szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fideszes politikusok az MTI-nek cáfolták, hogy a párt központi utasítás alapján szervezte volna az egészségügyi átalakításokról szóló határozatok bírósági megtámadását, de azt elismerték, hogy adtak jogi segítséget a fideszes önkormányzatoknak a keresetlevél elkészítéséhez.

A távirati iroda annak kapcsán kérdezte Pesti Imre fideszes országgyűlési képviselőt, Soltész Miklóst, a Fidesz-KDNP népjóléti kabinetvezetőjét és Mikola Istvánt, a párt egészségügyi munkacsoportjának vezetőjét, hogy a Népszabadság információi szerint a Fidesz központja "kötelező erejű" útmutatót készített a reform megtámadásához önkormányzatok, illetve az azok befolyása alatt lévő kórházak számára.

A lap azt írta: a birtokukban lévő dokumentumban az szerepel, hogy a párt bírósági keresetlevél mintát készített az önkormányzatoknak.

Pesti Imre, a Fidesz budapesti kórházmentő akcióinak egyik szervezője azt mondta: nem arról van szó, hogy központi utasításban tették volna kötelezővé a fideszes önkormányzatoknak, miként támadják meg bíróságon az egészségügyi átalakításokról szóló közigazgatási határozatot, hanem az önkormányzatok kértek segítséget a beadványok elkészítéséhez.

Mint mondta, ezért készítettek el egy "szakmai sillabuszt" arról, hogyan kell kinéznie egy ilyen keresetnek, illetve mely pontok lehetnek fontosak. "Ez egyfajta sillabusz volt (...), amelyet felhasználhattak, ha akartak, természetesen nem volt kiadva, hogy kötelező megtámadni a határozatot" – jelentette ki Pesti.

A parlamenti képviselő hangsúlyozta: az önkormányzatok teljesen szabadon döntöttek arról, megtámadják-e határozatot, így tud olyanról, amely nem kért segítséget, hanem saját maga készítette el a keresetet, és volt olyan is, amelyik kért segítséget, de végül nem fordult bírósághoz.

Soltész Miklós, a Fidesz-KDNP frakciószövetség népjóléti kabinetjének vezetője azt mondta, valóban adtak jogi segítséget az önkormányzatoknak a keresetek elkészítéséhez, és ebben azokra a jogi hibákra hívták fel a figyelmet, amelyet a minisztérium, a kormány vagy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár követett el. Ugyanakkor jelezte: minden kórházfenntartónak magának kellett mérlegelnie, milyen beadványt készít, vagy készít-e egyáltalán beadványt.

Azt sem Pesti Imre, sem Soltész Miklós nem tudta megmondani, eddig hány fideszes önkormányzat támadta meg a határozatot. Soltész Miklós szerint ez is az bizonyítja, hogy nem volt kötelező pert indítani.

Mikola István azt mondta: nem igaz, amit a Népszabadság írt, inkább arról van szó, hogy a hatalom bajban van, és próbálja áthárítani a felelősséget. A politikus hozzátette: jogállamban élünk, vagyis mindenki úgy perel, úgy indít jogorvoslatot, ahogy azt jónak látja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kóka János: a koalíció feltétele az egészségügyi reform

A koalíció feltétele az egészségügyi reform végrehajtása, amelynek a liberálisok szerint elengedhetetlen része a több-biztosítós rendszer bevezetése - mondta Kóka János, az SZDSZ elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján, a párt rendkívüli, kibővített ügyvivői testületi ülése után.

MTI Itthon

Fidesz: Kóka rátenné a kezét az egészségügyi kasszára

A Fidesz szerint az SZDSZ és Kóka János pártelnök rá akarja tenni a kezét az egészségügyi kasszára. Ezt Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján, amelyet az Egészségügyi Minisztérium épülete előtt tartott. Az SZDSZ ezzel kapcsolatban közölte: Szijjártó Péter jobban tenné, ha elolvasná azokat a közleményeket, amelyekre reagál.

MTI Itthon

Gál J. Zoltán: folytatódik az egészségügyi reform

Molnár Lajos a nap folyamán Gyurcsány Ferenctől meghallgatást kért, amelyre miniszteri tisztségéről történő írásbeli lemondásával érkezett - közölte Gál J. Zoltán a szerdai kormányszóvivői sajtótájékoztatón. Az SZDSZ sajnálja Molnár lemondását.