szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egészségügyi tárca a szakmával együtt kívánja létrehozni az új Magyarország új egészségügyét - jelentette ki Molnár Lajos egészségügyi miniszter szombaton Debrecenben.

A tárcavezető - miután átadta a Kenézy Kórház felújított nőgyógyászati műtőjét, illetve részt vett a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) Auguszta Programja főépületének bokréta ünnepségén arról beszélt, hogy az egészségügy reformját csak a szakmával együtt lehet véghezvinni. 

A tárcavezető ugyanakkor elismerte, hogy "nagyon nehéz egészségügyi dolgozónak lenni", de hozzátette, hogy az soha nem volt könnyű. Most viszont - mint fogalmazott - különösen nehéz, mivel egészségügyi reformot is csinálni kell. Molnár Lajos szerint az egészségügyi reform Magyarországon egyet jelent 60 év hamis illúzióinak szétrombolásával. "A hamis ingyenesség, a hamis biztonság álmából valakit ébreszteni hálátlan feladat" - tette hozzá a miniszter.

Utalt arra, hogy a fejlesztésekhez immár nem csak hazai forrásokat, hanem európai uniós állampolgárok adóforintjait is felhasználják, ami különleges felelősséget jelent. Ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy mindez "európai magatartást, morált és megközelítést" is megkövetel, vagyis azt, hogy képesek vagyunk-e európai polgárként élni. 

Molnár Lajos utalt arra, hogy megkezdődött az egészségügyi rendszer struktúrájának átalakítása. Szerinte ez nem csak nehézséget, több munkát jelent, hanem azt is, hogy jobban tudnak gazdálkodni a forrásokból. Több forrás ugyan nem áll rendelkezésre, de jobb struktúrával gazdaságosabbá lehet tenni a rendszert. A miniszter kijelentette: a szakmával kell megegyezni, hogy mit kell fejleszteni és mit kell visszafejleszteni. 

Kérdésre válaszolva elmondta: levélben fordul az intézményvezetőkhöz annak érdekében, hogy a megtakarításokat az egészségügyi dolgozók bérének növelésére fordítsák, s ezek a pénzek "célba is érjenek". 

A Kenézy Gyula Kórház hárommilliárdos műtőfejlesztési rekonstrukciója keretében 250 millió forintért újították fel a nőgyógyászati műtőrészleget. A DEOEC Auguszta programja Magyarország rendszerváltás utáni legnagyobb egészségügyi beruházása, amelynek összköltsége csaknem 12 milliárd forint. 

Elkészültével létrejön a kardiovaszkuláris és onkológiai egészségcentrum, amely az észak-alföldi és az észak-magyarországi régiók teljes körű progresszív betegellátási igényét elégíti ki a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések területén. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Molnár: a vizitdíjből befolyó pénzt bérekre kell fordítani

Az egészségügyi reform első szakaszának hét lépése között szerepel a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetése, ezeket 2007. január 1-től kell fizetniük a betegeknek; négymillió ember részben, vagy teljesen mentesül a fizetési kötelezettség alól - erősítette meg a már bejelentett intézkedéseket Molnár Lajos egészségügyi miniszter.

Vélemény

Átoperálja Molnár az egészségügyet?

Orvosi hasonlattal élve: a társadalombiztosítás, kórház-és rendelőfinanszírozás átoperálása rizikós, de a jelenlegi állóvíz meghagyása esetén a “páciens” halálára nagy értékű fogadásokat köthetünk. Jó, hogy Molnár Lajos, a leendő Gyurcsány-kabinet egészségügyért felelős tagja nem az a konfliktuskerülő típus.

hvg.hu Itthon

Molnár a legnépszerűtlenebb, de Gyurcsány is zuhan

A rendszerváltozás óta nem volt ilyen kedvezőtlen a magyar politikai elit megítélése. Már a legkedveltebb személyiségek is csak közepes pontszámokat kapnak, és egyre többen tartoznak a negatívan értékeltek közé – derül ki a Szonda Ipsos legfrissebb, a politikusok népszerűségéről készített közvélemény-kutatásaiból, melyet a Népszabadság ismertetett.