szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A felsőoktatás állami támogatása 2007-től 2010-ig 214 milliárd forintról 241 milliárdra emelkedhet. Ezt tartalmazná egyebek mellett a felsőoktatási törvény módosítása, amelyet a közoktatási és a tankönyvpiac rendjéről szóló törvény módosításával együtt tárgyalt a kormány; a módosításokat még a tavaszi ülésszak folyamán elfogadhatja az Országgyűlés - hangzott el a kormányszóvivői tájékoztatón.

A változtatásokról szólva Hiller István oktatási és kulturális miniszter elmondta: kiszámítható finanszírozást szeretnének a felsőoktatásban, így a javaslat szerint három év alatt 27 milliárd forinttal jutna több pénz a felsőoktatásra. A miniszter ugyanakkor hozzátette, hogy mindez nem jelenti azt, hogy minden felsőoktatási intézmény támogatása ennek arányában növekedne: egyes intézmények támogatása meghaladhatja ezt, másoké - a minőségi kritériumrendszer alapján - nem biztos, hogy eléri.

A további tervezett változtatásokról szólva Hiller István kiemelte, hogy a tudományos normatíva esetében, tehát állami támogatáshoz egy egyetemi oktató csak egy intézményben vehető figyelembe. Ez a rendelkezés 2009-ben, a mesterképzés esetén 2008. szeptember 1-jétől lépne életbe.

Ugyancsak a felsőoktatást érintené az a változtatás, amely szerint a felsőoktatási intézmény szellemi alkotások hasznosítása esetén közös vállalkozást hozhatna létre külső résztvevővel. A hallgatókra vonatkozó módosítása lenne a törvénynek, hogy mentesülnének a képzési hozzájárulás fizetése alól a terhességi-gyermekágyi segélyben, valamint a gyermeknevelési támogatásban részesülők, illetve a gyesen, gyeden lévők. A tárcavezető tájékoztatása szerint a közoktatási törvény kormány által elfogadott módosítása lehetőséget nyújtana a többcélú intézmények létrehozására, ennek megfelelően például egységes iskola-kollégium alakulhatna. Hiller István szólt arról is, hogy a nem állami fenntartású intézmények esetében a tanulói létszám 25 százalékát kötelezően a település, kerület jelentkező gyermekei közül kellene felvenni, valamint előnyben kell részesíteni a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeket.

Az óvodák esetében, ahol nem elég a férőhely, vagy nincs óvoda, ott az önkormányzat 2008. január 1-ig megoldja a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek nevelését, 2010. augusztus 3-ig pedig valamennyi óvodai igényt kielégíti - mondta az oktatási tárca vezetője. Ehhez kapcsolódva közölte, a jövő hét folyamán várhatóan a közép-magyarországi régióra vonatkozóan meghirdetik az iskolafelújítási pályázatot, amelynek keretében óvodák felújítására is sor kerülhet.

A pedagógusok minőségértékeléséről szólva Hiller István elmondta: 10-15 százalékos jövedelem-kiegészítéshez juthatnak így a tanárok, az értékelés szempontjait várhatóan az ősz folyamán készítik el. Végezetül a miniszter beszámolt arról, hogy a tankönyvpiac rendjéről szóló törvény módosításával csak olyan tankönyvet lehetne forgalmazni, amit felvettek a hivatalos tankönyvjegyzékbe. Erre viszont csak olyan tankönyvek kerülhetnének fel, amelyek ára a miniszter által meghatározott ár alatt van.

Amíg nem sérti az oktatás minőségét, nem kellene korlátozni az egyetemi oktatók munkavállalását – reagált Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője. Ugyanakkor hozzátette, hogy nagyobb gondokkal küzd a felsőoktatás, minthogy ezzel a problémával kellene foglalkoznia a kormánynak. Cser-Palkovics András szerint egyre aggasztóbb sajtóhírek látnak napvilágot a tandíj drasztikus emeléséről, holott a tavalyi választási kampányban a kormánypártok tagadták azt is, hogy egyáltalán készülnének a tandíj bevezetésére.

A fideszes politikus kijelentette: pártja továbbra is elutasítja a tandíj minden formáját, és a vizitdíjhoz és a kórházi napidíjhoz hasonlóan ebben a kérdésben is népszavazáson, az emberek véleménye alapján kellene dönteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Hiller: kulturális politika és üzleti nyitás

Kultúrpolitika és kulturális politika nem ugyanaz - szögezte le Hiller István, behozva a külföldön már rég használt terminust: cultural policy. A magyar kultúra napja alkalmából tartott díjátadó ünnepségen, Budapesten azt is kijelentette: össze kell kötni a kulturális és az üzleti szférát.

EduPress Itthon

Tiltakoznak a felsőoktatás privatizációja ellen

Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár a felsőoktatási intézmények gazdasági társasággá alakító javaslatát sem az oktatási tárca, sem a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője sem támogatja.

Itthon

Hiller hadat üzent Bokrosnak

Az állam nem kíván kivonulni a hallgatók után járó normatív finanszírozásból - hangsúlyozta Arató Gergely államtitkár a hét egyetem gazdasági tanácsa által összeállított, múlt héten napvilágot látott vitaanyagra reagálva pénteki sajtótájékoztatóján. Hozzátette, a Bokros Lajos, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke által szerkesztett anyag nem tükrözi az oktatási tárca és a felsőoktatás döntő többségének álláspontját. A HÖOK szintén nem ért egyet a vitaanyagban megfogalmazott reformjavaslatokkal.

MTI Itthon

Bokros: a felsőoktatás nem jár állampolgári jogon

A magyar felsőoktatás gyökeres átalakítását javasló vitairatot tett közzé Bokros Lajos volt pénzügyminiszter a Figyelő és az Élet és Irodalom című hetilapok legutóbbi számában. Borkos vitaanyaga fontos, de az oktatási tárca és a felsőoktatás döntő többségének álláspontját nem tükrözi - közölte a minisztérium államtitkára.

MTI/hvg.hu Kult

Hiller a kultúra évét értékelte és optimista volt

Hiller István szerint kezdeményező és aktív volt idén a kulturális politika, sikeres és offenzív a magyar kulturális diplomácia. A miniszter évet értékelt a parlamentben. Röviden beszélt az összevonásokról, dícsérte a mega-kiállításokat és a kultúrdiplomáciát. Nem mondta, mi lesz a PANKKK program jövője, nem aggódott, hogyan alakul az EKF-projekt Pécsett. Nem értékelte a szakmai szervezetek, például az Írószövetség anyagi válságát.