szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden fejben dől el – szokták mondani a sportolók. Ha nem is minden, de a sikerek egy része annyira, hogy ezt a módszert bárki kipróbálhatja, ha sportol valamit.

A Popular Science jelentetett meg egy érdekes összefoglalót arról, hogy a sportolók hogyan tudják nagyon egyszerűen javítani a teljesítményüket. A recept egyszerű: fejben sportolnak. Erre a legjobb példa a kétszeres Pro Bowl-résztvevő irányító, Carlson Palmer esete. Az Arizona Cardinals amerikaifutball-csapatának erőssége egyszer olyan térdsérülést szenvedett, amellyel egy hétig pályára sem léphetett, de amint visszatért, élete legjobb meccsét játszotta. A titkát pedig elárulta az ESPN-nek: a kórházi ágyban, fejben dobta a tojáslabdát társainak.

A gondolatok ilyen erejét már a 30-as évek óta vizsgálják, az utóbbi években pedig több ígéretes eredmény született. A lényege annyi, hogy ha fejben elképzeljük az adott szituációkat a pályán, és fejben le is játsszuk őket, akkor az izmaink működésbe lépnek. Ezzel pedig bizonyítottan lehet javítani a teljesítményen. Egy kutatás például 64 golfozón tesztelte a módszert: felüket arra kérték, hogy csak a pályán gyakoroljanak egy edzőtábor idején, a másik 32 sportolót pedig arra, hogy fejben is képzeljék magukat rendszeresen a pályára. Az utóbbi csoport tagjai ezután kimutathatóan közelebb ütötték a lyukhoz a labdákat, és átlagban kevesebb ütés is elegendő volt számukra a pálya teljesítéséhez, mint a többieknek.

Ezt a módszert tehát bárki tudja gyakorolni, akár sérülten is. A megkérdezett szakértő viszont figyelmeztet: ezt csak azok próbálják, akik az alap mozdulatokat már jól tudják, kezdőknél ugyanis a kutatások szerint ronthat a teljesítményen, ha rosszul vagy alig ismert mozdulatokat képzelnek el.

Ha ezt az üzenetet dobja fel egy weboldal, akkor lesz ám igazi baj, ha rákattint

Ha ezt az üzenetet dobja fel egy weboldal, akkor lesz ám igazi baj, ha rákattint

Az USA elhatárolódott Izrael Irán elleni támadásától

Az USA elhatárolódott Izrael Irán elleni támadásától

Emléktörlés alvás közben? Ez még jól jöhet

Emléktörlés alvás közben? Ez még jól jöhet

Maradhat a kétéves műszaki a régi autóknál – Magyarország ellenzi a változást

Maradhat a kétéves műszaki a régi autóknál – Magyarország ellenzi a változást