szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ma sajtótájékoztatót tart az Amnesty International (AI) magyar tagozata abból az alkalomból, hogy a nemzetközi jogvédő szervezet nyilvánosságra hozott éves jelentése szerint mintegy húszezer emberre vár halálbüntetés szerte a világon. A halálbüntetés nemzetközi gyakorlatát vizsgáló legújabb dokumentumban az AI feltárta, hogy a 2005-ben legalább 2,148 embert végeztek ki a világ 22 országában, legtöbbjüket, 94 százalékukat Kínában, Iránban, Szaúd-Arábiában és az Egyesült Államokban.

Az AI rámutat arra, hogy a halálbüntetést övező titoktartás miatt a valós számok sokkal magasabbak lehetnek. Számos kormány, mint például a kínai is, megtagadja a kivégzések hivatalos statisztikájának nyilvánosságra hozatalát. Vietnámban, például a halálbüntetéssel kapcsolatos adatok államtitoknak minősülnek. Japánban pedig több embert úgy ítéltek halálra, hogy előzőleg bántalmazták őket, és erőszakkal csikartak ki beismerő vallomásokat.

„Felhívjuk a magyar kormány figyelmét, hogy emlékeztesse ezen országokat  a nemzetközi normák betartására- nyilatkozta a hvg.hu-nak Fodor Márk az AI magyarországi igazgatója. Kínában – ez az állam felelős kivégzések majdnem 80%-áért – mintegy 68-féle bűncselekményért ítélhetnek halálra és végezhetnek ki embereket. Ezek között vannak olyan nem erőszakos bűncselekmények is, mint az adócsalás, vagy a sikkasztás. Szaúd-Arábiában rabokat vittek el börtöncelláikból és végeztek ki anélkül, hogy az érintettek egyáltalán tudtak volna arról, hogy ügyükben halálos ítélet született. Másokat olyan nyelven hallgattak ki és ítéltek halálra, melyet nem is beszéltek.

Az AI  tudomása szerint Irán volt 2005-ben az egyetlen olyan ország, ahol két fiatalkorú elkövetőt végeztek ki. Ugyanakkor pozitív fejleményként értékeli a nemzetközi emberjogi szervezet, hogy az Egyesült Államok 2005-ben törvénytelennek nyilvánította fiatalkorú elkövetők kivégzését – korábban az USA vezette ezt a statisztikát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Amnesty International: több ország szabotálja az ENSZ-csúcsot

Az Amnesty International (AI) szerint több ország arra készül, megakadályozza a szeptember közepi, New York-i ENSZ csúcson az emberi jogokkal kapcsolatos határozatokat. Az AI által említett országok között van Fehéroroszország, Oroszország, Venezuela, Vietnám, Szíria és az bizonyos kérdésekben az Egyesült Államok.

MTI Világ

Amnesty: Amerika napjaink Gulág-ját működteti

A guantánamói börtöntábor bezárására szólította fel, és ismét globális, titkos fogolytábor-hálózat fenntartásával vádolta meg pénteken az amerikai kormányt az Amnesty International, arra a hírre reagálva, hogy a Pentagon felszámolás helyett bővítené Guantánamót. Az Egyesült Államok ismét abszurdnak nevezte a szervezet vádjait.

MTI Itthon

Az Amnesty International a női nemi szerv-csonkítás ellen demonstrált

Évente kétmillió nő, illetve fiatal lány nemi szervét csonkítják meg a világon, és a nők szexuális elnyomása nemcsak az afrikai országokban, illetve az iszlám világban, de Európában is előfordul - figyelmeztettek a nemzetközi emberi jogi szervezet aktivistái a Blaha Lujza téren tartott demonstráción.

MTI Világ

Az Amnesty International bírálja Horvátországot

Tíz évvel a horvát hadsereg és rendőrség által végrehajtott Vihar hadművelet után, amelyet szerb polgári személyek elleni bűncselekmények kísértek, a horvát bíróságok még mindig nem szolgáltattak igazságot a háborús és emberiesség elleni bűnök elszenvedőinek - állapítja meg az Amnesty International jelentése.

hvg.hu Itthon

Amnesty: Sólyom emlékeztesse felelősségére Kaczynskit

Nyílt levéllel fordult az Amnesty International és más jogvédő szervezetek Sólyom László köztársasági elnökhöz Lech Kaczynski lengyel államfő diszkriminatív kijelentései miatt. A lengyel politikus pénteken Magyarországra érkezik, Sólyom László meghívásának eleget téve.