szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gyógyszergyártók Sólyom László köztársasági elnökhöz fordulnak, hogy kérjen előzetes normakontrollt az Alkotmánybíróságtól a parlament által hétfőn elfogadott gyógyszergazdaságossági törvény aláírása előtt.

A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) és a Generikus Egyesület álláspontja szerint az elfogadott törvény hátrányosan érinti az olcsóbb, generikus termékek gyártóit, és rontja a magyarországi gyógyszeripar versenyképességét. Mindkét érdekvédelmi szervezet kéri az előzetes normakontrollt, és további jogi lépések megtételét is kilátásba helyezik.
 
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) szerint az elfogadott törvény az eredeti elképzelésekhez képest kedvezőbb, nem diszkriminálja a gyártókat, a végleges változatból kikerültek az egyesület által korábban kifogásolt, európai uniós jogszabályokat sértő hibák. Az egyesületnek ugyanakkor jogi fenntartásai vannak az egységes 12 százalékos rabatton felül a gyártókat terhelő úgynevezett sávos befizetést illetően.
 
Az elfogadott törvény szerint a gyógyszergyártóknak a közfinanszírozott gyógyszereik termelői árára eső éves tb támogatás 12 százalékát kell befizetniük a gyógyszerkasszába. Az orvoslátogatók után gyógyszerismertetés esetén évente ötmillió, gyógyászati segédeszköz ismertetése esetén egymillió forintos befizetési kötelezettség terheli a vállalatokat. Amennyiben a támogatások összege jövőre meghaladja a 287 milliárd forintot, és a fenti befizetések nem fedezik a túllépést, úgy a kiadási többletet a kassza 9 százalékos túllépéséig az állam és a gyártók sávonként differenciáltan megosztva fizetik. A 9 százalékot meghaladó túllépést teljes egészében a gyártók finanszírozzák.
 
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Egyesületének álláspontja szerint a gyártókat sújtó elvonások miatt a hazai gyógyszeripar versenyképessége drámai módon visszaeshet, a beruházások és a kutatás-fejlesztési tevékenység visszafogását, munkahelyek megszűnését eredményezhetik az intézkedések. 
 
Hozmann László, a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Érdekvédelmi Egyesületének elnöke úgy nyilatkozott: a törvény rendkívül hátrányosan érinti a generikus gyártókat. A generikus termékekre fajlagosan nagyobb terhet ró a rendszer, mint az originális gyógyszerekre. A generikus gyógyszerek termelői ára ugyanis alacsonyabb, ugyanakkor magas támogatásúak, a befizetést pedig a tb támogatás százalékában számítják. 
 
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint az elfogadott törvény a korábbi változatokhoz képest korrektebb, elfogadhatóbb változat, nem sérti az uniós normákat, de ezzel együtt nagy terheket ró a gyógyszergyártókra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Elfogadták a gyógyszerellátásról szóló törvényt

Az Országgyűlés hétfői ülésén 195 igen, 160 nem szavazattal és egy tartózkodással elfogadta a gyógyszerellátásról szóló törvényt, amely bizonyos, vény nélkül kapható készítmények gyógyszertáron kívüli forgalmazását is lehetővé teszi, és módosítja a patikaalapítás szabályait.

Plázs

Hogyan árulnak gyógyszert Angliában?

Az angliai szupermarketekben - amelyek a reggeli óráktól sokszor este tízig is nyitva vannak - árulnak fájdalomcsillapítókat, így a vásárlók bizonyos gyógyszerekhez olyan időpontokban is hozzájuthatnak, amelyekhez például hétvégi időpontokban másképp nem tudnának.

MTI Karrier

Többszáz embert bocsát el a piacvezető gyógyszergyár

Több mint félezer állását leépíti a magyar Chinoin vállalatot is tulajdonló francia-német Sanofi-Aventis gyógyszeripari konszern. Bejelentése szerint franciaországi munkahelyek megszűnéséről van szó, és elsősorban értékesítési munkakörökről.