szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A megnövekedett gazdasági kockázatok több területen is csökkentették a politikai kockázatokat Magyarországon - erről ír a Vision Consulting csütörtökön közzétett elemzésében.

A politikai elemzéssel foglalkozó intézet állítását azzal indokolja, hogy a kisebbségi Gyurcsány-kormány a súlyos válsághelyzet kialakulása után a gazdasági racionalitásnak megfelelő, a gazdasági szereplők nagy többsége által méltányolt lépéseket tett, a válságkezelő intézkedések végrehajtásához pedig valószínűleg képes lesz biztosítani a politikai hátteret. Hozzáteszik: a kormány ezzel az ország sebezhetőségét csökkentette, bár egyelőre nem állította az eddigiektől jelentősen eltérő gazdasági pályára. 

Véleményük szerint a szocialista kormány és a miniszterelnök politikai túlélésének esélye növekedett, így most annak az eshetősége is nagyobb, hogy a következő országgyűlési választásokra csak 2010-ben kerül sor. Ennek alapján Magyarország politikai kockázati indexe az eddigi B- minősítésről egy fokozattal javult, vagyis B jelűre változik - írják.

A Vision Consulting szerint a legfontosabb változást az októberben induló válságkezelés hozta a magyar politikai életben a népszavazás és a koalíciós szakítás óta. Elméletileg lehetséges lett volna, hogy a kisebbségi kormány lába alól kicsússzon a talaj. Az ellenzéki pártok meg is fogalmaztak arra utaló nyilatkozatokat, hogy szívesen látnának az ország élén egy szakértői jellegű válságkezelő kormányt, a felvetés megfogalmazásán túlmenően azonban semmilyen erőfeszítést nem tettek ennek érdekében, így Gyurcsány Ferenc energiáját nem a politikai védekezés foglalta le, hanem az, hogy elfoglalja a „válságkezelő miniszterelnök” pozícióját - olvasható az elemzésben.

Az intézet szerint Gyurcsány ennek jegyében a gazdasági racionalitás szempontjainak megfelelő döntéseket hozott: erőteljes kiadáscsökkentési javaslatokat terjesztett elő, továbbá az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap bevonásával pénzügyi garanciákat igyekezett biztosítani az ország számára. Mint írják, a miniszterelnök lépéseit a gazdasági élet szereplőinek zöme helyesléssel fogadta.

Az elemzés megfogalmazza azt is: most úgy tűnik, hogy az MSZP a kisebb parlamenti pártok aktív vagy passzív támogatásával (a költségvetés megszavazása vagy a szavazástól való távolmaradás) képes lesz keresztülvinni a költségvetést, ami egyben a Gyurcsány-kormány hivatalban maradását eredményezné. Szerintük az MSZP-n belüli váltás esélye sem jelentős, hiszen a „válságkezelő miniszterelnök” elleni támadás politikailag nem kifizetődő, s nehezen is magyarázható, ha a kormányfő valóban képes megszervezni a költségvetés parlamenti támogatását. 

A Vision Consulting azonban hangsúlyozza azt, hogy esélyekről van szó, hiszen a költségvetést még nem szavazta meg a parlament, így azt sem lehet kijelenteni, hogy a parlamenti választást biztosan 2010-ben és nem 2009-ben tartják majd, vagy hogy biztosan nem lesz a közeli jövőben miniszterelnök-váltás. Mindennek a valószínűsége fennáll, csak éppen e valószínűség gyengült a korábbiakhoz, az április végi országkockázati indexhez képest - írják.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: legrosszabbul a menedzserek járnak

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint majdnem teljesen biztos, hogy lesz parlamenti többsége a költségvetés elfogadásának, amely tartalmazza a napokban bejelentett intézkedéseket. A miniszterelnök erről a Magyar Televíziónak adott interjújában beszélt szerda este.

MTI Itthon

Gyurcsány négy rendkívüli, átmeneti intézkedést javasolt

A kormányfő szerint ebben a helyzetben négy intézkedést kell meghozni: 2009-ben a közszférában nem jár a 13. havi bér, és a jelenlegi szinten kell tartani a béreket, a 13. havi nyugdíj csak az öregségi nyugdíjkorhatárt, azaz a 62 éves kort betöltőknek jut majd, és ennek összege nem lehet 80 ezer forintnál magasabb jövőre.

Vélemény

Mózer András: Gyurcsány és Orbán a gejzírben

A hétvége „varázslatos” eseményt hozott a magyar politikában. Gyurcsány köszönetet mondott, hogy a Fidesz elnöke a német kancellárnak és a francia elnöknek írt levelében támogatta annak a csomagnak az egyik pontját, amit a miniszterelnök a legutóbbi uniós csúcson terjesztett elő. Mielőtt azonban letörölnénk arcunkról az örömkönnyeket, vegyük észre: az idill beleillik abba a pótcselekvés-sorozatba, amivel az ország felelős vezetői hetek óta egymást szórakoztatják. És a bénázással csak fokozzák a bajt. Nézzük, melyek ennek a lassan horrorba forduló komédiának a látványelemei.

Vélemény

Gyurcsány- és Orbán-fóbia a magyar politikában

Miként az Orbán-fóbia értelmetlen pótcselekvés, úgy a Gyurcsány-fóbia is az. A miniszterelnök elkövetett annyi baklövést és szószegést, hogy a lakosság ezt 2010-ben (ha nem korábban) menesztéssel honorálja neki. De azok a strukturális gondok, amelyek pénzügyi holtsávvá tehetik országunkat, Gyurcsány előtt is megvoltak. És távozása után is ott lesznek. Az ő bűne annyi, hogy döntés helyett időhúzó taktikázásra játszott

MTI Itthon

Szakértői vélemények Gyurcsány bejelentéséről

A GDP 1 százalékos visszaesése reálisabb forgatókönyv a korábbiaknál, a kiadások csökkentése pedig mindenképpen szükséges ahhoz, hogy a bizalom visszatérjen - mondta László Csaba, a KPMG adópartnere, volt pénzügyminiszter Gyurcsány Ferenc miniszterelnök keddi bejelentéseire reagálva.

MTI Itthon

Gyurcsány: van esély a többség megteremtésére a parlamentben

Az öpárti találkozón kiderült, van esélye annak, hogy parlamenti többséget teremtsünk egy olyan programhoz, amely biztonságos költségvetési pályán, óvatos tervezéssel indul neki 2009-nek, és egyelőre nem vállal több kötelezettséget, mint amit egészen biztosan teljesíteni is tud Magyarország - közölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

MTI Gazdaság

Gyurcsány ismertette a takarékossági intézkedéseket

A kormányfő stabilizációs és növekedési megállapodást kezdeményezett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő megállapodással összefüggésben a keddi ötpárti megbeszélésen. Az MSZP és az SZDSZ támogatta a miniszterelnök javaslatait és az IMF-megállapodást, míg a Fidesz lemondásra szólította fel Gyurcsány Ferencet, és a KDNP-hez hasonlóan aggályosnak tartotta a valutaalaptól kért támogatást, amivel kapcsolatban az MDF-nek is voltak kérdései.