szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mandur László, az Országgyűlés MSZP-s alelnöke alkotmányjogászokat kérne fel a köztársaságielnök-választás kapcsán felmerült jogi problémák megoldására; erről a szocialista politikus csütörtökön reggel beszélt a közszolgálati televízióban.

"Éppen most írtam össze azt a listát, ahol alkotmányjogászokat kérnék föl személy szerint, hogy pontosan a köztársasági elnök-választás tapasztalataiból kiindulva nézzük azt meg, hogy kell-e és mely pontokon esetleg az alkotmányt is módosítani annak érdekében, hogy ilyen méltatlan helyzetek ne adódhassanak elő (...)" - mondta a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában Mandur László arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy a Sólyom László megválasztása során felmerült jogi problémákkal kíván-e foglalkozni. Hozzátette: "(...) nincs illúzióm, nincs az a szabály, amelyiket nem lehetne valamilyen módon kijátszani, itt most jól látszott, hogy főleg a Fidesz és az ellenzék azt mondta, hogy nem érdeklik a szabályok, ha nem lehet őket szankcionálni, akkor nem tartják be".
 
Elmondta azt is, hogy már a köztársasági elnök-választást követő első házbizottsági ülésen felkérte a jegyzői kart, hogy a házszabály és a házszabály mellékleteinek áttekintése után -, amelyek alapján bonyolították a köztársasági elnök választást és a titkos szavazást - őszre készítsenek el egy javaslattervezetet, amely, ha szükséges, tartalmazza a szükséges módosításokat is. "Mi azt mutattuk most be ott a parlamentben, hogy a szabályok felrúghatóak a győzelem érdekében, és a határokon túlra is el lehet menni, ez egy nagy hiba" - összegezte Mandur László az elnökválasztás tapasztalatait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Elnökválasztás: átszavazó szocialisták?

Sólyom László letette az államelnöki esküt, a parlament tagjai, párthovatartozástól függetlenül, kétszer is elénekelték a Himnuszt. A hangulat emelkedett volt, de néhány órával később a szocialisták már elkezdték keresni kétségtelen kudarcuk okait. Valósággal sokkolta őket Szili Katalin veresége, bármennyire megtisztelő is második helye az államfői kinevezésért folytatott versenyben.

MTI Itthon

Gyurcsány és Szili gratulált Sólyomnak

Az alkotmány betűje és szelleme szerint a köztársaság kormánya együttműködik a köztársaság elnökével, annak érdekében, hogy közös céljaikat, a nemzet szolgálatát és felemelését teljesíthessék - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Sólyom Lászlót államfővé választó szavazás utáni sajtótájékoztatón.

MTI Itthon

"A sas nem kapkod legyek után, a sólyom sem"

Sólyom László elégedett az őt köztársasági elnökké emelő parlamenti államfőválasztás eredményével és mint közölte, passzív, szigorú és keveset beszélő államfő akar lenni.

Itthon

A nép és az elit – népszavazás után, elnökválasztás előtt

Lehet, hogy a népakarat és a politikai elit ambíciói közötti szakadék új korszakot jelent az európai politikában? A konfliktus nálunk az elnökválasztás ügyében élesedhet ki. Az unió alkotmányát brutálisan elutasító francia és holland népszavazás tapasztalatainak elgondolkodásra kellene késztetni a magyar politikai elitet - véli írásában Hack Péter.

MTI Itthon

Orbán: a polgári körök nélkül Sólyom nem győzött volna

Sohasem lehetett volna a nemzet egyesítésére alkalmas, polgári értékrendet valló köztársasági elnöke Magyarországnak, ha a polgári körök a szimpátiaszavazáshoz szükséges munkát nem végzik el, és Sólyom Lászlót nem emelik fel az emberek jelöltjévé - jelentette ki a Fidesz elnöke szombaton Budapesten, a polgári körök országos munkaértekezletén.

hvg.hu Itthon

Az elnökválasztásba bukhat bele a Duna TV hírigazgatója

Azonnali hatállyal felfüggesztette a Duna TV hírigazgatóját, Kresz Lászlót a közmédium elnöke Cselényi László, mert a csatorna jelentős késéssel jelentkezett rendkívüli híradóval, hogy tájékoztassa nézőit az eredményes államfőválasztásról – írja a Népszava.