szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány az ügynökbizottság kérésére három hónappal meghosszabbította a testület eredetileg március végéig tartó mandátumát.

Ügynökdosszié
Ügynök, besúgó és tartótiszt - ha részletesen érdekli  az állambiztonsági szervek tevékenysége, lapozzon bele a hvg.hu  által összeállított Ügynök -dossziéba.
Kenedi János, a bizottság elnöke az ügyben levelet írt Szilvásy Györgynek, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszternek, ebben jelezte, hogy minden érintett szerv és intézmény rendkívül korrekten működik együtt a bizottsággal - mondta Daróczi Dávid. A szóvivő hozzátette: Kenedi János szerint egyedülálló lehetőség van arra, hogy minden korábbi kísérletnél átfogóbban tárják fel az államvédelmi, állambiztonsági iratok sorsát.

Az ügynökbizottság létrejöttét az MSZP és az SZDSZ a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzítette. A miniszterelnök tavaly júliusban kérte fel az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői bizottság tagjait, amely szeptemberben tartotta alakuló ülését. A testületet Kenedi János kutató vezeti, tagja Varga László történész, a Fővárosi Levéltár volt főigazgatója, Ungváry Krisztián történész, az 56-os Intézet munkatársa, Sipos Levente történész, a Politikatörténeti Intézet tudományos tanácsadója, Ripp Zoltán történész, a Politikatörténeti Intézet osztályvezetője, Palasik Mária történész, a Történeti Levéltár tudományos kutatója, Baráth Magdolna, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa.

A független szakértői bizottság feladata, hogy listát készítsen azokról az iratokról, amelyek a rendszerváltás előtti
titkosszolgálatok tevékenységéhez kapcsolódnak, és amelyeket még nem adtak át az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának. A bizottság feladata az is, hogy javaslatot tegyen arra, miként javíthatóak az állambiztonsági iratok kutathatóságának, illetve az adatokhoz való hozzáférésnek és az adatok nyilvánosságra hozatalának feltételei.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kenedi nem érzi magát iratfelszabadító Robin Hood-nak

Kenedi János tudományos kutató, az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő bizottság elnökeként internetes oldalon tenné közzé az 1944 és 1990 között keletkezett politikai rendőrségi iratokat - olvasható az Élet és Irodalom (ÉS) pénteken megjelenő, az MTI-hez előzetesen eljuttatott számában.

MTI Itthon

Megtartja alakuló ülését a Kenedi-bizottság

Az állambiztonsági iratok átadását vizsgáló szakértői testület ma tartja alakuló ülését. A Kenedi-bizottság feladata, hogy listát készítsen azokról a rendszerváltás előtti titkosszolgálati iratokról, amelyeket még nem adtak át az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának.

MTI Itthon

Kenedi nem tekinthet be a szupertitkos iratokba

Kérdéses, milyen érdemi munkát végezhetnek az állambiztonsági iratok egyesítésének törvényességét felügyelő szakértői testület tagjai szeptember 30-ig. A testület munkáját szabályozó kormányrendeletben ugyanis kétértelmű annak megfogalmazása, hogy az elnök betekinthet-e az úgynevezett szupertitkos iratokba, vagy csak az azokról készült listát tanulmányozhatja - írja a csütörtöki Népszabadság.

MTI Itthon

Kenedi vezeti az ügynökaktákat vizsgáló bizottságot

Döntött a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő szerdán.

MTI Itthon

Bizottság állhat fel a titkosszolgálati iratok átadására

Szerdán dönt a kormány a koalíciós megállapodás kiegészítésében rögzített független szakértői bizottság felállításáról, amely az "ügynökügyben" az iratátadás törvényben szabályozott eljárásának teljesítését elemzi és értékeli - tudta meg az MTI kedden kormányzati forrásból.

MTI Itthon

Magyar: nem lehet a társadalmat hülyének nézni

Három pártnak, az MDF-nek, az MSZP-nek és a Fidesznek van felelőssége abban, hogy az előző rendszerben keletkezett állambiztonsági iratok megismerhetőségének kérdését eddig nem sikerült teljes körűen rendezni – hangsúlyozta Magyar Bálint SZDSZ-es államtitkár.