szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vannak bizonyítékok arra, hogy a Fidesz az adatgyűjtési ügybe belekeveredett cég ügyfele volt – erősítette meg a magyar polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter a Der Standard osztrák lapban.

Szilvásy György a legnagyobb ellenzéki párt szerepére vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta, megállapítást nyert, hogy Fidesz-vezetők összeköttetésben álltak a céggel, és megbízásokat adtak neki. A lehallgatott telefonbeszélgetések hangszalagjai igenis tanúsítják, hogy egyes Fidesz-tagok és a vállalkozás főnöke között léteztek kapcsolatok.

Az UD tevékenységéről a miniszter kifejtette, hogy a cég különböző állami szervekbe szivárgott be, kezdve a rendőrségtől a titkosszolgálatokon, az adó- és vámhivatalon át egészen a társadalombiztosításig. A cél olyan hálózat megteremtése volt, amelynek révén hozzájuthatnak bizonyos kényes, nem nyilvános információkhoz. „A gyanú lehallgatott telefonbeszélgetéseken alapul. Lényegében az egész – így szól a vád [gyanú] – üzleti érdekek kielégítését szolgálta” – mondta Szilvásy.

Az interjúból kiderül, hogy a szervezet munkatársai vagy beszivárogtak a hatóságok apparátusába, vagy a miniszter szavai szerint feltételezhetően „már ott ültek a minisztériumokban. Mindenesetre fizikai kontaktusba kerültek az információkkal. Ezért is mondjuk, hogy ez egy polipszerű képződmény volt. Emellett felmerült a gyanú, hogy a vállalkozás a levelezőszervereken keresztül hozzáfért egyes állampolgárok e-mailjeihez is.”

Arra a kérdésre, hogyan látja, vajon az ügy a legsúlyosabb válságot jelenti-e a rendszerváltás óta, Szilvásy azt válaszolta, hogy az eset veszélyezteti az alapvető demokratikus értékeket. Szerinte az ilyesfajta eljárás nem jellemző a biztonsági ágazatban tevékenykedő cégekre. „A rendszerváltás óta még egyetlen ilyen eset sem került napvilágra” – mondta a miniszter.

Ugyancsak az adatgyűjtési üggyel foglalkozott pénteki számában a Kurier „Spiclibotrány rázza meg Magyarországot” címmel. Visszautalva a miniszterelnök elmozdítására irányuló, az ellenzék szította utcai megmozdulásokra és a Budapesten felvonuló szélsőjobboldali gárdákra, a független osztrák napilap véleményként azt írta: Magyarország, amely egykor az új EU-tagországok éltanulójának számított, már jó ideje antidemokratikus szervezkedésekkel hallat magáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gulyás bizottsági ülésre vinné a megfigyelési ügyet

Megkerülhetetlen, hogy a parlament nemzetbiztonsági bizottsága érdemi tájékoztatást kapjon az úgynevezett megfigyelési ügyről - mondta Gulyás József, a testület szabad demokrata tagja, aki ezt már a múlt héten kezdeményezte a bizottság vezetésénél és Szilvásy György szakminiszternél, de a bizottság keddi meghívójában sem szerepel ez a téma.

Itthon

Megfigyelési ügy: kutakodhatunk-e mások magánéletében?

Elfogadhatatlannak tartja az igazságügyi és rendészeti miniszter, hogy bárki mások magánéletében kutakodjon – Draskovics Tibor ezt a múlt héten kirobbant megfigyelési ügy kapcsán mondta. Valójában azonban a magánnyomozó cégek eddig is kutakodhattak, hiszen ez része a munkájuknak. Így akár a célszemély szexuális életére vonatkozóan is szerezhetnek információkat. A kérdés csak az, milyen módszerekkel teszik ezt, illetve mit kezdenek az megszerzett adatokkal.