szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ki kell adni azokat az anyagokat, amelyek akkor keletkeztek, amikor 1986 májusában Budapesten a csernobili katasztrófa után emberek százait vizsgálták meg, milyen mértékű sugárzást kaptak - mondta Péterfalvi Attila egy televíziós műsorban.

Az adatvédelmi biztos a Duna II - Autonómia új műsorának, a Civilfórumnak nyilatkozott kedden este. A műsor szerkesztője maga is azok között volt, akik annak idején Lengyelországban az átlagosnál nagyobb sugárterhelést kaptak, és néhány éve hiába próbálták megtudni a mért adatokat a Központi Fizikai Kutatóintézetben (KFKI), ott ugyanis az akkor megvizsgáltak személyiségi jogainak védelmére hivatkozva nem kaptak tájékoztatást. 

Péterfalvi Attila a televíziós műsorban elmondta, hogy név nélkül ki lehet adni, hány személyt vizsgáltak, milyen állampolgárok voltak és ezek a személyek mekkora sugárterhelést kaptak. A műsorban a KFKI egyik munkatársa is jelen volt, de ő fizikusként nem nyilatkozott az adatok további sorsáról.

A vizsgálatokat akkoriban a KFKI-ben és a Sugárbiológiai Intézetben végezték el magyar állampolgárokon, akik a katasztrófa idején kiküldetésben, szolgálati úton vagy ösztöndíjjal voltak a Szovjetunióban és Lengyelországban. A két intézetben nemzetközi egyezmény alapján sok ukrán, belorusz és orosz személyt is megvizsgáltak, hogy milyen sugárterhelés érte őket.

A csernobili tragédia áldozatainak számáról a mai napig csak becslések vannak, amelyek igen nagy eltéréssel határozzák meg - 4 ezer és 400 ezer - a közvetlen és közvetett hatások miatt elhalálozott emberek létszámát. Nem tudni pontosan, hány magyar áldozatott szedett a robbanás azok közül, akik akkor Kijevben vagy a Csernobil környékén tartózkodtak, és hányan haltak meg a kamionsofőrök, vagy a sugárszennyezett vasúti vagonokat tisztító munkások közül.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Putyin csernobili katasztrófaelhárítókat tüntetett ki

Húsz csernobili katasztrófaelhárítónak nyújtott át állami kitüntetést az orosz elnök az atomerőmű szerencsétlenségének huszadik évfordulójának előestéjén a Kremlben, ígéretet téve egy nemzetközi rehabilitációs központ létrehozására.

MTI Világ

Ukrajnában több százan emlékeztek Csernobilra

Égő gyertyákkal és vörös szegfűkkel a kezükben több százan emlékeztek meg szerdára virradó éjjel az ukrajnai Szlavutics városában a csernobili atomkatasztrófa huszadik évfordulójáról.

Folk György (hvg.hu) Világ

Csernobil következményei még ma is beláthatatlanok

Két évtizeddel az eddigi legnagyobb polgári nukleáris katasztrófa után, a témában több a bizonytalanság mint valaha, így sem a sugárzás környezetre gyakorolt hosszú távú hatását, sem egészségügyi kockázatát, de még az áldozatok valódi számát illetően sincs egyetértés a szakértők közt.