 11 ezer eurós keret. További előnye, hogy a futamidő 32,5 év lehet. Az első tíz évben az éves kamat 0,5%, 11 év után 1,5%, 22 év után pedig 3%. A hitelt azonban már tíz év után visszafizethetjük", olvasható az Új Szóban.

Mivel Szlovákia 2009. január 1-én bevezette az eurót, a gyenge forint miatt valósággal megrohamozták szlovák vásárlók a határmenti városok üzleteit - a húsvéti bevásárláskor például valósággla megszállták a győri plázákat, de más más településeken hasonló rohamokat tapasztaltak. Gyakorlatilag mindent érdemesebb volt Magyarországon vásárolni: autót, élelmiszert, ruhaneműt. A napokban megjelent hivatalos felmérés szerint  szerint az élelmiszereket leginkább Lengyelországban, míg az elektronikus fogyasztási cikkeket Lengyelországban és Magyarországon érdemes megvásárolniuk a szlovákoknak.

  - A szomszédos országok valutái értékének csökkenése a nemzetközi gazdasági válság következtében, párhuzamosan az euró szlovákiai bevezetésével jelentősen módosították az árszínvonalakat  - magyarázta a helyzetet David Dereník, az UniCreditBank elemzője. A pénzintézet a mostani árakat a 2007-es árszínvonalhoz hasonlította.

2007-hez - és a szlovákiai stabil euróhoz - viszonyítva Lengyelországban 24 százalékkal, Magyarországon 23 százalékkal, Csehországban pedig 7 százalékkal lettek olcsóbbak az élelmiszerek a szlovákok számára. Mindez természetesen kedvezőtlenül hat a szlovákiai üzletek forgalmára. Idén januárban a háztartásban szükséges dolgokat forgalmazó boltok forgalma 24 százalékkal, februárban pedig 42 százalékkal esett vissza Szlovákiában. 

[[ Oldaltörés: 10 millióval olcsóbb nálunk építkezni ]]



Tízmillió forintot nyernek, ha Magyarországon építkeznek

A jelenséget április végén riportban feldolgozó Népszabadság Győrben azt tapasztalta, hogy a szlovákok, szlovákiai magyarok jóval mobilabbak és rugalmasabbak - igyekeznek kihasználni a lehetőségeket. Kelen esetben azt, hogy magyar földön érdemesebb ingatlant vásárolni, vagy építeni.

" Áttelepedésen gondolkodik egy magyarajkú galántai család is, amely a panelt kinőtte már, s kertes házra vágyik.  Jól érezzük magunkat Galántán, de Magyarországon feleannyiból építhetünk házat, mint itt - állítja az asszony. A férje is így számol. Ő egy pozsonyi autógyárba jár dolgozni naponta. Ha áttelepszenek Győr környékére, akkor Pozsonyba és vissza összesen napi 36 kilométerrel többet kell utaznia, de legalább tízmillió forintot érő eurót nyernek egy összegben a telekáron és az építkezésen.

A galántai család a szlovákiai határ közelében, a Győrhöz tartozó Szitásdombon kialakított telekről tárgyal Csóka Szilárddal, a Szitásdomb Lakópark értékesítési igazgatójával. Ez a társaság 20 hektárt közművesített, s látott el korszerű infrastruktúrával."

A Győr és Vámosszabadi határába tervezett lakóparkról az Ingatlanmenedzser is beszámolt március végén. A sajtótájékoztatón még arról beszélt a társaság képviselője, hogy a földrajzi közelség miatt számítanak szlovák telekvásárlókra is. Az előrejelzések szerint lesznek vevők, akik befektetési szándékkal vásárolnak telket, mert bíznak annak értékállóságában és értékesíthetőségében - azonban a Népszabadságnak már úgy nyilatkozott a cég vezetője, hogy őket is meglepték az áttelepülni vágyó érdeklődők.

 A  területen 104 családi ház és 30, egyenként  legfeljebb nyolclakásos társasház vagy sorház építésére alkalmas telket alakítanak ki. A telkeket teljes körű közművesítéssel látják el, és kiszolgáló utakat, játszóteret, gyalogos sétányt építenek. Fontosnak tartják a leendő lakópark jó megközelíthetőségét, ezért korszerűsítik az odavezető úthálózatot, buszmegállókat, buszfordulót, kerékpárutat létesítenek. A másfél milliárd forintos invesztíciót részint banki hitelből, részint saját tőkéből biztosítja a magyar-osztrák-amerikai tulajdonban lévő Szitásdomb Lakópark kft. 

 A park a tervek szerint az év végére elkészül, a telkeken lesznek már a közműcsatlakozások is, így jövőre megkezdhetik az építkezést a telkeket megvásárló tulajdonosok. A telkek négyzetméter-ára bruttó 18 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy egy 24,6 méteres utcafrontú telket nettó kilencmillió 900 ezer forintért kínálnak a fejlesztők. 

Népszabadságnak azt mondta a cég képviselője: a Szitásdombon a telek négyzetmétere hatvan euró, Szlovákiában ugyanez ennek legalább a duplája, de bizonyos területeken a háromszorosa. Pozsony frekventált részein az újonnan épített társasházak négyzetmétere forintban számolva eléri az egymilliót" - írta április végén a Népszabadság

Szintén a lap újságírójának nyilatkozó, Győrben új lakásokat építő cég projektigazgatója azt mondta, náluk az elmúlt hónapokban tíz százalékkal nőtt meg  a szlovákiai érdeklődés. Míg korábban általában a Győrben tanuló gyermekeiknek vásároltak lakást az egyetemi évekre szlovák állampolgárok, most a kedvező euróárfolyam miatt keresik a győri otthonokat. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Dubaj: ilyen egy luxus buszmegálló

Dubaj, ez az apró arab államocska a luxusturizmusba fekteti kőolajból származó bevételei jelentős részét, így készülve...