szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

A Berta Biztonsági Szolgálat Kft. négy éven át hitelezőként szerepelt egy vállalkozás felszámolási eljárásában, jóllehet a társaságot 2006-ban törölték a cégnyilvántartásból, mert beolvadt Pintér Sándor belügyminiszter egykori vállalkozásába, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-be.

„A cég átalakulás miatt a cégjegyzékből törölve” – ez a bejegyzés 2006. november 30-i dátummal szerepel a Berta Biztonsági Szolgálat Kft.-nél, amelyet tíz évvel ezelőtt az 1997-1998-ban budapesti rendőrfőkapitányi tisztet betöltő Berta Attila hozott létre. A társaság 2005. december 29-én lett a Civil Biztonsági Szolgálat (CBSZ) Zrt.-é, amelytől idén március 25-én, röviddel belügyminiszterré való kinevezése előtt vált meg Pintér Sándor. A beolvadó Berta Kft.-t tehát törölte a bíróság, ugyanakkor a vállalkozás tovább élt, legalábbis ezt mutatja a hvg.hu birtokába került hitelezői lista. A dokumentum szerint a Berta a Békésfact Kft. felszámolási eljárásában nyújtotta be az igényét. (A Békésfact a Hajdú-Bét Zrt. ingatlanait adta el, a Legfelsőbb Bíróság 2009. januári ítélete alapján törvénysértő módon.)

Elmaradt reagálás
A hvg.hu megkereste a Novum Zrt.-t, ám kérdéseinkre nem kaptunk választ a cég vezérigazgatójától, Tankó Ilonától.

Figyelemre méltó, hogy a Berta Kft. számlájáról a megszűnése után két hónappal átutalták a hitelezői listára való felkerülés regisztrációs díját – legalábbis a hvg.hu birtokában lévő dokumentum szerint. Úgy tudjuk, ezt elfogadta a Fővárosi Bíróság (FB) és a Békésfact felszámolója, a Novum Kft. is. A bíróság ezzel kapcsolatban azt a tájékoztatást adta a hvg.hu-nak, hogy az adós felszámolását már 2006. július 10-én elrendelték, és ez csak 2006. november 2-án jelent meg a Cégközlönyben. Az ekkor még a cégnyilvántartásban szereplő Berta Kft. akár hitelező is lehetett – vélekedett az FB, hozzátéve: a bíróság nem tudja, és nem is feladata vizsgálni, hogy az átutalás pillanatában létező cég-e a hitelező. „A hitelező jogalanyiságát kizárólag abban az esetben vizsgálja a felszámolást lefolytató bíróság, ha a személyével kapcsolatban kifogást nyújtanak be és döntést kell hozni” – közölte a bíróság.

A bíróság nyilvántartása alapján a Berta Kft. 2010. júniusig hitelezője volt a Békésfact Kft.-nek, amelynek neve egyébként 2008. szeptember 30-án megjelent az adóhivatal százmillió forintnál nagyobb tartozást felhalmozó adósainak listáján. A cég ügyvezetője 2004. január 19-től az a Csorba Gábor volt, aki 2005 februárjától a Kossuth Holding Rt. vezérigazgatója. (A Kossuth Holdinggal többször foglalkoztunk: a vállalkozás ugyanis úgy végzett felszámolásokat, hogy papíron már nem létezett. Pontosabban: a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. ugyan 2003. október végén megszűnt, ám a felszámolásokat a megszűnt cég neve alatt tovább vitte a Kossuth Holding Válságkezelő és Felszámoló Rt.).

A CBSZ vezérigazgatója, Marton László a hvg.hu-nak azt a tájékoztatást adta, hogy a Berta Biztonsági Szolgálat Kft.-nek a beolvadással a CBSZ lett a jogutódja, és a Berta Kft. bankszámlája a CBSZ egyik bankszámlájaként működött tovább, a megszüntetéséig. Így az utalás teljes mértékben jogszerűen történhetett a beolvadást követően is. „A Békésfact Kft. szerződött partnere volt a Berta Kft.-nek, mely a felszámolási eljárásba be is jelentkezett. A beolvadást követően ebben az eljárásban is a CBSZ volt a kft. jogutódja. Vélelmezhető, hogy a felszámoló cég a eljárás során a Berta Kft. nevét nem vezette át a jogutód, azaz a CBSZ nevére, így szerepelhetett 2010. júniusában is a hitelezők között a Berta Kft. neve.”

A hvg.hu azonban nem a felszámoló által vezetett hitelezői listán találkozott a Berta Kft. nevével, hanem a Fővárosi Bíróság dokumentumában. Információink szerint a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt. illetékes vezetőinek kellett volna a kft. bankszámláját vezető banknál és a Cégbíróságnál is jelezniük s átvezettetniük a változásokat, harminc napon belül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Fogva tartották a perkirályt

Levéltitok megsértése és személyes szabadság korlátozása miatt tett feljelentést a fantomcégek neve alatti felszámolásoknak is hadat üzenő "perkirály", Minda Zoltán, miután a Duna Libra Zrt.-nél elvették az iratait és egy ideig benntartották az egyik irodában – tudta meg a hvg.hu. A történtek miatt Minda feljelentést tett.

Itthon

MSZP-közeli fantomcég tevékenykedik felszámolóként

Egy öt éve már nem létező cég szerepelt évekig képviselőként több, felszámolás alatt álló vállalkozás nyilvántartásában, sőt a fantomcég jelenleg is az egyik állami nagyvállalat felszámolója. A nemlétező társaság nevében folytatott felszámolások sem az illetékes bíróságoknak, sem a Pénzügyminisztériumnak nem szúrtak szemet, holott az egyik legnagyobb felszámolócég jogelődjéről van szó. Mindez puszta véletlen lenne?

Csikász Brigitta Itthon

Kiszámolás, felszámolás, elszámolás, leszámolás?

Pénzmosás gyanúját veti fel a politikai életben ismeretlen Tiszta Energiával Magyarországért Párt (TEMPO) szerint, hogy egy hat éve törölt felszámoló cégnek, a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt.-nek a cégnyilvántartásba át nem vezetett jogutódja bankszámlát nyitott a felszámolás alatt álló Radius Hungaricus Rt.-nek (RH).

hvg.hu Itthon

Volt bírót és felszámolót jelentettek fel hamis tanúzásért

Hamis tanúzás miatt jelentett fel idén év elején a Tempo Párt elnöke, Borbély József egy volt felszámolót, Magyari Józsefet és egy volt bírót, Varga Miklóst. Az ügyben nyomoz a Szegedi Nyomozó Ügyészség, de mint a hvg.hu-val közölték, egyelőre csak ismeretlen tettesek ellen.

hvg.hu Itthon

Vesztegetésért ítéltek el egy felszámolót

Három év börtönbüntetésre ítélték Kovács Péter felszámolót vesztegetés miatt, mivel saját zsebbe kért több millió forintot azért, hogy egy fűrésztelepet bebiztosítson az arra pályázó vevőnek. A Vas Megyei Bíróság első fokú, nem jogerős ítélete a férfit eltiltotta foglalkozásának gyakorlásától is. Az ügyész súlyosbításért fellebbezett.