szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Hivatali visszaélés miatt évekkel ezelőtt két év próbára bocsátást szabtak ki Dunakeszi új rendőrkapitányára. Tóth Csaba mára mentesült a bírósági intézkedés alól, így semmi akadálya nem volt az előléptetésének. Ugyanakkor a rendőrségnél nem mindenkivel ilyen elnézőek, hiszen ha egy alacsonyabb beosztású rendőr hasonló bűntettet követ el, nem tartják a testületnél. Egy szakszervezeti vezető szerint nem szerencsés a kettős mérce alkalmazása.

Jogilag nem támadható, de emberileg megkérdőjelezhető, hogy jó döntés volt-e Dunakeszi rendőrkapitányának megtenni Tóth Csabát, akinek büntetőjogi felelősségét hivatali visszaélés elkövetése miatt jogerősen kimondta a bíróság (két év próbára bocsátották 2003-ban), de mára mentesült az azzal járó következmények alól. Tóth Csaba 1999-ben a kistarcsai rendőrőrs vezetője volt. Helyettese részegen karambolozott egy Suzuki-szalontól parancsnoki használatra kölcsönkapott autóval, amely a baleset következtében totálkáros lett. Lapértesülések szerint Tóth Csaba a baleset után megpróbálta beosztottját megmenteni a felelősségre vonástól, ám a szerencsétlenség egyik tanúja jelezte ezt a rendőrség belső ellenőrzési szolgálatának. A Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának munkatársai az érintettektől vérmintát szereztek, és kiderült, hogy nem a parancsnok-helyettes, hanem valaki más adott vért a baleset után.

Az eljárás az ügyészségi nyomozóhivatalhoz került, ahol Tóth Csabát meggyanúsították a hivatali visszaéléssel, majd a Budakörnyéki Bíróság is elmarasztalta a rendőrt. Tóth korábban ezt azzal magyarázta, hogy a bíróság úgy gondolhatta, hogy neki tudnia kellett volna arról, ki volt ott a vérvételen, mert a papírokat ő töltötte ki, s ő vitte orvoshoz a helyettesét.

Enyhe jogkövetkezmény

A próbára bocsátással Tóth Csaba nem vált büntetett előéletűvé (három évet is kaphatott volna egyébként). Az enyhe ítéletet rendőrségen azzal magyarázták, hogy házon belül nem indult etikai eljárás a parancsnokkal szemben, illetve, hogy mindez szolgálati időn kívül történt, és hogy Tóth a gödöllői kapitányság élére kerülhetett 2005-ben megbízottként, majd később kapitány-helyettesként tevékenykedett.

A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (PMRFK) szerint a bíróság nem ítélte el Tóth Csabát, aki „a kapitányságvezetői megbízásához szükséges valamennyi feltételnek maradéktalanul megfelel, a kinevezési jogkört gyakorló bizalmát bírja.”  A parancsnok büntetőjogi felelősségét megállapító bírói döntés határoztának számát megküldtük a PMRFK számára, azt követően újabb választ nem kaptunk.

A rendőrség egyébként azt közölte, hogy Tóth Csaba munkájával kapcsolatban kifogás nem merült fel, „parancsnoki feladatait lelkiismeretesen, szakmai alázattal látta el” többek között a Gödöllői Rendőrkapitányság helyettes vezetőjeként. „Munkája elismeréseként több alkalommal részesült jutalomban, soron kívüli előléptetésben, valamint rendőrségi tanácsosi címet kapott.”

Jogilag rendben, erkölcsileg támadható

A hvg.hu-nak volt és jelenlegi rendőrök egyöntetűen azt mondták, nem szerencsés, ha ilyen „előéletű” embert tesznek meg parancsnoknak, mert ez élete végéig elkíséri, és a beosztottak szemében visszatetszést kelthet az ügy, mondván, hogy felettesüknek akkor elnézték azt. Ugyanakkor mindenki úgy vélte, a mentesülés azt jelenti, hogy annak letelte után az emberre úgy kell tekinteni, mintha semmi nem történt volna, priusza nincs.

Azonnal elbocsátották azokat a rendőröket és büntetőeljárás is indult velük szemben, akik a Nemzeti Védelmi Szolgálat megbízhatósági vizsgálatán megbuktak. A vétkesek között akadt olyan ügyeletes tiszt, aki telefonon bűncselekményről kapott bejelentést, de nem intézkedett. Akadt olyan rendőr, akit egy tilos helyen parkoló autóhoz küldtek ki, ő azonban azt jelentette, nem történt szabálysértés. Megbukott a korrupciós teszten az a rendőr is, aki egy bűncselekmény helyszínéről pénzt vitt el.

Kettős mérce kerülésének a fontosságát hangsúlyozta a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ) főtitkára, Pongó Géza. Szerinte Dunakeszi kapitánya esetében a jogszabályok lehetővé teszik vezetőként való megbízását, hiszen mentesült a jogkövetkezmények alól. Ugyanakkor – jegyezte meg az FRSZ vezetője – a végrehajtó állomány esetében kisebb súlyú bűncselekmény elkövetése esetén a rendőrt eltávolítják a testülettől, vagy előmenetelét az ügy visszaveti. „A szakszervezet azt szeretné, ha egyenlően mérnének mindenkit. A belügyi vezetés elvárása, hogy a parancsnok legyen feddhetetlen. Ezzel mi is egyetértünk, és jónak tartanánk, ha a gyakorlatban is ez érvényesülne” – közölte Pongó Géza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Rossz értékelés alapján kezdett mészárlásba Pintér a rendőrök szerint

Teljesítmény-értékelés alapján jutottak oda a Belügyminisztériumban, hogy a rendőrségen vezetőcseréket hajtottak végre és átszervezéseket vittek véghez. A Budapesti Rendőr-főkapitányság megszüntetett egysége, a Szervezett Bűnözés Elleni Osztályának tevékenységével kapcsolatban a hvg.hu úgy tudja, az általuk ismert értékelés az ügyszám forgalomra vonatkozott. Ezt volt és jelenlegi rendőrök szerint hamis képet mutat a speciális területű, bonyolultabb ügyeket vivő, éppen ezért kevesebb aktával bajlódó hivatásosok munkájáról.

Csikász Brigitta Itthon

A kilencvenes évek rendőrségét hozza vissza Pintér?

Hangulatjelentést kellett készíteniük az ORFK vezetőinek azoknak a rendőrkapitányságoknak, ahová az átszervezés miatt megszüntetett központi szervezetek munkatársai kerültek. Az átalakításnak nincs vége, újjászervezhetik például a metró rendőrséget is. A kerületi kapitányságokra kiszignált komolyabb ügyekben azonban csorbát szenvedhet a nyomozás.

Csikász Brigitta Itthon

Pintér vérfürdője: "lubickol az alvilág"

Teljes a káosz és a reménytelenség a rendőrségen a hvg.hu-nak nyilatkozók szerint azt követően, hogy példátlan módon megszüntették a Budapesti Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Osztályát és a Nemzeti Nyomozó Iroda szervezett bűnözés elleni szolgálatát és gazdaságvédelmi főosztályát. Az elküldötteknek nem volt választásuk, vagy elfogadják új beosztásukat vagy leszerelnek – számolt be a vele történtekről néhány érintett rendőr. A szakszervezetekkel a belügyi vezetés nem egyeztetett, igaz, ezt nem is kell megtenni.

Csikász Brigitta Itthon

Újabb vérfürdő a rendőrségen, Pintér harminc vezetőt cserél le

Mintegy harminc személyi változást jelentett be a rendőri vezetők körében kedden a Belügyminisztérium és az Országos Rendőr-főkapitányság közösen kiadott közleményükben. A szeptember 1-jétől életbe lépő vezetőcserékről – az indoklás szerint – szakmai és hatékonysági értékelésre hivatkozva döntöttek. Ugyanakkor szakmabeliek a listát látva nem annyira szakmaiságot látják a változások mögött, hanem inkább politikai akaratot.

Csikász Brigitta Itthon

Pintér megtörte a rendőrséget

Egyelőre három olyan ember van a Budapesti Rendőr-főkapitányság megszüntetett egységének, a Szervezett Bűnözés Elleni Osztályának (SZBEO) volt munkatársai között, akik nem fogadták el a számukra felajánlott új beosztást – értesült a hvg.hu. Rendőrségi források szerint ez teljesen érthető, hiszen nem lehet egyik napról a másikra új munkahelyet találni, és a szélnek eresztett embereknek gondolniuk kell családjukra is.

Csikász Brigitta Itthon

Saját rendőreit is lefejezi Pintér

A Budapesti Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Nyomozó Iroda után több megyei rendőrfőkapitány távozásával folytatódhatnak az átszervezések – értesült a hvg.hu. Első körben a Hajdú-Bihar, a Heves, a Pest és a Zala megyei, illetve a Fejér megyei rendőri vezetőket meneszthetik. Elbocsátásuk oka a Belügyminisztérium által elvégzett teljesítményértékelés lehet, miközben a Fejér megyei parancsnok az ozorai fesztivállal kapcsolatos események miatt távozhat.