szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Budapesti riportban számolt be az ARD német közszolgálati televízió hétfőn késő este arról a korábban a nap folyamán a hvg.hu-n már megjelent hírről, hogy Magyarországon hajléktalanok fantomcégek vezetői lettek, miután nevüket adták olyan, valójában nem létező cégek alapításához, amelyek számlájára összesen mintegy másfél milliárd forint folyt be.

Cégvezetők-hálózsákban: Kutrucz
és Baráth
© Túry Gergely
A fantom kft.-k ügyfelei között volt a Siemens is - hangsúlyozta az ARD, utalva arra, hogy a céget sújtó korrupciós botrány szálai Magyarországot is elérték. Az értesülést, amelyet először a hvg.hu portálja közölt, az ARD teljes mértékben alátámasztotta.

A televízió múlt héten Budapestre küldött munkatársai egy meglehetősen nyomorúságos ház lépcsőházában interjúvolták meg az egyik hajléktalant, Kutrucz Lászlót. Az interjúalany elmesélte, hogyan kereste őt fel a Siemens korábbi tanácsadója, Schrödl András könyvvizsgáló egy presszóban, pénzkereseti lehetőséget ajánlva neki.

Feladata - mint elmondta - az volt, hogy adja a nevét cégalapításokhoz, szignáljon kitöltetlen szerződéseket, illetve írjon alá formanyomtatványokat. Kutrucz László - aki az egyes találkozókon kisebb pénzösszegeket kapott - hangoztatta, hogy a Siemens kívánságára eljáró könyvvizsgáló kérésére újabb és újabb hajléktalanokat szervezett be, köztük Baráth Lászlót is.

A Siemens magyarországi képviselete rendszeresen utalt át pénzeket a szóban forgó cégeknek, köztük az egyik fantomcégnek, az Euraction Service Kft.-nek, amelynek ügyvezetője Baráth László volt. Kutrucz László az ARD-nek elmondta, hogy az általa vezetett cég főként kórházi közbeszerzések területén segédkezett a Siemensnek orvosi műszerekkel kereskedni.

Cikkünk
Hajléktalanok fantomcégei – újabb magyar Siemens botrány
A cégek közreműködését jelentős összegekkel honorálta a Siemens. Azok természetszerűleg adót nem fizettek, ugyanakkor ebből a pénzből a hajléktalanok semmit nem láttak, az általuk a bankoknál felvett összegeket ugyanis mindig átadták megbízójuknak.

Az ügyletek állítólag 2001 júliusában kezdődtek, s néhány éven keresztül tartottak. A hatóságok most Kutrucz Lászlót és Baráth Lászlót okirat-hamisítással és sikkasztással gyanúsítják, miközben Schrödl Andrásnak nyoma veszett. Kutrucz László most ügyvédet fogadott. Az ARD által megszólaltatott ügyvéd, Lichy József azt állította, hogy rendkívül komoly pénzmozgásról volt szó, s az összefüggésben állt a Siemens budapesti leányvállalatával.

Mint a riportban elhangzott, a Siemens budapesti képviselete nem volt hajlandó kommentálni a történteket. A műsor vezetője a riport végén ugyanakkor idézte Klaus Kleinfeldet, a müncheni székhelyű Siemens konszern legmagasabb rangú vezetőjét, aki a budapesti riporttal és általánosságban a megvesztegetési ügyekkel kapcsolatban azt mondta: abban az időben a cég kommunikációs osztályának vezetője volt, így "semmilyen operatív felelősség" nem terheli.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sipos Anett Itthon

Hajléktalanok fantomcégei – újabb magyar Siemens botrány

Kutrucz László és Baráth László többedmagukkal évekig sikeres hajléktalanoknak számítottak: ügyvezetőkké avanzsáltak a Schrödl András kezdeményezésére alapított cégekben. Ügyfeleik között tudhatták a Siemenset is. A fedél nélküli ügyvezetőket a Nemzeti Nyomozó Iroda most okirat-hamisítással és sikkasztással vádolja.