szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gátak átázása egyre gyorsul, újabb 37 csurgást, buzgárt, észleltek, és 23,5 kilométerrel nőtt a talpszivárgásos töltésszakaszok hossza, a várható csapadék pedig erősen zavarhatja az árvízi védekezést - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs.

A vízgyűjtők feletti időjárási állapot változatlanul labilis, továbbra is többfelé várható zápor, zivatar. A vízgyűjtőket nyugat felől egy időjárási front éri el, hatására főleg az Alpok térségében várható csapadék. A Tisza és a Hármas Körös naponta mindössze 2-5 centimétert apad, ezért továbbra is elhúzódó, a legnagyobb feletti vizek elleni védekezésre kell számítani.

A Köröszugot veszélyeztető négy nagy repedésnél az apadással lassan elmúlik a töltés-korona megbontása miatti veszély, de ezek változatlanul intenzív beavatkozást igényelnek. A lokalizációs munkák éjszaka befejeződtek.

A Tisza teljes magyarországi szakaszán lassan, az alsó szakaszán igen lassan apad, Szolnoknál szerda reggel óta 4 centimétert, Csongrádnál 5 centimétert, Szegednél 3 centimétert apadt. A Hármas-Körösön is lassú ütemű az apadás. Szolnok alatt a Tiszán és a becsatlakozó folyók torkolati szakaszán változatlan a rendkívüli készültség.

A folyók fővédvonalain összesen 1792 kilométeren van készültség. Rendkívüli készültségi fokozat van 710 kilométer védvonalon a Tisza folyó Szolnok és a déli országhatár közötti szakaszán, továbbá a Zagyva, és a Maros folyó torkolati védelmi szakaszain, valamint a Hármas-Körös teljes hosszán. Harmadfokú a készültség a Tisza jobb parton Tiszavalk és Szolnok között, a Tisza bal parton Tiszakeszi és Szolnok között, a Sebes-Körös torkolati szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyón összesen 428 kilométer védvonalon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Folytonos a gátszakadás veszélye

Minden eddigi mértéket meghaladva tovább árad a Tisza a Vajdaság északi részén, és míg a Duna apadásának köszönhetően leheletnyit csökkent a vízszint a mellékfolyó torkolatánál, a térségben folytonosan fennáll a gátszakadás veszélye.

MTI Itthon

Délben sikerült megállítani a Kőrösön a gátrepedést

Délben sikerült megállítani a gátrepedést Szelevény mellett, és a vízügyi igazgatóság nem adja fel, hogy az előállt vészhelyzetet elhárítsa – mondta Tokár István, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Védelmi Bizottság vezetője szombaton kora délután a helyszínen.

MTI Itthon

Azonnali kitelepítést rendeltek el a gátrepedés miatt

A Körös jobb partján a töltésen keletkezett repedés miatt azonnali kitelepítést rendeltek el Csongrád-Nagyréten pénteken délelőtt. Gátszakadásról nincs szó, ugyanakkor az idei áradásoknál ez az első komoly "árvízi jelenség". A helyszínre 500-600 katonát és nyolc helikoptert vezényeltek. Közvetlen életveszély nincs a Körös torkolatától 500 méterre, a jobb parti töltésen bekövetkezett repedés miatt.

MTI Itthon

Gyorsul a gátak átázása

Egyre gyorsul a gátak átázása, az Országos Műszaki Irányító Törzs szerda reggeli tájékoztatása szerint 281 csurgást, buzgárt, talpszivárgást észleltek az Alsó-Tisza vidéki igazgatóság területén, újabb hét kilométeres szakaszon kellett bordákkal megtámasztani a töltést.

MTI Itthon

Ezerkétszáz katona dolgozott reggelig a veszélyeztetett gáton

Ezerkétszáz katona dolgozott váltásban az éjszaka folyamán a Körös-torkolati szakaszán a pénteken megcsúszott gátrézsű leterhelésén, és a hajnali adatok szerint kézimunkával 600 nagy méretű konténerzsákot és 1000 darab kisméretű homokzsákot építettek be a gáttestbe.

MTI Világ

Drámai a helyzet Romániában, újabb gátak szakadtak át

Eddig tízezer ember volt kénytelen elhagynia otthonát Románia tizenkét Duna menti megyéjében a feltartóztathatatlannak tűnő árvíz miatt, amely összesen százötven települést érint, és több mint nyolcszáz ház került víz alá, kétszáz épület teljesen összeomlott.