szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Rádió a tradicionális névhasználatot alkalmazza minden csatornáján - döntött egyhangúlag csütörtöki ülésén a közmédiumot felügyelő közalapítvány kuratóriuma a Szavak ereje elnevezésű munkacsoportjának javaslatára.

Szintén a korábban használt nevek visszaállítását javasolták a Magyar Rádió szimfonikus zenekara, énekkara, valamint gyermekkórusa esetében. Rangos Katalin kuratóriumi elnök tájékoztatása szerint a visszaállás "ésszerű határidőn belül" történne, azaz nem érintve ezzel a médium több, most is folyó reklámkampányát. Mint mondta, a döntés nem érinti a rádió logóját, de a három új adót (a nemzetiségi műsorokat adó MR4-et, a parlamenti csatornát, azaz az MR5-öt és a regionális MR6-ot) sem.

A kuratórium elnökhelyettese azt hangsúlyozta: döntésük figyelemfelhívás, nem felszólítás; azért fogalmazták meg, mert a közmédium átalakítása során és vezetésében "tényleg jó úton jár a menedzsment, de fontos, hogy ami érték, az ne tűnjön el". Gál András Levente hozzátette: azt szeretnék elérni, hogy az adásban rendszeresen hangozzon el az intézmény teljes neve, azaz Magyar Rádió helyett ne röviden MR-t mondjanak; arra a kérdésre, miként vélekedik a rövidítést, az adó számát, valamint hagyományos nevét összevonó, eddig is használt formáról, azt mondta: "ez még elfogadható".

A rádióelnök által gyakran hangoztatott érvvel - hogy Kossuth és Petőfi negyvenes évek végén felvett nevét kommunista örökségnek tartja - az elnökhelyettes azzal szállt szembe, hogy "ezek jó nevek", ráadásul az, hogy a közvélemény miként emleget valamit, "nem hivatalos döntésen múlik". Such György, az intézmény elnöke azt közölte: az írásba foglalt határozat kézhezvétele után tanulmányozzák, az ügyet. 

A Magyar Rádió tavaly nyáron, a struktúraváltással egy időben módosította adóneveit: az eddigi elnevezések elé az MR monogram és az adó sorszáma került; augusztusban pedig kikerült a Magyar Rádió fiataloknak szóló adójának szignáljából a korábbi Petőfi név. Such György idén augusztusban az átpozícionálással magyarázza a névváltoztatást, mondván, sokakban még a tavaly nyári, jelentős hallgatottságnövekedést hozó átalakítás előtti adó emlékét idézi fel a korábbi név, ez pedig "konfúzus helyzetet" idéz néha elő. Akkor azt közölte: nincs döntés arról, hogy végleg elhagynák a hivatalos, MR2-Petőfi megnevezés második tagját, és a másik két adó - az MR1-Kossuth és az MR3-Bartók rádiók - esetében sem merült fel efféle ritkítás, hiszen azok "lényegét tekintve ugyanazt a tematikát sugározzák, mint korábban".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Magyar Rádió nem alkuszik: közszolgálati az MR2-Petőfi műsora

A Magyar Rádió (MR) fenntartja azon álláspontját, hogy az MR2-Petőfi teljesíti közszolgálati kötelezettségeit - áll a szerdai médiahatósági meghallgatása után kiadott rádiós közleményben. Az ORTT elnöke kijelentette: ő valószínűleg egy másik ülésen volt, mint a rádió vezetője, de részleteket nem kívánt közölni, mert még folyik az eljárás.

Hét nap

Szólt a Rádió

Megtámadta a Magyar Rádió a Fővárosi Ítélőtáblán a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) azon döntését, hogy az Antenna...

MTI/hvg.hu Itthon

Nem költözik el a Rádió

Nem költözik el jelenlegi székházából a Magyar Rádió - áll az MTI értesülése szerint a közszolgálati médium ingatlanhasznosítási koncepciójában.

MTI Itthon

Digitális tévé és rádió akár már az ősztől

A földfelszíni digitális televíziózás és rádiózás akár már az ősszel elindulhat, amennyiben a műsorszórók márciusban kezdődő pályáztatása ideálisan alakul - mondta Pataki Dániel, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) elnöke szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.