szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai vízumügy még a Bush-kormány idején rendeződhet; Magyarország több közép-európai állammal együtt 2009. január végéig bekerülhet a vízummentességi körbe - nyilatkozott Simonyi András washingtoni nagykövet.

A nagykövet azzal kapcsolatban fejtette ki véleményét, hogy az amerikai kongresszus felsőháza, a szenátus előző nap határozott arról: azokat az országokat, amelyek aktív szerepet vállalnak a terrorizmus elleni harcban, nem lehet kirekeszteni a vízummentességi programból. Ugyanakkor megfogalmazódott az a feltétel, hogy 10 százalék alá kell szorítani az elutasított vízumkérelmek arányát.

Ez utóbbi korlátozás Magyarország számára nem kedvező, hiszen az arány tavaly 10 százalék felett volt. Néhány aspiráns állam alatta marad a mutatónak, Csehország esetében csak 9 százalékos volt az arány, több állam viszont jóval felülmúlja azt. "Mi nem szeretjük a számháborút, ne éljünk a számok bűvöletében" - mondta Simonyi András, aki világossá tette: Magyarország elfogadja azt, hogy Amerikának vannak biztonsági aggodalmai, és határozott intézkedéseket tesz ebben az irányban.

Elmondta, hogy Magyarországon "nagyon jó a tendencia": néhány év alatt 16-18 százalékról drámaian lecsökkent az elutasítási arány. Ő arra törekszik, hogy megnyugtassa az amerikaiakat, Magyarország "komolyan veszi a vízumelutasítási problémát (...) kötelezettséget vállal, hogy ez jelentősen csökkenjen". Magyarország egyértelműen jelezte, a terrorizmusellenes harcban azon szövetségesek közé kíván tartozni, amelyek megértik a probléma lényegét - tette hozzá.

Simonyi András kijelentette: nem tud olyan helyzetet elképzelni, hogy Magyarország ne tudná teljesíteni a feltételeket, és más közép-európai országok esetleg Magyarország előtt jussanak be a vízummentességi programba. Megjegyezte, a kérdés megoldása a balti és a visegrádi államok színvonalas együttműködésének közös eredménye lesz; "most a finisben sem arról szól a történet, hogy egyesek elhúznak mások előtt". Mint mondta, Magyarország vezető szerepet kíván játszani a vízumügy megoldására irányuló lobbizásban, a nagykövetség több diplomatája "a nap jelentős részét a kongresszusban tölti, hogy a magyar érdekekért lobbizzanak".

Simonyi András üdvözölte, hogy a washingtoni adminisztráció egyértelműen és világosan meg akarja oldani a problémát. Megítélése szerint ebben vezető szerepet kíván játszani Bush elnök, aki a közelmúltban személyesen is világossá tette számára, hogy érti a problémát és megoldást szeretne találni rá. A nagykövet kifejtette: minden kormányzati és kongresszusi egyeztetésen hangsúlyozza, hogy a vízumkérdés megoldása politika kérdés, és "a legnagyobb kárt ez okozza Amerika megítélésének Magyarországon, ezért a problémát meg kell oldani, szövetségesekről van szó". A vízumkötelezettség bántó a magyar közvélemény számára, akadály azoknak, akiknek fontos az Egyesült Államokkal való kapcsolattartás, és káros az Egyesült Államok számára - hangsúlyozta.

A nagykövet megítélése szerint a százalékos korlát valószínűleg megmarad, de úgy vélte, azt rugalmasan lehet majd kezelni, és lehet találni olyan, az amerikaiakat megnyugtató megoldást, hogy nem rögzítenek konkrét százalékokat. A szenátus határozata után az alsóház, a képviselőház is állást foglal majd az ügyben, és a két ház közötti kongresszusi egyeztetés után lesz szavazás a kialakuló szövegtervezetről.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Száz kérdés az amerikai vízumról

Két óra alatt körülbelül száz kérdés érkezett az Egyesült Államok budapesti nagykövetségéhez a vízummal kapcsolatban azon a webfórumon, amelyet kedden rendezett meg a diplomáciai képviselet.

MTI Világ

Gyanús ügyletek: amerikai vízumbiznisz

Felmerül a gyanú, hogy az Egyesült Államok szlovákiai nagykövetségén megfelelő indoklás nélkül utasítanak el vízumkérelmeket - írta a pozsonyi Új Szó.

MTI Itthon

Kifogásolják Amerikában újabb országok vízummentességét

Washingtonban biztonsági kifogások hangoznak el a vízummentesség új országokra, köztük Magyarországra történő esetleges kiterjesztése ellen - számolt be a The Washington Times csütörtökön. Egy ohiói szenátor azonban már a jövő héten beterjesztené javaslatát arról, hogy a terrorizmus elleni globális háborúban az USÁ-val szövetséges államok polgárai megkapján a vízum nélküli beutazás lehetőségét.

MTI Világ

Bush vízummentességet ígért a cseheknek

George Bush amerikai elnök szerdán Rigában Vacláv Klaus cseh köztársasági elnökkel való találkozóján ígéretet tett arról, hogy az Egyesült Államok eltörli a cseh állampolgárokra és a más új európai uniós tagállamokra vonatkozó vízumkötelezettséget.

MTI Világ

Putyin: azonnal bevezetnénk a vízummentességet

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint országa akár holnaptól bevezetné a vízummentességet az Európai Unió polgáraival szemben; az elnök azt reméli, hogy sikerül elfogadható megoldást találni erre a kérdésre.

MTI Világ

Vízummentességről tárgyal 13 országgal az USA

Magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselő folytat tárgyalást szerdán Prágában a vízumkényszer eltörléséről 13 érintett, köztük kelet-európai országok képviselőivel - közölte a prágai amerikai nagykövetség.

MTI Világ

Bush lazítaná a vízumszigort

A Bush-kormány a vízummentességi program kiterjesztését fogja javasolni az amerikai kongresszusnak – jelentette a Fox News amerikai tévécsatorna.

Világ

Szili az USA-ba látogatók vízummentességéről

Az amerikai kormány két héten belül beterjeszti a vízumügy rendezését célzó törvényjavaslatát a Kongresszusban. Magyar szakértők Washingtonban kezdenek tárgyalásokat az USA-ba látogatók vízummenteségről, az Egyesült Államok belbiztonsági minisztere pedig tavasszal Budapestre jön ugyanebben az ügyben. Mindezt Szili Katalin jelentette be, washingtoni látogatásának befejeztével.