Különleges védett állatot lőttek le itthon, 10 éve először
Fokozottan védett madarakat, egy túzokot és két rétisast is lelőttek itthon az év végén – jelentette a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Túzokot utoljára 2004-ben lőttek le Túrkevén, legalábbis ez az utolsó ismert eset.
Három fokozottan védett madarat – egy túzokot és két rétisast – lőttek le sörétes puskával 2014 utolsó és 2015 első napjaiban – írta közleményében az MME.
December 30-án indult vizsgálat az ellen a természetkárosítással vádolt Hajdú-Bihar megyei vadász ellen, aki Zsáka külterületén lőtt le egy túzoktyúkot. Az esettel kapcsolatban az MME debreceni területi irodáján tett valaki névtelen bejelentést.
A Hortobágyi Nemzeti Park szakembereinek a bevonásával a Berettyóújfalui Rendőrkapitányság munkatársai a társas vadászatot szervező vadásztársaságnál megtalálták a napokkal korábban lefagyasztott túzokot. A túzok fokozottan védett állatfaj, természetvédelmi értéke egymillió forint. Az elkövető beismerte tettét.
Utoljára 2004-ben, Túrkevén lőttek le túzokot az országban – legalábbis ez volt eddig az utolsó ismertté vált eset. Előtte 1994-ben Bucsán, illetve 1984-ben Csabacsűdön ejtettek el ilyen madarat itthon. A kilencvenes évek végén egy öreg kakast lőttek le a Borsodi Mezőséghez tartozó Mezőnagymihályon.
Két rétisas is elpusztult tavaly év végén, illetve 2015 elején – tette hozzá az MME. Karácsony másnapján Jász-Nagykun-Szolnok megyében egy sérült rétisas miatt riasztották a Természetvédelmi Őrszolgálatot, a madár a megtalálása után rövid időn belül elpusztult. A teteméről készült röntgenfelvétel összesen 12 ólomszemcse árnyékát mutatta ki.
Ez év elején pedig Pest megyéből került be élve egy meglőtt rétisas a Fővárosi Állat- és Növénykertbe, ahol a szakszerű és gyors beavatkozás ellenére elpusztult.
A szintén egymillió forint természetvédelmi értékű rétisasok európai előfordulása ritkának számít, a hazai állományuk kevéssel haladja meg a 250 párt.