szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Történelmi jelentőségű megállapodást kötöttek az Európai Unió űrkutatással foglalkozó miniszterei Luxembourgban. Úgy döntöttek, megépítik az Ariane 6 típusú hordozórakétát, amelyet már 2020 előtt üzembe helyezhetnek - közölte kedden Genevieve Fioraso kutatási ügyekben illetékes francia államtitkár.

Az EU tagországai arról határoztak, hogy összesen nyolcmilliárd eurót fordítanak hordozórakéták kifejlesztésére a következő tíz évben. Ebből hatmilliárdot az Ariane 6 típusú rakéta megépítésére szánnak, és ez az összeg fedezi a dél-amerikai Francia Guyana területén lévő Kourou-ban egy új kilövőállomás építését és a kisebb méretű Vega hordozórakéta fejlesztését is.

Európa ezzel a történelmi jelentőségű lépéssel előnyt szerezhet versenytársaival szemben az európai szuverenitás, a foglalkoztatottság vagy az ipar szempontjából stratégiai jelentőségűnek tartott szektorban - mondta a francia államtitkár. Brigitte Zypries, az űrkutatási ügyekért felelős német miniszter ugyancsak úgy vélte, hogy a megállapodás kedvez a német iparnak és a foglalkoztatottságnak.

"Ez siker, méghozzá - talán mondhatom így - hatalmas siker" - nyilatkozott Jean-Jacques Dordain, az Európai Űrügynökség (ESA) vezetője.

Az ESA, valamint mindenekelőtt Franciaország és Németország - az Ariane program legfőbb pénzügyi támogatói - hónapokon keresztül tárgyaltak, mielőtt sikerült megállapodniuk az új típusú hordozórakéta megépítéséről. Párizs a költségek 52 százalékát, Németország pedig 22 százalékát állja, a fennmaradó összegeket további EU-tagállamok adják.

Brüsszel célja, hogy az európai gazdasági közösség versenyképesebbé váljon a műholdak pályára állítása terén. Az EU-tagállamok által jelenleg használt Ariane 5 hordozórakéta megépítéséről 1987-ben hoztak döntést, és 1996 óta alkalmazzák.

A kezdeti nehézségeket követően mára megfelelően betölti funkcióját. A kereskedelmi műholdak pályára állításának piacán több mint ötven százalékos részesedést ért el az Ariane 5, helyzetét azonban fenyegeti az amerikai SpaceX nevű vállalat Falcon rakétája.

Rosszul alszik? Ez az 5 perces módszer segíthet

Rosszul alszik? Ez az 5 perces módszer segíthet

Lewis Hamilton 40 éves lett, és tényleg új életet kezd

Lewis Hamilton 40 éves lett, és tényleg új életet kezd

Tudta, hogy áram és áram között is van különbség?

Tudta, hogy áram és áram között is van különbség?

CATL: A debreceni beruházásra nincs hatással az amerikai feketelistára kerülés

CATL: A debreceni beruházásra nincs hatással az amerikai feketelistára kerülés