szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy, a forradalom évfordulójára létrehozott weboldal 1956-ból származó jogi anyagokat, fényképeket, hatósági határozatot, jegyzőkönyvet, levelet és egyéb dokumentumokat tesz közzé.

Az ötvenedik évfordulóra létrehozott  www.complex.hu/1956 internetes oldal illetve  a  CompLex Jogtár néven megjelentetett kiadvány (CompLex kiadó)  egyszerre kíván képet adni a harcokról és az azt követő megtorlásokról, de arról az időszakról is, amit ma 50-es éveknek nevezünk. Mindezt a kor jogszabályainak és bírósági iratainak a tükrében. A jogi anyagot számos korabeli fénykép, hatósági határozat, jegyzőkönyv, levél és egyéb dokumentum is kiegészíti.

A kiadvány és az internetes oldal adatbázisába bírósági döntések, jogszabályok, levelek, párthatározatok, begyűjtési, sőt kivégzési jegyzőkönyvek kerültek, amelyek az ötvenes évek Magyarországáról, magáról október 23-áról és az azutáni megtorlásokról igyekeznek képet adni. Munkaverseny, feljelentés, begyűjtés és feketevágás. A ma élők jelentős része mindezeket már csak történelemkönyvekből ismerheti. A sokféle keresési lehetőséget biztosító jogi gyűjtemény a diktatúra mindennapi működését biztosító jogszabályokat,  a XX. század világpolitikailag legjelentősebb magyarországi eseményeit, illetve azok hátterét tartalmazza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fókuszban

1956: évfordulós előkészületek

Folyamatos költségvetési korrekciók, elúszott pályázatok s a központi emlékmű körül folyó elkeseredett viták jellemzik egyelőre az 1956-os emlékévet, amely az eredetileg elképzelt 365 nap helyett igazából talán csak egy hosszú hétig fog tartani. Az 50. évfordulón a tervek szerint újonnan készült Kéthly Anna-, Mindszenty József-, Bibó István- és persze Nagy Imre-szobrokról is lehull majd a lepel.

MTI Itthon

Vitatott 56-os kiállításcím Moszkvában

"Nem a kilátástalanság, hanem az emberi méltóság forradalma volt 1956" - mondta Bak János történész, egykori résztvevő Moszkvában egy olyan orosz-magyar levéltári kiállítással kapcsolatban, amely a jövő hét közepén nyílik meg, egy időben mindkét fővárosban.

MTI Itthon

Sosem látott fotókkal jelent meg az 1956 mártírjai

A tavaly elhunyt Szentpétery Tibor eddig még nem publikált fotóival jelent meg Eörsi László, 1956 mártírjai című kötete, amelyben a szerző az 1956-os forradalmat követő megtorlás 225 áldozatát veszi sorra a bírósági ítéleteiket feldolgozva; az album bemutatóját szerdán tartották a Budapesti Fegyház és Börtön Kisfogházában berendezett Emlékhelyen.

MTI Kult

Kólareklámokhoz hasonlítják az 56-os plakátokat

Michael Bloomberg polgármestert szeretné megnyerni a New York-i magyar kulturális intézet ahhoz, hogy beszédet mondjon a Times Square közelében elhelyezett két 56-os óriásplakát alatt. A forradalom reklámozása több emigráns magyar szerint sérti 1956 emlékét.

MTI Világ

1956: magyar kulturális napok Csehországban

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc félévszázados évfordulójának jegyében rendezi meg az idén a hagyományos őszi magyar kulturális napokat a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége.

MTI Itthon

Soha nem látott 1956-os fotók Budapesten

Eddig még soha be nem mutatott, ,56-os menekültekről készült képeket tett közzé csütörtökön az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának regionális képviselete Budapesten, a fotók a világszervezet genfi archívumából kerültek elő.