Tetszett a cikk?

2008. március 9-én Magyarországon ügydöntő népszavazást tartanak a kórházi napidíj, a vizitdíj és a tandíj ügyében.

A népszavazást Sólyom László köztársasági elnök 2008. január 23-án írta ki. Az alkotmány szerint országos népszavazást döntéshozatal vagy véleménynyilvánítás céljából lehet tartani, a népszavazás elrendelésére kötelezően vagy mérlegelés alapján kerül sor. Országos népszavazást kell tartani legalább 200 ezer választópolgár kezdeményezésére. Az eredményes népszavazás alapján hozott döntés kötelező az Országgyűlésre.

A népszavazás mérlegelés alapján is elrendelhető, az Országgyűlés a köztársasági elnök, a kormány, az országgyűlési képviselők egyharmada vagy legalább 100 ezer, de 200 ezernél kevesebb választópolgár kezdeményezésére elrendelheti a népszavazást, amely lehet ügydöntő vagy véleménynyilvánító. Az utóbbi eredménye nem köti jogilag az Országgyűlést. Országos népszavazás tárgya az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdés lehet.

Az alkotmány felsorolja, mely kérdésekben nem lehet sem ügydöntő, sem véleménynyilvánító népszavazást tartani. Így nem lehet országos népszavazás a költségvetésről, a költségvetés végrehajtásáról, a központi adónemekről és illetékekről, a vámokról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvények tartalmáról, a hatályos nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségekről, az Országgyűlés feloszlásáról, a kormány programjáról és a közkegyelem gyakorlásáról.

Az Alkotmánybíróság 1999-ben kimondta, hogy nem lehet ügydöntő népszavazást tartani a közvetlen államfőválasztásról. A testület határozata szerint az alkotmány módosítása érdekében a választópolgárok nem kezdeményezhetnek népszavazást.

A népszavazás kiírásához szükséges aláírások gyűjtését azt követően lehet elkezdeni, hogy az Országos Választási Bizottság (OVB) hitelesítette az aláírásgyűjtő ív mintapéldányát, majd határozatát közzétette a Magyar Közlönyben. A hitelesítés megtagadásáról szóló döntés ellen a Magyar Közlönyben történt megjelenést követő 15 napon belül lehet jogorvoslati kérelemmel élni, a kérelmet az Alkotmánybírósághoz kell címezni és az OVB-hez benyújtani. Az Alkotmánybíróság soron kívül dönt a jogorvoslatról.

Országos népszavazás elrendelésére irányuló állampolgári kezdeményezés esetén négy hónapig lehet aláírást gyűjteni, és országos népszavazást kell tartani, ha legalább 200 ezer választópolgár ezt kezdeményezi.

Az összegyűjtött íveket be kell nyújtani az OVB-hez, amely megbízza az Országos Választási Irodát, hogy 45 napon belül ellenőrizze az aláírások hitelességét és tájékoztassa az eredményről. Ha az OVB az aláírások hitelesítése után érvényesnek minősíti a kezdeményezést, az Országgyűlésnek határozatban kell döntenie a referendum elrendeléséről, amelynek időpontját a köztársasági elnök tűzi ki, legkésőbb a szavazás napja előtt 35 nappal.

A népszavazást az azt elrendelő országgyűlési határozat közzétételét - jogorvoslat esetén annak elbírálását - követő 90 napon belüli időpontra kell kitűzni. Nem lehet referendumot tartani az országgyűlési képviselők, illetve önkormányzati képviselők és polgármesterek választásának napján, valamint az azt megelőző és követő 41 napon belül.

Az ügydöntő országos népszavazás akkor eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgároknak  több mint fele, de legalább az összes választópolgár több mint egynegyede a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Tárki nevével visszaélve kampányolnak

A TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. (Tárki) nevével visszaélve folyik a közvélemény-kutatásnak álcázott propagandakampány a népszavazási kérdésekben - közölte a Tárki igazgatósága nevében Dencső Blanka szociológus hétfőn.

Itthon

Hideg kampány Fidesz módra: „Babrás dolog a demokrácia”

Nekikeseredés és a felbuzdulás jellemezte a Magosz ceglédi nagygyűlését, az ellenzék népszavazási kampányrendezvényét. A gazdáknak viszketett a tenyerük a kormány gazságait soroló szónoklatok nyomán, de meg kellett elégedniük nyugtató szavakkal: „nagyon babrás dolog a demokrácia”. És tényleg.

MTI Itthon

Csak a Fidesz-KDNP küld megfigyelőket a külképviseletekre

Tizenhat külképviseleti megfigyelőt jelentettek be a pártok a március 9-ei háromkérdéses népszavazásra az előírt határidőig; valamennyiüket a Fidesz és a KDNP közösen delegálta - közölte az Országos Választási Iroda tagja az Országos Választási Bizottság péntek esti budapesti ülésén.

hvg.hu Itthon

Népszavazás: nagyon szoros befutó várható március 9-én

Januárhoz képest valamelyest növekedett azok aránya, akik biztosan mennek szavazni, de csökkent azoké, akik szerint érdemi változásokat hozna a népszavazás, így egyáltalán nem biztos, hogy eredményes lesz a referendum – derül ki a Marketing Centrum legfrissebb kutatásából.

hvg.hu Itthon

Hogy kerül a paraszt koszos lába a katedrára?

„Hát ennek nem volt semmi értelme, a moderátorok trék voltak, és gratulálok ezeknek is, hogy egyetlen hallgatói kérdésre sikerült válaszolniuk” - így morgolódott a budapesti Corvinus Egyetem hallgatója a tandíjvitaként beharangozott Pokorni Zoltán–Magyar Bálint-szócsata után kifelé. Joggal berzenkedett, mert a két egykori miniszter vitája – bár nem indult rosszul – a végére teljesen szétesett.

Itthon

Eddig ötször kilenc kérdésben

Magyarországon 1989 óta eddig ötször tartottak ügydöntő népszavazást, legutóbb 2004. december 5-én. Március 9-én vasárnap jöhet a hatodik és három újabb kérdés.

MTI Itthon

Juhász Ferenc: Elég, Orbán Viktor!

Az MSZP kampánykoordinátora a szocialisták szombati budapesti nagygyűlésén úgy fogalmazott: ha igent mondanak a saját jövőjükre, akkor nemmel szavaznak március 9-én.

Itthon

Kampánycsend népszavazás előtt és közben

Kampánycsend lép életbe péntek éjféltől az ország egész területén a vasárnapi népszavazás miatt. A korlátozás valamennyi helyi és országos terjesztésű, írott vagy elektronikus médiumra is érvényes.

hvg.hu Itthon

Rémhírek a népszavazási szavazólapokról

Körlevél terjed az interneten, amely arra figyelmeztet, visszaélésekre adnak lehetőséget a március 9-i népszavazások háromszínű cédulái. Az Országos Választási Iroda (OVI) szerint azonban minden színhez csak egyetlen kérdés tartozhat.