szerző:
Török Tibor
Tetszett a cikk?

Kevés adósság, többszörös fedezetet jelentő, forgalomképes vagyon és nyitott kérdések: így fest a helyzet Vasban pár héttel a megyei intézmények állami tulajdonba vétele előtt. A törvény azonban nem tesz különbséget az önkormányzatok között: az állam a rossz és a jó gazdától egyaránt viszi a vagyont.

Október 3-án jelentette be Orbán Viktor a megyei elnökökkel történt megbeszélése után, hogy az állam átveszi a megyei önkormányzati intézményeket és velük együtt a megyei közgyűléseknél eddig felhalmozódott mintegy 180 milliárd forintnyi adósságot is. A többi 700 intézmény tervezett átvétele és a megállapodás ellen szinte azonnal tiltakozott az ellenzék több megyében is. Az illetékes minisztérium azonban alig tíz nap múlva be is nyújtotta a parlamentnek a konszolidációról szóló törvényjavaslatot, amit ma meg is szavazhat a Ház.

Ugyanakkor nem minden megyére igaz a működést veszélyeztető eladósodás. Vasban például nagyon érdekes helyzet alakult ki. Kovács Ferencnek, a Vas Megyei Közgyűlés kormánypárti elnökének októberi tájékoztatása alapján hat oktatási, hét szociális, három kulturális és egy közművelődési intézmény kerül állami tulajdonba. Az átvétel négy közgyűjteményt, valamint a Markusovszky kórházat és a Savaria Szimfonikus Zenekart is érinti. Saját kézben intézmény nem marad, így még kérdéses, mi lesz azokkal a szociális intézményegységekkel, melyeket településekkel társulva működtetnek. Az állam átveszi az önkormányzat által ötmilliárd forint névértéken kibocsátott kötvényt is.

Forgalomképes vagyont veszítenek

Vasban október 13-án tartottak rendkívüli közgyűlést, amelyen a jobboldali többségű testület utólagos áldását adta a megállapodáshoz, mközben nemcsak az egyezség ellen hevesen tiltakozó ellenzéki, hanem a kormánypárti képviselők is tisztában voltak azzal, hogy a megye tartozása elenyésző a vagyonához képest. „30-35 milliárdra forintra becsüljük a vagyon összértékét” - mondta el a hvg.hu érdeklődésére Marton Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés kormánypárti alelnöke. A vagyon fele ráadásul forgalomképes is.

Orbán bevonul a sajtótájékoztatójára a megyei elnökökkel történt találkozás után. Vagyonleltár
MTI / Kovács Attila

Szombathelyi belvárosi ingatlan, kastély, badacsonyi ház, budai emlékmúzeum, velemi alkotóház és szálloda mellett jóval vaskosabb tételek is találhatóak a 2007-ben összeállított regiszterben. Az önkormányzat két üdülőt is fenntart, a balatonlellei értékét 400 millióra, a 17 hektáros, vízparti balatonberényiét közel 1 milliárd forintra becsülik. A legnagyobb tételt a Büki Gyógyfürdő 46 százalékos tulajdonrésze jelenti, a részvénycsomag értéke 7-8 milliárd forintra tehető a 2010-ben 112 millió adózott nyereséget produkáló, 2,3 milliárd forint saját tőkével bíró társaság esetében. A megye vagyonkezelő kft-je szintén nyereséges, Marton Ferenc úgy fogalmazott: Vas Megye Közgyűlése jó gazdaként vigyázott értékeire, felelősen gazdálkodott, nem élte fel  bevételeit és vagyonát . Utóbbi a folyamatosan fejlesztett és eredményesen működő büki gyógyfürdő esetében hatványozottan igaz.

A tartozás oldalon ehhez képest jóval kisebb összeg szerepel: önmagában a kétségkívül attraktív bükfürdői részvénycsomag is fedezné a mínuszt. Bár találtunk olyan adatokat, hogy a vasi adósság 3-4,5 milliárd forint lenne, Marton Ferenc szerint az intézmények folyószámla-hitele összesen 800 millió forintot tesz ki, illetve a megye az ötmilliárdos kötvény-kibocsátáson 1,8 milliárd forint árfolyam-veszteséget könyvelt el, de 4,6 milliárd forintot nem használt fel a kötvényekért kapott pénzből. Kovács Ferenc megyei elnök azért lobbizik, hogy a jól gazdálkodó megye a konszolidációnak nevezett folyamat után jó pozícióban maradjon. Mindez azt jelenti, tette hozzá Marton, hogy a gyógyfürdő részvénycsomagját, a vagyonkezelő céget és az üdülőket szeretné megtartani a megye.

Összekuszálódott szálak

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy több intézményt közösen tart fenn a város és a megyei közgyűlés; ezek Szombathelyen találhatóak (képtár, kórház, könyvtár stb.) és évente 200-250 millió forinttal járult hozzá a város a fenntartásukhoz. A zeneiskolát kivéve az ingatlanok megyei tulajdonban vannak, viszont az ingóságok fele a városi önkormányzatot illeti meg – közgyűjteményekről, műszerekről és más, jelentős értékről van szó. Pontos leltár nem készült az elmúlt 21 évben, jelezte a hvg.hu megkeresésére Marton Zsolt (Fidesz) alpolgármester, így most kell összeállítani, hogy „a tárgyak tulajdonjoga elismerten Szombathelyé legyen”. Marton szerint az önkormányzati törvény ismeretében tudják majd megmondani, hogy a feladatok ellátásához még milyen vagyonelemekre lesz szükségük. Az már biztosnak látszik, hogy a két megyei folyóiratot (Vasi Szemle, Életünk) nem hagyja veszni a város, illetve a Savaria Szimfonikus Zenekar „átvétele” elől sem zárkóznak el, bár vannak olyan vélemények, hogy az utóbbi jelentős terhet jelentene a 20 milliárdos hiánnyal birkózó önkormányzatnak.

Az együttesen tiltakozó megyei ellenzéknek sikerült elérnie, hogy Kovács Ferenc elnök összehívja a rendkívüli megyegyűlést november 7-re, azonban az ülést Kovács parlamenti elfoglaltságára hivatkozva végül mégsem tartották meg. (Közben – más megyékhez hasonlóan – a Jobbik képviselője hűtlen kezelés miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.) A városi közgyűlés külön javaslattal előálló MSZP-SZTKE frakciója valamivel nagyobb sikerrel járt. Kezdeményezésük nyomán másodjára lett extra közgyűlés november 10-én, igaz, csak 11 percig tartott. Czeglédy Csaba ellenzéki frakcióvezető azonban arról számolt be, hogy Puskás Tivadar polgármesternek előző nap bemutathatták javaslatukat; ennek lényege, hogy ami érték és a megye nem tart rá igényt (gyűjtemények, folyóiratok, intézmények, szervezetek, a Vasivíz Zrt. 4,2 százaléknyi részvénycsomagja stb.), az kerüljön át Szombathely tulajdonába. Információink szerint az önkormányzat maga is keresi, hogy az alaposan „összefonódott” városi és megyei vagyonrészek közül melyeket tudná megszerezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Feljelentést tesz az LMP az államosítás miatt

Az LMP feljelentést tesz a megyei önkormányzatok vagyonának állami tulajdonba vétele miatt. Az ellenzéki párt szerint az ügyben felmerül a hivatali visszaélés és a hűtlen kezelés gyanúja - írták pénteki közleményükben.

MTI Itthon

Borsodban az MSZP, Hevesben a Jobbik támadja az államosítást

Rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezi a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés MSZP-frakciója, mert a közgyűlés fideszes elnöke felhatalmazás nélkül írta alá Orbán Viktorral azt a dokumentumot, amelynek értelmében a megyei intézmények állami tulajdonba kerülnek - közölte Kormos Dénes frakcióvezető Miskolcon. Hevesben a Jobbik támadja az államosításról szóló megegyezést.

Dezső András (hvg.hu) Itthon

Nagy ára lesz az iskolák államosításának. Honnan lesz rá pénz?

Hiába ellenzik egyes befolyásos fideszes polgármesterek a most még önkormányzati tulajdonban lévő iskolák államosítását, a kistelepülések vezetői Orbán Viktor mögé sorakoztak fel. Az európai trendekkel ellentétes, egyébként költséges állomosítás mögött többen ideológiai célokat sejtenek.

Dezső András-Kósa András Itthon

Réthelyi: nem kártalanítja a kormány a fővárost a kórházállamosításért

Semmilyen kártalanítás nem lesz a fővárosi kórházak államosítása nyomán, ha kell, ennek érdekében jogszabályt is módosít a kormány – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Réthelyi Miklós. A nemzetierőforrás-miniszter arról is beszélt, többször személyesen tárgyalt Orbán Viktorral a köznevelési törvényről, épp úgy, ahogy Pokorni Zoltán is.