szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az adatvédelmi biztos szerint egy hatósági hatáskörökkel, saját hivatali szervezettel rendelkező információs biztosra lenne szükség. Jóri András az alkotmányjavaslatok kedden megkezdődött általános vitájában a parlamentben azt mondta, az adatvédelmi biztosok független jogvédő szervek és hatóságok egyszerre.

Az ombudsman kiemelte: már 2010 szeptemberében megfogalmazta azon észrevételeit, hogy az ombudsmani modellben nem hatékony a jogvédelem, mivel a biztos nem, vagy csak korlátozottan tud kötelező erejű határozatokat hozni, és nem tud bírságolni sem.
   
Mivel az adatvédelmi biztosnak az ombudsmanokkal közös költségvetése van, ezért a függetlensége sérül - jelentette ki, hangsúlyozva: az adatvédelmi biztosok független, jogvédő szervek és hatóságok egyszerre; az adatvédelem terén a befolyásmentesség biztosítása az EU elvárása. Elmondta, hogy európai uniós szinten is reform alatt áll az adatvédelmi jog, és nagy hangsúlyt kap a függetlenség követelménye.
   
Kiemelte: az adatvédelmi biztos feladata az államnak a magánszférát sértő, vagy éppen a közérdekű adatok indokolatlan korlátozását okozó magatartásának a vizsgálata is. Emellett a biztos feladata a minősített adatok titkosításának felügyelete is - jelentette ki. Mint hangsúlyozta, fontosak a biztosok azon jogkörei is, amelyek nem hatóságra, hanem jogvédő szervekre jellemzőek.
   
Jóri András rámutatott arra, hogy a legtöbb európai adatvédelmi vagy információs biztos parlamenti biztos, ám rendelkezik bírságolási jogkörrel is.
   
A megoldás egy nem ombudsman jellegű parlamenti információs biztos, hatósági hatáskörökkel, saját hivatali szervezettel - jelentette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!