Tetszett a cikk?

Szinte totális vereséget szenvedett felperesként a Magyar Állam a hajdani Postabank könyvvizsgálói ellen indított perben, méghozzá a Legfelsőbb Bíróság szerint eljárási mulasztás miatt.

A Legfelsőbb Bíróság ma délelőtt a Postabank szappanopera egy újabb fejezetében mondta ki a végső szót, amely ellen jogi fórumon már semmilyen további fellépésre nincs lehetőség. A felperes Magyar Állam elbukta az utolsó szalmaszálként beadott felülvizsgálati eljárást is, vagyis nem ítélhetik meg a Postabank könyvvizsgálóitól követelt 50 milliárdot (eredetileg 171 milliárd forintot követeltek). A költségvetésnek viszont ki kell fizetnie még majdnem egymilliárd forint perköltséget a győztes auditor házaknak. A legnagyobb falat a perben mindvégig főszerepet játszó Deloitte-nak, illetve az őket sikeresen képviselő Oppenheim ügyvédi irodának jut, számukra 731 millió forintot ítéltek meg, a bank korábbi könyvvizsgálója, a Prudencia mintegy negyedmilliárdot, az Arthur-Andersen 5 milliót kaphat.

A rendkívül bonyolult, több mint egy évtizede tartó perfolyamot a Legfelsőbb Bíróság közleménye szerint valójában eljárásjogi kérdések döntötték el. Az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság ugyanis részletesen tájékoztatta a felperest, hogy részletes szakértői véleménnyel kell alátámasztani állításaikat.  Nevezetesen azt, hogy a könyvvizsgálók szakmai szabályokat megszegve nem tájékoztatták időben a tulajdonosokat a Postabank valódi nehézségeiről, vagyis:  ha időben megkapták volna az információkat a Princz Gábor-féle vezetés törvénytelen magatartásáról, akkor meg lehetett volna előzni az összeomlást és az ennek nyomán szükségessé vált százmilliárdos nagyságrendű állami konszolidációt. Az eredeti kereset még 171 milliárd forint tőkekövetelésről és kamatairól szólt.

Az eddigi tárgyalások zömét a nyilvánosság kizárásával tartották annak ellenére, hogy állami vagyonról volt szó. A mostani, nyilvános tárgyaláson derült ki, hogy még 2008 októberében,a Legfelsőbb Bíróság kérte a felperest, hogy  pontosan jelölje meg bizonyítási indítványát.

„A felperes a jogalap kérdésében elzárkózott a szakértői bizonyítástól” – fogalmazott ítéletében Salamonné Solymosi Ibolya, a Legfelsőbb Bíróság  tanácselnöke. Nagy Péter hiába érvelt azzal, hogy már 2000-ben kérték a bíróságtól szakértő kijelölését majd még 13 alkalommal ismételték ezt meg, az LB elfogadta a Deloitte képviselőinek érvelését, miszerint a felperes bizonyítási indítványa nem felelt meg az FB tájékoztatásában kifejtetteknek, így azt el kellett utasítani.

További részletek a Legfelsőbb Bíróság honlapjának Tájékoztatás menüpontja alatt találhatók.

Fahidi Gergely

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A költségvetési tartalékból fizetik a Postabank-per könyvvizsgálóit

A kormány megvárja a bíróság írásos ítéletét a Magyar Állam által a Postabank könyvvizsgálói ellen indított perben, a perköltséget a költségvetés általános tartalékából fizeti ki - közölte Budai Bernadett kormányszóvivő arra a hírre reagálva, hogy a Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta a Fővárosi Bíróság tavaly októberi ítéletét, amelyben elutasították a magyar állam keresetét a Deloitte-tal szemben.