szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP kongresszusa újraválasztotta Gyurcsány Ferencet pártelnökké szombaton Budapesten - olvasható a párt honlapján. Hiller Istvánt nem választották újra alelnökké.

Az MTI információi szerint a pártelnököt 85 százalékos támogatottsággal választották újra, 608-an szavaztak, ebből 599 érvényes és kilenc érvénytelen szavazat volt. Gyurcsány Ferencre 508-an szavaztak igennel, 91-en nemmel. Az MSZP honlapján olvasható, hogy a két elnökhelyettes Szekeres Imre és Lamperth Mónika lett, míg alelnököknek Kiss Pétert, Mesterházy Attilát és Ujhelyi Istvánt választották. A választmány vezetője továbbra is Simon Gábor. Az MTI úgy tudja, hogy Juhász Ferenc, aki eddig elnökhelyettes volt, visszalépett a jelöltségtől, csak az országos elnökségi tagságért indul.

A párt honlapján szavazati arányokat nem közöltek, de az MTI úgy tudja: Szekeres Imre újraválasztott elnökhelyettes a 623 leadott szavazatból 524 igen szavazatot kapott, azaz támogatottsága 85 százalékos. A posztra újonnan választott Lamperth Mónika a 604 leadott szavazatból 404-et kapott, támogatottsága így 68 százalékos.

Kormányváltás
Olvassa el az összes hírt a kormányváltásról a hvg.hu-n!

Az alelnöki poszton Mesterházy Attila kapta a legtöbb szavazatot: az 571-ből 428-at, 78 százalékos támogatottságot érve el ezzel. Kiss Péter az 576 leadott szavazatból 422-őt kapott, így 76 százalékos a támogatottsága. A harmadik alelnök Ujhelyi István lett, aki az 555 szavazatból 394-et szerzett meg, ez 71 százalékos támogatottságot jelent.

Hiller Istvánt nem választották újra alelnökké, ő az 562 szavazatból 344-et kapott, azaz támogatottsága 65 százalékos. 94 százalékos támogatottsággal választották újra Simon Gábort  a választmány elnökévé: a 626 szavazatból 586-ot kapott. Az MSZP honlapján az olvasható, hogy a szavazás folytatódik, hogy az elnökség összetételének, a párt egyéb testületeinek tagjainak, a pénztárnok személyének, valamint az MSZP európai parlamenti listájának meghatározására.

EP-lista, pénztárnok

Az MSZP tisztújító kongresszusa elfogadta a párt európai parlamenti választási (EP) listáját szombaton - olvasható a párt honlapján. A lista első három helyén nők állnak: Göncz Kinga külügyminiszter, Herczog Edit és Gurmai Zita európai parlamenti képviselő. A további sorrend a listán: Tabajdi Csaba, Hegyi Gyula, Fazakas Szabolcs, Cserey Gyula, Kökény Mihály, Harangozó Gábor és Dobolyi Alexandra.

Az MTI úgy tudja, hogy négy tagot már megválasztott az MSZP kongresszusa a párt országos elnökségébe. Sorrendben a legtöbb szavazatot Bárándy Gergely országgyűlési képviselő, továbbá az elnökhelyettesi jelöltségtől visszalépő, a posztot korábban betöltő Juhász Ferenc, Veres János pénzügyminiszter és Hiller István volt alelnök kapta.

A párt Központi Pénzügyi Ellenőrző Bizottságának élére új elnököt választottak. A 626 szavazatból Tukacs István kormánybiztos 290, míg a korábbi elnök, Keller László államtitkár 289 szavazatot kapott. Az Országos Etikai és Egyeztető Bizottság élére a Borsod megyei Simon Gábort választották újra. Pénztárnokká választották a posztot eddig megbízottként betöltő Brecskáné Nagy Máriát. Az MSZP honlapján olvasható, hogy a szavazás jelenleg is tart, az országos elnökség további tagjait, valamint az MSZP Központi Pénzügyi Ellenőrző Bizottságának tagjait választják meg.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Itthon

Gyurcsány: tévedtem! Bokros: vállalnám!

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán, miután a szombat reggeli elnökségi ülésről ez már kiszivárgott. Állítólag utódként Surányi György, Bajnai Gordon és Bokros Lajos neve is felmerült.

MTI Itthon

Karsai József szerint párton belül Gráf vagy Kiss jöhet szóba

Tisztességes, de egy évet késő bejelentésnek tartja Karsai József Gyurcsány Ferenc visszalépést a miniszterelnökségtől. Az MSZP országgyűlési képviselője úgy vélte, párton belül Gráf József vagy Kiss Péter jöhet szóba miniszterelnök-jelöltként. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a közszolgálati rádiónak azt mondta, hogy a párton belüli és a párton kívüli miniszterelnök-jelöltre is van forgatókönyve az MSZP-nek.

hvg.hu Itthon

Gyurcsány utódlása: régi káderek kíméljenek!

Gyurcsány Ferenc mozgástere annyira beszűkült, hogy szombati lépése némileg várható, s racionális, sőt tervezett folyamat volt. A miniszterelnök olyan nyíltan beszélt az általa elkövetett hibákról, hogy ezt követően kormányfőként igen nehezen folytathatná, ha netán nem sikerül utódjáról megegyezniük a frakcióknak - mondta a hvg.hu-nak Krekó Péter, a Political Capital elemzője, aki szerint kevésbé valószínű, hogy valamely ismert MSZP-s káder személyéről az MSZP és SZDSZ meg tud egyezni.

MTI Itthon

Az MSZP csodálkozik a Fideszen

Az MSZP szerint meglepő a Fidesz álláspontja, mivel a legnagyobb ellenzéki párt 2006 óta azt mondja, hogy az ország érdekében bárkivel hajlandó összefogni, csak Gyurcsány Ferenccel nem – mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője szombaton.

MTI Itthon

SZDSZ: helyes a miniszterelnök döntése

Az SZDSZ helyesnek tartja a miniszterelnök döntését, hogy egy új kormányfő személyéről, új kormányprogramról és új kormányról kezdődjenek tárgyalások – mondta szombaton az SZDSZ országos tanácsának ülését követő sajtótájékoztatóján Fodor Gábor.

MTI Itthon

A Fidesz és a KDNP előre hozott választást szeretne

Előre hozott választásokat sürget a Fidesz és a KDNP elnöksége is, mert szerintük új kormány csak a választópolgárok akaratából alakulhat, nem pedig a „bukott” MSZP „ügyeskedése” nyomán – közölték szombaton.

MTI Itthon

Rasmussen: Gyurcsány nem tehető felelőssé a válságért

Senki nem teheti felelőssé Gyurcsány Ferencet a válságért – jelentette ki Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialisták Pártjának (ESZP) elnöke szombaton a miniszterelnök azon bejelentésére reagálva, amelyben új kormány alakítását javasolta új kormányfő vezetésével.

MTI Itthon

Reagálások Gyurcsány javaslatára

Az SZDSZ helyesnek tartja a miniszterelnök döntését, a Fidesz nem kezd tárgyalást új kormányról, ám hétfőn kezdeményezi a parlament feloszlatását, amelyre KDNP-vel együtt tesz indítványt hétfőn. Az MDF pedig egyeztetést kezdeményez a parlament ellenzéki pártjaival egy közös miniszterelnök-jelöltről.