szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Legfelsőbb Bíróság helyben hagyta azt az ítéletet, amelyben Murányi Andrást, a Népszabadság újságíróját - Csisztu Zsuzsa magánindítványára - becsületsértés vétségében bűnösnek találták. Ezért őt egy évre próbára bocsátotta.

A felperes által most kézhez vett ítélet indoklása szerint Murányi András 2004 december 31-én a Médiából jelentem című cikkében egyebek között a következőt írta Csisztu Zsuzsáról: "Mindenesetre egy médiasztárt nézek hosszú idő óta hasonlóképp, mint orvos a betegét azon konzílium után, amelynek során eldőlt: Napóleon jól van, a körülötte serénykedő fehér köpenyes emberek pedig igazából katonák, akik most készítik elő az uralkodó visszatérését." Az ítéleti tényállás másik, büntetőjogilag értékelt mondata a következő: "Gondolatvilágának ilyesfajta lenyomata legföljebb az amőbák életterének rendszerét előzi meg." 

Az ítélet szerint a "a szabad véleménynyilvánítás joga nem terjed ki az emberi méltóság megsértésére, a becsületvédelem büntetőjogi eszközei a véleménynyilvánítási szabadságot az emberi méltósághoz való jog és a jó hírnévhez való jog alkotmányos értékeinek védelmében korlátozzák. A bírálatnak vannak határai, az nem mehet el a gyalázkodó jellegig, amely az emberi méltóság sérelmével jár".

Tárgyalássorozat előzte meg a Legfelsőbb Bíróság ítéletét. A Legfelsőbb Bíróság törvényesnek tekintette az első és másodfokú határozatot. Hozzátette, hogy "a terhelt cikkéből kiemelt mondat, illetve mondatrész kétségtelenül sértő, megalázó jellegű, s a szöveg egészét áttekintve sem fogható fel a magánvádló újságírói ténykedését elemző kritikaként. A bíráló megjegyzések a magánvádló személyét részben közvetlenül, internetes naplójának durva élcelődéssel történt minősítése kapcsán pedig közvetve sértik."

Az MTI megkérdezte Murányi Andrást, mi a véleménye az ítéletről. Az újságíró elmondta, hogy még soha senki nem perelte be őt a cikkeiben leírtak miatt. Hozzátette: az érintett írás egy szilveszteri lapszámban jelent meg, s többek között Csisztu Zsuzsa mindenki számára hozzáférhető blogjáról írta meg véleményét, de ha a Legfelsőbb Bíróság is a felperesnek adott igazat, akkor ezt el kell fogadni. 

Dr. Balázs Szilvia, Csisztu Zsuzsa ügyvédje elmondta: Csisztu Zsuzsa magánindítványa alapján rágalmazás miatt jelenleg még két büntetőeljárás van folyamatban rágalmazás vétsége miatt. Hangsúlyozta: nincs semmi baj a bulvársajtóval, csak az a lényeg, hogy az igazat írja,  "ügyfelemről ugyanis sokszor megjelentek olyan riportok, amelyek valótlan állításokat tartalmaztak".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

ÉS-sajtóper: voltak informális taggyűlések

A Tokajhegyalja kft. kontra Élet és Irodalom (ÉS) sajtóperben a Fővárosi Bíróságon pénteken meghallgatott tanú szerint a kft. rendszeresen tartott "informális taggyűléseket", amelyekről "jegyzőkönyv" is készült, a megbeszéléseken pedig több alkalommal Orbán Viktor, volt miniszterelnök is részt vett. A bíróság berekesztette tárgyalást, jövő héten várható ítélet.

hvg.hu Média

Sajtóper lett Beckhamék elrablásának sztorijából

Kedden kezdődik Nagy-Britanniában az a rágalmazási, amelyet a Beckham-gyermekek elrablásával megvádolt román állampolgár, Alin Turcu indított a News of the World és a Sun című lapok ellen – írja a Media Guardian.

Média

Csisztu Zsuzsa sajtóközleménye

Az elmúlt több mint fél év során engem és családomat a bulvársajtó és egyes magukat mértéktartónak valló napilapok részéről ért sorozatos támadások miatt az alábbiak közlését tartom szükségesnek.

hvg.hu Itthon

Sajtóper várható a Kulcsár-vallomás miatt

Jogi lépéseket kezdeményez a Synergon Rt. a Demokrata című lap ellen - tudta meg a hvg.hu. A hetilap ugyanis azt írta Kulcsár Attila állítólagos vallomására hivatkozva, hogy az informatikai cég Baja Ferenc közreműködésével próbált állami megrendeléshez jutni.