szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két ok miatt is korszakhatárhoz értünk a bősi konfliktus történetében - írja a Népszabadság.

A kétoldalú megállapodás híján a Dunából jogtalanul elterelt víz mennyisége a napokban elérte az 1000 milliárd köbmétert (nagyjából ezerbalatonnyi víz). A hágai Nemzetközi Bíróság ítéletét jövőre már tizenötödik éve szabotálja Magyarország és Szlovákia, ami kiemelkedő rekord a nemzetközi testület döntéseinek mezőnyében - írja a pénteki Népszabadság.

A lap szerint diplomáciai szempontból is páratlan, hogy a hágai Nemzetközi Bíróság ítélete és az ítélet végrehajtása között már több mint tíz év telt el. A késedelmesség nem növeli sem Magyarország, sem Szlovákia nemzetközi jó hírét a világban, tekintettel a Nemzetközi Bíróság jelentőségére A testület az ENSZ egyik kiemelt szerve, amely kizárólag országok közötti jogvitákban ítélkezik - írja a lap.

A bíróság lényegében az ENSZ „békéltető fóruma”, az ítélkezés fő célja háborúhoz vezető helyzet kialakulásának megelőzése. Az ítélet végrehajtása kötelező (aki a bírósághoz fordul, az nemcsak az ítélet elfogadását, hanem annak végrehajtását is vállalja). Éppen ezért, a betarthatóság érdekében a bíróság jellemzően olyan döntéseket munkál ki, amelyeket mindkét fél „arcvesztés” nélkül vállalhat - olvasható a Népszabadságban.

Jelenleg tizennégy peres ügy van folyamatban Hágában. Kilenc esetben még a peres eljárás folyik, öt ügyben már született ítélet, ezek a végrehajtást jelentő intézkedések meghozataláig maradnak a „függő ügyek” listáján. Az öt ügyben az ítéletek időpontjai: Magyarország/Szlovákia: 1997, Kongó/Uganda: 2005, Horvátország/ Szerbia: 2008, Guinea/Kongó: 2010, Nicaragua/Kolumbia: 2011. A hozzáférhető adatok alapján a bős–nagymarosi ügy a késedelmes végrehajtás „csúcstartója” a bíróság fennállása óta tárgyalt összes (151) eset vizsgálata alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!