szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Este 8-kor sugározta az MTV Schmitt Pállal készített exkluzív interjúját. A köztársasági elnök, aki először szólalt meg azóta, hogy a Semmelweis Egyetem elvette doktori címét, nem mondott le. Azt mondta: nem akarta más szellemi termékét ellopni, a lelkiismerete tiszta, az pedig nem esett jól neki, hogy elvették a kisdoktori címét. Tervei szerint Phd dolgozatot fog írni, hogy bizonyítson. A Sándor-palota előtt várakozó tüntetők kinevették az államfő szavait. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-val!

Most érkezett

Tury-Kovács Béla: Meglepetés erejével ért a beszélgetés

"Meglepetés erejével ért a beszélgetés, végig kell gondolni, mi következik ebből" - mondta Tury-Kovács Béla fideszes képviselő a köztévén sugárzott Schmitt Pál-interjút követően munkatársunknak. "Meg kell próbálni a kormánypártoknak megadni a segítséget, hogy a köztársasái elnök tekintélye ne csorbuljon véglegesen. Schmitt Pálnak kell végiggondolnia, mi a hasznos, ami elfogadható az emberek számára" - tette hozzá. Kérdésünkre még annyit mondott, hogy a beszélgetés jellege volt számára meglepetés, de az elnök nyilván direkt választotta ezt a formát.

Munkatársunk egy sor fideszes képviselőt megpróbált elérni, hatan nem vették fel a telefont, öten ki voltak kapcsolva. Révész Máriusz felvette, de közölte, hogy nem nyilatkozik, Pokorni Zoltán pedig sajtósán keresztül üzente, hogy már mindent elmondott a témában. Pokorni korábban a hvg.hu videóstábjának azt nyilatkozta, hogy amennyiben bebizonyosodik, hogy Schmitt Pál plagizált, le kell mondania.

A plágiumbotrány kronológiája
  • Január 11.: a hvg.hu kirobbantotta Schmitt Pál plágiumügyét: az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev korábbi munkájával.
  • Január 18.: Schmitt Pál első reagálásában visszautasította a vádakat.
  • Január 19.: a hvg.hu kiderítette, egy német kutató 1991-ben publikált tanulmányából is átvett 17 oldalt Schmitt Pál.
  • Március 6.: a hvg.hu újabb átvett oldalakat talált a disszertációban, megállapítottuk, hogy a 225 oldalas mű 94,6 százaléka más munkák átvétele.
  • Március 27.: a tényfeltáró bizottság nyilvánosságra hozta jelentését, amelyben ugyan megállapítja a plágiumot, de a felelősséget az egyetemre hárítja.
  • Március 28.: Schmitt Szöulban azt nyilatkozta, nem mond le.
  • Március 28.: nyilvánosságra került a tényfeltáró bizottság egyik tagjának különvéleménye.
  • Március 29..: az Index olvasói segítségével a Nők szerepe a sportban című fejezethez újabb átvett forrásokat azonosított.
  • Március 29.: a Semmelweis Egyetem doktori tanácsának javaslatára a szenátus elvette Schmitt Pál doktori címét.
  • Március 30.: Orbán Viktor rádióinterjújában a köztársasági elnöknek az Alaptörvényben foglalt személyes sérthetetlenségére hivatkozott.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

LMP: ez szégyen

Az LMP véleménye szerint szégyen, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök pénteken nem mondott le - jelentette ki a párt Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatóján Heltai László, a párt szóvivője. A szóvivő azt mondta, az is szégyen, hogy ott kell állniuk a Köztársasági Elnöki Hivatal előtt és követelni "a nyilvánvalót" azt, hogy "a bukott elnök" mondjon le hivataláról. Hangot adott annak a véleményének is, hogy ez a történet már nem Schmitt Pálról szól, hanem Orbán Viktorról "aki őt hivatalába helyezte és ott tartja minden határon túl".

Nagyítás-fotógalériánk a Sándor-palota előtt tüntetőkről

Budapesti KDNP: Schmittnek nyugdíjba kellett volna vonulnia

Ebből az erkölcsi válságból az ellenzékkel együtt kell kimászni - mondta Szalma Botond, a fővárosi KDNP vezetője az ATV-ben. A budapesti KDNP vezetője néhány nappal ezelőtt olyan közleményt adott ki, hogy azoknak kell lemondaniuk, akik megpróbálták eltussolni Schmitt Pál plágiumügyét.

Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy Schmitt Pál helyében már nem lenne államfő. Szerinte Schmitt Pálnak ebben a helyzetben nyugdíjba kellett volna vonulnia, és az unokáival kellett volna törődnie.

Tüntetők Schmitt beszéde alatt

Tüntetők a Sándor-palotánál - kattintson galériánkért!

Sándor-palota: gyakorlatilag vége a tüntetésnek

Sátrat bontottak az LMP-sek. Mint egyikük a helyszínen lévő tudósítónknak elmondta, a taktikájuk a jövőben az lesz, hogy követni fogják Schmitt Pált. Ugyanakkor megérkezett este a Szolidaritás is, akik azt mondták, hogy mostantól a Dísz tére a tüntetések csomópontja lesz.

A rendőrség is elvonult a Dísz térről.

Az MSZP megdöbbent

"Megdöbbenéssel fogadtuk, hogy Schmitt Pál ma sem merte meghozni az egyetlen morálisan elfogadható döntését. Így Orbán Viktor dolga és felelőssége eltávolítani őt a székéből, hiszen ő volt az is, aki oda ültette. Elvárjuk ezért Orbán Viktortól, hogy azonnal mondassa le Schmitt Pált" - közölte az MSZP.

Kiröhögték Schmitt Pált

Schmitt Pál nyilatkozatát hangos röhögéssel fogadták a Sándor-palota előtt összegyűlt tüntetők, tudósítónk szerint szinte minden egyes szaván nevettek.

Az LMP szerint Schmitt Pál később le fog mondani, ezért pedig a Parlamentben tesznek majd lépéseket.

Az ellenzéki párt arra kérte a tüntetőket, hogy támogassák az LMP népszavazását, hogy így is felléphessenek a hatalom ellen. Vágó Gábor a helyszínen azt mondta: a békés, erőszakmentes ellenállásban hisznek, fegyverük a szó és a tett, az erőszak a gyávák fegyvere.

Schmitt nem mondott le

Egy ez becsületbeli ügy, kiállok saját magamért - zárta az interjút.

Schmitt: PhD-zni fog

Nem esett jól Schmitt Pálnak, hogy elvette tőle a Semmelweis Egyetem a doktori címét. "Míg kint voltam, ezek közben egy gyorsított eljárással elvették tőlem." Szerinte egy napot kellett volna a szenátusnak várnia. "Lelkük rajta, nem fogok velük vitatkozni" - mondta, hozzátéve, nem kérkedtem ezzel, nem kaptam anyagi vagy erkölcsi előnyöket emiatt.

70 évesen PhD-dolgozatot fog írni.

Schmitt nem perel

Nem perelek, de érvelek - mondta Schmitt Pál. Hozzátette, kiáll az igazáért.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!