hvg.hu: A munkálatok finisében vannak, korábban több komoly vita is volt a költségek elszaladásáról, például a központi stadionnal vagy a biztonsággal kapcsolatban. Milyen állapotban várja most London a játékokat?
J. K.: Kezdettől fogva tudtuk, hogy ez az olimpia más lesz, mint a pekingi volt, nem is akartunk versenyre kelni velük. Másképp is tekintünk az egészre, mint ők.
hvg.hu: Ez azért már látszott a pekingi záró ceremónián. London emberközeli olimpiát akar rendezni?
J. K.: Remélem, hogy ilyen lesz, remélem, hogy lesznek olyan vonásai a játékoknak, melyek egyedülállóak. Például most először, az olimpiai és paralimpiai játékok teljes infrastruktúráját egyszerre tervezték meg: minden létesítmény akadálymentes lesz, miképpen a közlekedési eszközök is, bárhova el lehet majd jutni kerekesszékkel a játékok helyszínén. „Mindenki vegyen részt” – ez az egyik vezérlő elv, járjon bárhogyan, legyen brit, magyar, vagy bárhonnan érkező. A másik, hogy ez lesz minden idők legzöldebb olimpiája.
hvg.hu: Ezt hogyan érik el?
J. K.: A központi stadiont is úgy építették meg, hogy a lehető legkisebb legyen az „ökológiai lábnyoma”, például ehhez használták fel eddig a legkevesebb acélt. Sok ugyanakkor az újrafelhasznált anyag. Ugyanakkor azt is szeretnénk, hogy ez legyen a világ legnagyobb fesztiválja is egyben: hatalmas parti is, nem csak sportesemény.
hvg.hu: Korábban arról szóltak a hírek, hogy a költségvetést nem tudják tartani.
J. K.: Összességében a játékok bőven belül maradnak az eredetileg tervezett költségkereten. Szerintem ebben is az elsők leszünk a világon, akik ezt el tudták érni. Vannak ugyanis olyan tételek, amiket fel sem kellett használnunk.
hvg.hu: Mi lesz a játékok után? Több rendező városnak hatalmas gondokat okozott a felépített létesítmények utólagos hasznosítása.
J. K.: Ezek egy része a játékoktól függetlenül is fontos fejlesztés, például az az új, nagy sebességű városi vonat, ami a központot köti össze a játékok helyszínével. A költségek háromnegyede Kelet-London infrastruktúrájának fejlesztését is szolgálta, ez a leghátrányosabb helyzetű része a városnak. Az olimpiai falu házainak 40 százalékát családok kapják majd meg, 35 százalékból szociális lakás lesz, a többit értékesítik. De iskolák is lesznek majd, és itt lesz London legnagyobb bevásárlóközpontja. Vagyis remélhetőleg kifejezetten vonzóvá sikerül varázsolni ezt a városrészt. Középen pedig ott áll majd a Mittal Tower, mindennek a szimbólumaként.
hvg.hu: Mi van a speciális célú létesítményekkel?
J. K.: Amit utólag nem tudunk hasznosítani, egyszerűen lebontjuk, és a területet szintén fejlesztésre használjuk. Az olimpiai stadion felső karéját is lebontjuk például, mert nem lesz szükség egy ekkorára utólag, és a helyi önkormányzat kezelésébe kerül. Egyelőre kérdés, ki fogja majd használni, de a legvalószínűbb, hogy a West Ham United futball klub, aminek már csak azért is örülnék, mert nekik szurkolok. De nem csak ők, atléták és más sportolók is használni fogják majd, és koncerteket is rendezhetnek benne.
hvg.hu: Végig teljes volt a politikai konszenzus a játékok rendezésében?
J. K.: Igen, egyes ügyekről voltak viták, leginkább a költségekkel, fenntarthatósággal kapcsolatban. Volt, aki szerint túl sokat költöttünk, de figyelembe kell venni, hogy – mint mondtam – ez egy nagyszabású fejlesztési program része is, ami már most sok munkahelyet teremtett, és még fog is. Ezen kívül teljesen új karaktert akartunk adni Nagy-Britanniának a külföld felé: meg akartuk mutatni, hogy ez az az ország, amelyik többet költ kutatásra, fejlesztésre, mint bármelyik európai társa vagy az Egyesült Államok. Hogy nem csak a történelmi örökségünk gazdag, de a világ élvonalába tartozunk számos iparágban is, és érdemes ide befektetni. Ezért a brit követségeken is folyamatosan szervezünk programokat a játékok ideje alatt a helyi üzleti vezetőknek.
Jonathan Knott: egyedülálló lesz a maga nemében a londoni olimpia
Stiller Ákos
hvg.hu: Nem gondolja, hogy ez a „friss, új, nagyon nemzetközi” kép, amit London sugallni akar, ellentmondásban van David Cameron kormányfő egyes lépéseivel és kijelentéseivel, melyek kifejezetten a brit különállásról szólnak egy csomó európai ügyben?
J. K.: Nem hiszem, sőt, pont az ellenkezője: a brit kormány álláspontja világos, az EU központi országa kell, hogy maradjunk, és a legfontosabb cél az uniós államok prosperitása. Ehhez növelni kell az unió versenyképességét, és lebontani a belső piac előtt álló akadályokat. Ezért támogatjuk a további bővítést, és a gazdasági reformokat, mert még mindig egész iparágak szenvednek a protekcionizmustól. Ezeket le kell bontanunk, ezért dolgozunk. Ehhez el kell érnünk, hogy a piac a lehető legátláthatóbb legyen, ne nyíljon lehetőség a protekcionizmusra, tisztességesek legyenek a versenyfeltételek. Ezáltal lesz Nagy-Britannia is prosperálóbb ország, de éppen így Magyarország vagy az EU többi tagállama.
hvg.hu: Ez egy nagyon hálás nagyköveti feladat lesz az ön számára, hiszen a magyar kormány éppen az ellenkező irányba indult el, és kifejezetten korlátokat szeretne állítani a verseny elé a magyar cégek érdekeire hivatkozva. Ennek nagy brit cégek is kárvallottjai, például a legnagyobb magyar munkaadó is egy brit áruházlánc. Ön mit tesz, mit tehet ilyen helyzetben?
J. K.: Az én dolgom, hogy beszéljek a magyar kormány képviselőivel ezekről az ügyekről. Három hete vagyok itt, ez már megtörtént. Remélem, hogy megértették, és figyeltek az aggodalmaimra, úgy tűnt, igen. Főleg, hogy ők is azt mondták, nagyon fontosak számukra a külföldi – így a brit – befektetések. Ehhez pedig kiszámítható adórendszer, átlátható feltételek kellenek.
hvg.hu: Ehhez képest a kiskereskedelemben egyértelműen a kormány által preferált cégekről beszélhetünk, melyek nyilván nem brit tulajdonúak. Ők most éppen a rossz oldalon állnak.
J. K.: Természetesen felhívtam a figyelmet erre – mint ahogy ugyanezt tenné a magyar nagykövet Londonban is hasonló esetben. Remélem, hogy a válságadók január 1-től megszűnnek, ahogy ígérte a kormány, és utána a magyar piac sokkal vonzóbb lesz a külföldi befektetőknek is.
hvg.hu: Most mennyire vonzó a magyar piac? Egyelőre több embert bocsátanak el a cégek, mint amennyit felvesznek, van néhány nagy befektetés, ugyanakkor tudni lehet olyanokról is, akik elmennek, vagy nem hozzánk jönnek, pedig így tervezték.
J. K.: Ez egy nagy lehetőségekkel bíró piac a számunkra. A térséggel folytatott kereskedelmi kapcsolataink tizedét jelenti Magyarország, ami lehetne több is. Természetesen őszinte leszek a magyar piacot illetően mindenkivel, aki azt tervezi, ide fektet be. Ők elsősorban a stabilitást, átláthatóságot keresik, és egy olyan adórendszert, amelyik nem büntet egyes szereplőket. Ha ez így lesz, akkor a befektetők is nagy számban keresik majd Magyarországot.
hvg.hu: A politikai viták mennyire fontosak ebből a szempontból?
J. K.: Remélem, minél hamarabb vége lesz a Magyarországgal szemben folyó uniós kötelességszegési eljárásoknak. Ezután semmi akadálya, hogy valóban erős kapcsolatok létesüljenek Magyarország és Nagy-Britannia között.
hvg.hu: De a kormányunk szerint ezek az ügyek csak ránk tartoznak, a nemzeti szuverenitásunk részét képezik, az EU és senki más se szóljon bele. És azt mondják, kettős mércével mér az unió a költségvetési hiányunkat illetően is, mert más országok esetében nem ilyen szigorú.
J. K.: Diplomataként nem beszélhetek konkrét ügyekről ezzel kapcsolatban. De a hivatalos álláspontunk az, hogy ezeknek az ügyeknek minél hamarabb meg kellene oldódniuk, ez lenne minden résztvevő érdeke.