szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A védekezésre várhatóan a következő időszakban is szükség lesz az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) működési területén, mert a Tisza és a Bodrog vízszintje is csak nagyon lassan apad – közölte Csont Csaba, az igazgatóság szóvivője.

Az elmúlt napokban elindult újabb, kisebb árhullám a Tisza felső szakaszán csak néhány centiméteres vízszintemelkedést okozott, amely tovább lassította az apadást. A tokaji mértékadó vízmércén csütörtökön 782 centimétert, míg Tiszapalkonyánál 681 centiméteres vízállást mértek.

A tokaji tetőzés óta mintegy egy métert csökkent a víz szintje, ami rendkívül lassúnak számít. Négy óránként mindössze egy centiméter az apadás üteme.

A Bodrogon Felsőbereckinél 623 centi, míg Sárospatakon 602 centiméter volt a vízállás.

Az igazgatóság továbbra is 328 kilométer árvízvédelmi szakaszon tart fenn készültséget, harmadfokú riasztás van érvényben a Tisza mentén Tokaj és Újlőrincfalva között, valamint a Takta mentén teljes hosszúságban. Másodfokú az árvízvédelmi készültség a Tiszán a Tokaj és Zemplénagárd közötti szakaszon, illetve a Bodrog mentén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az ország területének 13 százaléka a folyók vízszintje alatt

Mintegy 12 ezer négyzetkilométer van jelenleg az áradó folyók vízszintje alatt, ami mutatja helyzet súlyosságát. Az elmúlt 24 órában a Tisza vízgyűjtőjén mindössze 5 milliméter alatti csapadék hullott, ami újabb árhullámot nem indított el az érintett folyókon.

hvg.hu Itthon

Napokig tarthat az áradás

Szolnoknál 1005 centiméteren tetőzött a Tisza, Csongrádon csütörtökre várják a tetőzést. A katasztrófavédelem felkészült a veszélyeztetett emberek kitelepítésére. Szakemberek szerint az áradás napokig is eltarthat, csak lassan apad a folyó.

Salgó Andrea (hvg.hu) Itthon

Egyedül a hullámtérben

Áradás, rendkívüli készültség, tetőzés 860 centiméteren - negyven éve volt ilyen utoljára a Dunán. Mozgósított lakosság, sok önkéntes próbált úr lenni a gáton. De vajon mi történt a védvonal túlsó felén? Ki állta a sarat a Duna partján, és milyen támogatást kaptak az itt élő fővárosi, illetve budakalászi ingatlantulajdonosok? A hvg.hu a hullámtérben élők lehetőségeiről érdeklődött.