szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Matolcsy György szerint nem küldte el a kormány az IMF-et, hanem csak lezártak egy hitelszerződést. A nemzetgazdasági miniszter közölte, decemberben kezdődnek a tárgyalások, a kormány pedig nem újabb hitelt akar felvenni, csak pénzügyi védőhálót szeretne. Orbán Viktor is beszélt, de arra ügyelt, ne vegye a szájára az IMF-et. A parlament az adórendszerről dönt, az igazságszolgáltatás átalakítását koherenciazavar miatt levették a napirendről.

Most érkezett

Jobbik: az IMF meg fogja enni Magyarországot

Az az IMF-megállapodás, amit ön győzelemnek hív, az maga a cinizmus - mondta Vona Gábor napirend előtti felszólalásában Matolcsy Györgynek címezve. A jobbikos politikus elvárta volna, hogy Orbán Viktor maga számoljon be a parlament előtt a megállapodásról.

Vona szerint az IMF "meg fogja enni" Magyarországot. Szerinte az ország függetlensége csorbul, egyedül a bankárok és a multik dőlhetnek hátra. A Jobbik szerint a kormánynak mennie kell, és új választásokat kell kiírni, a magyar államadósságot pedig újra kell tárgyalni.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Matolcsy: nem küldtük el az IMF-et

Matolcsy úgy reagált, hogy egyszer már megértük a magyar gazdaságpolitika csúfos kudarcát. Igaz, nem az Orbán-kormányra gondolt, hanem a 2002 és 2010 közötti időszakra.

Nem elküldtük az IMF-et és az Európai Uniót, hanem lezártunk egy korábbi hitelszerződést - jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter. Hozzátette: "Mi soha sem mondtuk, hogy minden baj az euróválság miatt van, hanem azért van, mert a szocialisták nyolc évig kormányoztak". Azért sérülékeny az ország, mert eladósították az országot, a családokat, a vállalkozásokat - mondta.

MSZP: Matolcsy nem akarja tudomásul venni, baj van

Azzal, hogy a kormány az IMF segítségét kérte, megbukott az Orbán-kormány gazdaságpolitikája - mondta Józsa István. A szocilaista képviselő szerint nem szereti Orbán annyira a Valutaalapot, hogy csak úgy visszahívja, hacsak nincs nagy baj. Márpedig Józsa szerint nagy baj van, hiszen a kockázati felár az egekben jár, hamarosan leminősítik az országot, a magyar állampapírokat pedig nem lehet eladni.

A kormányzati politika megbukott, ezt csak Matolcsy nem akarja tudomásul venni - mondta, hozzátéve, hogy a kormány megbukott. Az ellenzéki képviselők szerint az emberek 70 százaléka szerint nem mennek jó irányba dolgok. A jövő évi adótörvények miatt egy átlagos családnak 220 ezer forinttal nőnek meg a terhei jövőre - jelentette ki.

Matolcsy: ez igenis ortodox

Matolcsy György válaszában kikérte magának, hogy az LMP frakcióvezetője klasszikusnak nevezte a kormány gazdaságpolitikáját. Hiszen szerinte a bankadó, a magánnyugdíjpénzek elvétele egyik klasszikus közgazdasági könyvben sincs benne.

Magyarország képes volt nem sanyargató, nem megszorító intézkedésekkel helyretenni az ország gazdasági helyzetét - jelentette ki.

Lehet azt mondani, hogy Magyarország tévúton jár, de ha megnézünk más országokat, akkor vannak, akik lényegesen gyengébbek. "Megnyertük a szabadságharc első csatáját" - tette hozzá.

Schiffer: Matolcsynak le kell mondania

Inkoherens ámokfutásnak nevezte a kormány gazdaságpolitikáját Schiffer András napirend előtti felszólalásában. Az LMP frakcióvezetője szerint azonban nem lehet kárörvendőnek lenni, mivel "tort ül a klasszikus közgazdasági iskola".

Az ellenzéki képviselő szerint az elmúlt húsz év gazdaságpolitikája kudarc volt. Azzal egyetért, hogy munkahelyeket kell teremetni, csökkenteni kell az államadósságot és függetlenedni kell a pénzügyi szervezetektől. De szerinte ez a kormány nem ezt csinálta, hanem a gazdagok zsebét tömte, "a magán-nyugdíjpénztári pénzeket eltőzsdézték".

Felidézte, hogy a kormány mindent megtett, amit az IMF elvárt: szűkítették a szociális ellátásokat, csökkentették a közszféra mértékét.

Önnek, miniszter úr, távoznia kell, mert felélte a hitelét - jelentette ki Schiffer András.

Matolcsy: lehívás helyett maradunk a pénzpiacon

Hatalmas politikai ára lett volna, ha újabb megszorító politikát engedünk érvényesülni - reagált Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter szerint ez a gazdaságpolitika sikeres. Először vagyunk képesek 2002 után hatalmas mértékben csökkenteni az államadósságot, persze ez az árfolyamtól is függ - tette hozzá. "Nem ortodox, nem hagyományos, hanem merész bátor, szokatlan lépésekkel állítottuk helyre a gazdaság állapotát" - jelentette ki.

De ez Matolcsy szerint kockázatos most, ezért szükségünk van egy "pénzügyi védőhálóra". "Lehívás helyett maradunk a pénzpiacon" - tette hozzá.

Rogán: ez nem hitelfelvétel

Másfél esztendővel ezelőtt a Gyurcsány-Bajnai kormány nagyon nehéz helyzetben hagyta itt az országot - mondta Rogán Antal napirend előtti felszólalásában, hozzátéve: 7 százalék lett volna a költségvetés 2010-es hiánya. (Bajnai Gordon volt miniszterelnök és Oszkó Péter volt pénzügyminiszter ezt számos alkalommal cáfolták - a szerk.) Ha akkor nem változtatunk, akkor nem tudtunk volna adókedvezményt adni a gyermeket nevelő családoknak - mondta.

Rogán szerint az elmúlt hónapokban az euróválság kockázata elérte hazánkat is. Csak úgy tudjuk az eddigi eredményeket megvédeni Rogán szerint, ha egy biztonsági hálót is kap az ország. Hitelfelvétel helyett új megállapodásra van szükség az IMF-fel - jelentette ki.

Célkeresztben az NGM

Az interpelláció és az azonnali kérdések órája is a kormány gazdaságpolitikájáról és az IMF-ről szól majd. Az ellenzék többek között "Jobbkéz? nélkül is van élet!”, illetve "Bóvliriadó" címmel szólal fel. De a Nemzetgazdasági Minisztérium képviselője mellett válaszolnia kell a nemzeti fejlesztési miniszternek és a nemzetierőforrás-miniszternek is.

Az IMF-ről faggatják a kormányt

Rogán Antal napirend előtti felszólalásával kezdődik a parlament ülése. A fideszes politikus az aktuális gazdasági kérdésekről beszél. Ezt követően a szocialista Józsa István a gazdaságpolitika tényszerű bukásáról, az LMP-s Schiffer András a kormány kudarcáról beszél. A jobbikos Vona Gábor felszólalásában a "Gazdasági szabadságharc az IMF ellen az IMF támogatásával?" témakört feszegeti.

Egyedül a KDNP nem állt be a sorba, Pálffy István ugyanis "A magyarság és a magyar kultúra hétköznapjai" címmel szólal fel.

Dübörög a szavazógép

A képviselők elsőként az igazságügyi reform részét képező törvények elfogadásáról döntenek. A kormány javaslata alapján elválna egymástól a Kúria - mai nevén Legfelsőbb Bíróság - és a bírói igazgatási szerv vezetőjének a személye. A megszűnő Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) igazgatási jogkörei az Országos Bírósági Hivatal parlament által választott elnökéhez kerülhetnek, akinek tevékenységét az Országos Bírói Tanács felügyelné.

A bírósági rendszer négyszintű maradna, a bírák jogállása pedig úgy változna, hogy háromévenként egy évre - a hozzájárulásuk nélkül - másik szolgálati helyre lehetne kirendelni őket. Az ügyészségi törvény módosításával 2012. január 1-jén megszűnhetnek, illetve az egységes ügyészi szervezetbe integrálódhatnak a katonai ügyészségek.

Ma dönt a Ház a jövő évi költségvetést megalapozó törvényekhez érkezett módosító javaslatokról, majd az előzetes napirend szerint a megyei önkormányzati intézmények államosításáról is.

A szavazások sorát várhatóan a jövő évi adótörvények elfogadásával zárja az Országgyűlés.

Általános vita lesz ma a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) következő évi költségvetéséről: a médiahatóság 32, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) 77 milliárd forintból gazdálkodhatna. Az ülésnap részletes vitákkal ér véget: a képviselők megtárgyalják a Nemzeti Eszközkezelőről szóló törvényjavaslathoz, az egészségügyi tárgyú jogszabály-változásokhoz, valamint a sporttörvényhez érkezett módosító indítványokat.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!