Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Szomorú napja volt a magyar futballnak 2021. december 24. A kormány ugyanis – a Nemzeti Sport indoklása szerint meghallva a pécsiek kívánságát – úgy döntött, mégsem építi meg a város új stadionját, így még mindig a régi stadion lelátóin lehet majd nyomon követni, hogy mennyire tud előre lépni a PMFC az NB II tizedik helyéről. Pedig a becslések szerint akár 22 milliárd forintot is el lehetett volna költeni az arénára. Szerencsére a magyar másodosztályban és még alacsonyabb szinteken így sincs hiány drágán megépült csillogó-villogó stadionokból, sőt még most is épül új, így aztán az NB II rajongói a liga színvonalához méltó létesítményekben követhetik az eseményeket.
A magyar futball csúcsán, az NB I-ben már evidencia a jó stadion. Mióta utolsóként a Kispest stadionja is elkészült, a 12 első osztályú csapatból 12-nek vagy új a stadionja, vagy nemrég felújított – egyedül az utolsó helyezett Gyirmót rontja az összképet, ahol a NER megjelenése nélkül, önerő és taópénz kombinálásával újították fel a stadiont. De aki már unja az NB I-et, az a másodosztályban, sőt annál lejjebb is láthat szép stadionokat.
Egy időben lehetett még figyelni a folyamatot, hogy hány csapatnál esik meg a szégyen, hogy új stadiont kap, majd kiesik, most viszont ennek már nincs értelme, hiszen mivel minden NB I-es csapatnak új vagy felújított stadionja van, logikusan minden évben kiesik kettő közülük. (Azért az MTK-nál sikerült ezt túlzásba is vinni, ők kétszer estek ki az új stadion átadása óta, és most épp a harmadik kiesés ellen küzdenek.) Az előző szezonban a Debrecen volt az „új stadionnal kizuhanni a másodosztályba” történet aktuális előadója, idén a Diósgyőr az – a 2018-ban átadott aréna az eredetileg tervezett 4,5 helyett 13 milliárd forintból épült meg. Igaz, ők legalább a másodosztály első helyén állva esélyesek az azonnali visszajutásra, ellenben a tavalyi másik kiesővel, a Budafokkal – ott nem új stadion épült, de egy felújítás így is volt –, ők most már az NB II-ben is kiesőhelyen állnak.
A másodosztály másik feljutójelöltje a Vasas, akiknek az új stadionját 2019-ben adták át. Az angyalföldi csapatnak azt a nem mindennapi bravúrt sikerült összehoznia, hogy a másodosztály egyik legnagyobb költségvetésével egymás után három évben is épp csak lecsúsztak a feljutásról, de így legalább fixen van egy szép stadion az NB II-ben. Idén tavaszig legalábbis biztosan, aztán meglátjuk, lehet, hogy negyedik próbálkozásra már sikerül a feljutás.
Persze beleköphet még a levesükbe a Szombathelyi Haladás, amely most épp a negyedik helyen áll. Ők még NB I-esek voltak, amikor 15,6 milliárd forintból megépült a stadionjuk úgy, hogy akkor még nem tudták, ki fogja üzemeltetni, volt, amikor megesett, hogy nem mehetett be a csapat edzeni, mert nem sütött be eléggé a Nap a gyepre. Majd kiestek, és azóta sem jutottak vissza – pedig a város akkori KDNP-s polgármestere megmondta az átadón, a stadion ajándék, amit Szombathely azért kapott, mert jól viselkedett. Azóta a stadiont üzemeltető céget az állam vette át, annyira nem kellett senki másnak.
Az 5. hely a Szegedé – pontosabban a Szeged-Csanád Grosics Akadémiáé, jelezve, hogy a katolikus egyházmegyéé a klub. Az ottani stadion 14 milliárd forintból épült meg 2019-re, így majdnem egy évtized után nem a Szegedtől laza 116 kilométerre lévő Gyulán játssza a csapat a hazai meccseit. A hatodik helyezett stadionjának története is érdekes: a győri ETO Parkot még akkor építették, amikor magyar bajnok lett a klub, aztán a Quaestor-botrány maga alá temette, most pedig árverezik a stadiont.
Az NB I-be jutás veszélye egyelőre nem fenyegeti a Nyíregyházát, ők a másodosztály 9. helyén töltik a téli szünetet, azaz épp eggyel a Pécs előtt – így a Kisvárda hirdetheti magáról büszkén azt, hogy ők Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyetlen első osztályú klubja, szintén új stadionban, mindenki nagy megelégedésére, aki nem értette, hogy a magyar futball történelmének első százhúsz évét hogy bírhattuk ki NB I-es Kisvárda nélkül. A Nyíregyházáé lehet hamarosan az NB II legdrágább stadionja, Orbán Viktor 19,1 milliárd forintban határozta meg a keretet, amelyet a stadion megépítésére költhetnek. Addig is a hazai meccseiket Balmazújvárosban játsszák – ott azért lett egy jó stadion, mert 2017-ben az első osztályba feljutásra készülve felújították, majd feljutottak, kiestek, megszűntek, és most a régi csapat romjain újjászervezett Balmazújváros FC épp az első helyen áll a Hajdú-Bihar megyei első osztályban. Az ottani stadionban történt meg az átadás környékén, hogy miután megépítették a pályafűtést a helyi termálvíz felhasználásával, nem kapcsolták be, mert túl drága lett volna.
A megye 1-be csúszás ellen küzd viszont a Vác, amely egyetlen hellyel áll az NB III Közép csoportjának kiesőhelye felett. Ott az utánpótláscsapatokat működtető – a felnőttcsapatért felelős Vác FC-től jogilag független, a honlapjuk szerint szorosan együttműködő – VVLSE került be nemrég a hírekbe, amikor kiderült, vizsgálja az önkormányzat, hogy ha már a város 180 milliós önrészt adott a 600 millió forintos stadionépítésre, akkor ezzel miért nem készültek el időre.
Ha kiesnének, a Pest megyei első osztályban találkoznának a Vecséssel. Az ottani klubház 260 millió forint taópénzből épült meg, amire azzal az indoklással adták be a kérelmet, hogy szintén a taóprogram keretében a kézilabdacsapat csarnokát épp a régi fociöltöző helyére tervezték felépíteni. Annak ellenére megkapták rá a támogatást, hogy a kézicsarnok végül nem taópénzből épült meg és nem is ott, hanem egy olyan műfüves focipálya helyén, amelynek a felújítására a fociklub kapott taópénzt. Ehhez képest már-már kispályásnak tűnik a salgótarjáni történet, ahol a felújításról szóló kormányhatározatba először tévedésből rossz stadiont írtak bele.
Minden csúcsa pedig a szigetszentmiklósi tragikomédia. Ott 2009 és 2015 között volt NB II-es csapat, majd elkezdtek stadiont építeni. 3,5 helyett csak 2,1 milliárd forintot tudtak összegyűjteni erre, miközben kiestek, majd amikor nem kaptak bankhitelt a folytatásra, 60 százalékos készültségnél leállították az építkezést, visszaléptették a csapatot a megye 1-be azzal az indoklással, hogy spórolni kell a stadionra, mert az utánpótlásnak szüksége van rá, majd az összes utánpótlás- és a felnőttcsapatot is visszaléptették. De eljött a happy end: amikor Orbán Viktor stratégiai fontosságúnak minősítette a klubot, a felszámolást megúszták, sőt, azóta a megye 4-ből már feljutottak a megye 3-ba, azaz a hatodosztályba.
Vezető képünkön a PMFC jelenlegi pályája
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Később biciklivel, motorral, vonattal és gyalog folytatja az ország bejárását.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.