szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Iratok rejtélyes eltűnése miatt hat év alatt nem sikerült másodfokra vinni egy perújítási kérelmet a Komárom-Esztergom Megyei Bíróságon. Bár az eljárás tavaly elfogultság miatt átkerült a hajdú-bihari bírósághoz, ott sem tudtak egy ideig nekifogni az ügynek, a szükséges iratokat hiába kérték a korábban illetékes bíróságtól. Az iratokat végül a perújítást kezdeményező alperestől szerezték be.


© Horváth Szabolcs
A tatai székhelyű Tomsons Befektetési és Szolgáltató Kft. ellen vitatott törzstőkeemelés kapcsán indult eljárás a Komárom-Esztergom Megyei Bíróságon (KEMB). Ennek során 2002-ben a törzstőkeemelést érvénytelennek nyilvánították, mondván, a társaság az ezzel kapcsolatos iratokat nem őrizte meg, a bejegyzés és annak ügyvédi ellenjegyzése pedig nem lelhető fel. Ezt helyben hagyta a Legfelsőbb Bíróság is.

A cég ügyvédje, Kelemen Tamás, aki maga is tag volt a kft.-ben, a hvg.hu-nak elmondta: csak a másodfokú ítélet után derült ki, hogy a döntéshozók nem az eredeti cégpapírokból dolgoztak, hanem fénymásolatból, és éppen az az oldal maradt ki a dokumentumokból, amelyen szerepel a törzstőkeemelés bejegyzése, az ő ellenjegyzése, valamint pecsétje. „Amikor erre rájöttünk, perújítást kértünk. Ezt 2002-ben első fokon elutasította a KEMB, amit megfellebbeztünk, és már hat éve nem tudjuk elérni, hogy másodfokra kerüljön az ügy. A Fővárosi Ítélőtábla kérésére még néhány iratot pótolnunk kellett, ami meg is történt, de továbbra sincsenek felterjesztve az iratok, magyarázatot erre nem kaptunk.”

KEMB kontra HVG
A HVG idén januárban írt a Komárom-Esztergom megyei igazságszolgáltatási anomáliákról: a megyei bírák lassan dolgoztak, a megyei bíróság csaknem csődbe jutott, akták tűntek el, és kaotikus helyzet alakult ki. Emiatt a KEMB helyreigazítást követelt a laptól 13 pontban.
Az elsőfokú bíróság a vitatott állítások túlnyomó többségét véleménynek minősítette, és csupán három pontban rendelt el helyreigazítást. Így a kifogásolt írás alapjául szolgáló tanulmány szerzőjének, Fleck Zoltánnak a korábbi tanúvallomása alapján "aggálytalanul bizonyítottnak" találta a cikknek azt az állítását, amely szerint az igazságügyi tárcánál felmerült annak szándéka, hogy leváltják a KEMB elnökét. Az első fokú ítélet kihirdetése után az alperesi oldal fellebbezést nyújtott be, így várhatóan a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik az ügy.
A jogi képviselő elmondta: annyi kiderült, hogy a KEMB az iratokat megküldte a Fővárosi Bíróságra, ahol a Tomsons Kft. felszámolása kapcsán folyik kártérítési per. Ennek a pernek a 2006. június 26-i tárgyalására küldte meg a megyei bíróság az iratokat azzal, hogy utána sürgősen postázzák vissza nekik. Ezt a Fővárosi Bíróság megtette – közölte a hvg.hu-val a budapesti székhelyű törvényszék Sajtó- és Nemzetközi Kapcsolatok Titkársága.

Ezután meglepetésként érte Kelement, amikor megkapta a KEMB elnökhelyettesének, Tóth Józsefnek a levelét. Ebben Tóth változatlanul „az iratok hiányával” indokolta, hogy a mulasztás mibenlétét pontosan megállapítani nem tudta. A bírósági vezető kijelentette: „vizsgálat nélkül az az álláspontom, hogy ilyen jellegű késedelmek nem fordulhatnak elő, nem engedhetőek meg és nem magyarázhatóak”. Ezzel együtt közölte: kérte a bírót a szükséges intézkedések megtételére, hogy a dokumentumokat mielőbb felterjeszthessék.

Kelemen Tamás a KEMB-bel szemben, annak elfogultságára hivatkozva, kizárási kérelemmel fordult a Legfelsőbb Bírósághoz (LB). Kérelmének helyt adtak, erről Kelement 2007. április 2-i levelükben értesítették, és az eljárás lefolytatására a Hajdú-Bihar Megyei Bíróságot jelölték ki. A hajdú-bihariak sem tudtak azonban mind a mai napig munkához látni, mert állításuk szerint nem kapták meg az aktákat. Legutóbbi megkeresésükre a KEMB 2008. április 8-án azt a választ adta, hogy az alapeljárás és a perújítási eljárás iratait még nem küldte vissza az LB. A KEMB szóvivője, Széplaki László a hvg.hu-t írásban viszont arról tájékoztatta, hogy ők megküldték az iratokat Hajdú-Biharba.

Megkérdeztük a LB illetékesét, valóban ott ragadtak-e dokumentumok? Az LB polgári kollégiumának vezetője, Banicz Erika Viktória bíró azt közölte a hvg.hu-val, hogy náluk csak az az egy irat található, amelyben a Hajdú-Bihar Megyei Bíróságot jelölték ki a perújítási kérelem elbírálására.

A megyei bíróság megunta a várakozást és a perújítást kezdeményező alpereshez fordult. Kérte, hogy az iratokat küldje meg számára, amit az meg is tett. Így az eljárás elindítása attól függetlenül megtörténhet, hogy az iratok eltűntek a bírósági útvesztőben.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az ombudsman a főbíróhoz fordult egy HVG-cikk nyomán

Szabó Máté általános ombudsman Lomnici Zoltán főbíróhoz fordult az Országos Igazságszolgáltatási Tanács szolgálati titokköri jegyzékének módosítása érdekében, mert álláspontja szerint a jegyzék nem felel meg a titoktörvénynek és az alkotmánybírósági határozatoknak. Az ügy a HVG egyik cikke kapcsán pattant ki.

MTI Itthon

Lomnici: elkerülhetetlen a létszámemelés a bíróságokon

Elkerülhetetlenné válik a jövőben a bírósági dolgozók létszámának bővítése az érkező ügyek számának folyamatos növekedése miatt, ezzel a kérdéssel már a költségvetés idei tárgyalásakor foglalkozni kell - mondta Lomnici Zoltán.

MTI Itthon

Megkezdődött a HVG elleni per

Szerdán kezdődött, s március 12-én folytatják a HVG ellen Kántor András Richárdné, a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság elnöke által indított polgári sajtó-helyreigazítási pert a Fővárosi Bíróságon.

MTI Itthon

Helyreigazításra kötelezték a HVG-t

Nem jogerősen helyreigazításra kötelezte a HVG-t a Fővárosi Bíróság kedden abban a sajtóperben, amelyet a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság indított a hetilap ellen.

hvg.hu Itthon

Ungváry Krisztiánt megrótta a bíróság - videó

Csütörtök reggel másodfokon folytatódott az a büntetőper, amelyet Kolláth György jogász indított rágalmazás miatt Ungváry Krisztián történész ellen. Az ítéletről nézze meg videónkat!

Itthon

Perlik Topolánszkyt és a hvg.hu-t

Rákosi Ferenc és Alács Tibor beperelte Topolánszky Ákost és a HVG Online Zrt.-t, jóhírnévhez fűződő jogaik megsértésének megállapítását, továbbá 1-1 millió forintot követelnek. Bizarr módon azt is követelik, hogy az alperesek saját költségükön nemcsak a hvg.hu-n, de a Hír TV-ben és a Magyar Nemzetben is "tegyék közzé a bíróság jogerős ítéletének rendelkező részét". A május 29-ére kitűzött tárgyalást dr. Pataki Árpád fogja vezetni.

Hét nap

TASZ kontra bíróságok

Az Alkotmánybíróságnál támadja meg a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil szervezet az igazságügyi...

MTI Itthon

Ismét elnapolták a HVG ellen indított pert

Ismét elnapolták a HVG ellen Kántor András Richárdné, a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság elnöke által indított polgári sajtó-helyreigazítási pert a Fővárosi Bíróságon szerdán.

MTI Itthon

Felmentették a HVG újságíróját

A Fővárosi Bíróság első fokon bűncselekmény hiányában nem jogerősen felmentette az államtitoksértés vádja alól Rádi Antóniát, a HVG újságíróját.