szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megkerestük Ungváry Krisztiánt, az állambiztonsági iratok átadását, (az Állambiztonsági Hivatal Történelmi Levéltárának történő átadását) vizsgáló Kenedi-bizottság tagját, mondjon el részleteket az elkészült jelentésről. Azt ma adják át Szilvásy Györgynek, a nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős miniszternek.


© Horváth Szabolcs
hvg.hu: Melyek a jelentés legizgalmasabb megállapításai?

Ungváry Krisztián: Ezekről nem nyilatkozhatom addig, amíg a kormány meg nem tárgyalja, és nyilvánosságra hozatalához hozzá nem járul..

hvg.hu: Rendben, de annyit tudunk , hogy a kutatók több kérdésben, például az iratok és a bennük szereplő adatok nyilvánosságra hozatalának formáiban, valamint a külföldieket is érintő akták megismerhetőségében nem értettek egyet, így a jelentés közös megállapításaihoz különvéleményüket is csatolták.

U. K.: Ezek a különvélemények tartalmi kérdéseket nem érintenek, kár lenne ezeket eltúlozni. Így például mindenki egyetértett abban, hogy az állambiztonsági iratok helyzetének jelenlegi szabályozása rossz, azon hogyan kell változtatni. Abban sem volt vita, hogy a lehető legtöbb dokumentumnak, a lehető leghamarább át kell kerülnie titkosszolgálat irattárából az ÁBTL-hez, titkosításuk fenntartása indokolatlan, továbbá, hogy az ügynökök nevét nyilvánosságra kell hozni, néhány kivételtől eltekintve.

hvg.hu: Milyen következményei lehetnek annak, ha a jelentés nyomán a pártállam működésének és a benne résztvevő megbízóknak, ügynököknek a neve kikerül?

U. K.: Tekintettel a mai cseppfolyós belpolitikai helyzetre, a következmények kiszámíthatatlanok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kenedi nem tekinthet be a szupertitkos iratokba

Kérdéses, milyen érdemi munkát végezhetnek az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő szakértői testület tagjai szeptember 30-ig. A testület munkáját szabályozó kormányrendeletben ugyanis kétértelmű annak megfogalmazása, hogy az elnök betekinthet-e az úgynevezett szupertitkos iratokba, vagy csak az azokról készült listát tanulmányozhatja - írja a csütörtöki Népszabadság.

MTI Itthon

Kenedi nem érzi magát iratfelszabadító Robin Hood-nak

Kenedi János tudományos kutató, az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő bizottság elnökeként internetes oldalon tenné közzé az 1944 és 1990 között keletkezett politikai rendőrségi iratokat - olvasható az Élet és Irodalom (ÉS) pénteken megjelenő, az MTI-hez előzetesen eljuttatott számában.

MTI Itthon

Kenedi vezeti az ügynökaktákat vizsgáló bizottságot

Döntött a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő szerdán.

MTI Itthon

Megtartja alakuló ülését a Kenedi-bizottság

Az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői testület ma tartja alakuló ülését. A Kenedi-bizottság feladata, hogy listát készítsen azokról a rendszerváltás előtti titkosszolgálati iratokról, amelyeket még nem adtak át az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának.