szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Komoly adósságai ellenére elképzelhető, hogy beszáll az állam a Fidesz közeli milliárdos üzletember, a miniszterelnök rokonságába tartozó Vitézy Tamás horvátországi cégcsoportjába, ha a most kezdődő átvilágítás kedvező eredménnyel zárul. Vitézy Tamás a hvg.hu-nak azt mondta, hogy jelentős turisztikai fejlesztésekre lenne lehetőség, és hogy nincs abban semmi, hogy a horvát adóhivatal vagyonbiztost rendelt ki a céghez.

„Az egyik kérdés, hogy mi kerül egy horvát cégcsoport auditján 230 ezer euróba, azaz 72 millió forintba? A másik, hogy ki viseli majd annak felelősségét, ha kiderül a cég valós helyzete; tele van adósággal, és ráadásul horvát vagyonbiztos felügyelete alatt áll?” Mindezt egy, Vitézy Tamás köreiben is megforduló pénzügyi szakember vetette fel a hvg.hu-nak a hír hallatán.

A múlt héten derült ki a Közbeszerzési Értesítőből, hogy a Nemzeti Eszközgazdálkodási Zrt. részvételi felhívás nélküli tárgyalásos közbeszerzés során választotta ki a PwC Magyarország Kft-t – horvátországi partner cégével együtt – az Adriatiq Island Group pénzügyi átvilágítására és üzleti értékének felbecsülésére, a megbízás értéke 72,6 millió forint.

A hvg.hu megkeresésére az állami eszközgazdálkodási társaság vezérigazgatója, Poják Zoltán csak annyit közölt, hogy "az említett szerződés részletei üzleti titoknak minősülnek", általánosságban viszont annyit elmondott, hogy az átvilágítási jelentés elkészültével "feltárásra kerülnek a csoport vagyoni és finanszírozási helyzetével kapcsolatos problémák."

Habony Árpád is feltűnt a cégben

Az Adriatiq Island Group elnöke Vitézy Tamás, Fideszhez közel álló üzletember, akit áttételes rokoni kapcsolat fűz a miniszterelnökhöz (bátyja első felesége Orbán Viktor édesanyjának a testvére). A vállalkozás stratégiai tanácsadó testületében ott található többek között Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke, Töröcskei István, az adósságkezelő volt vezérigazgatója, a Széchenyi Bank tulajdonosa, Boros Imre, az első Orbán-kormány idején a PHARE-támogatásokért felelős miniszter és Cseszlai János, aki Vitézy ügyvédje.

Az Adriatiq Islands Group a 2000-es évek elején - az első Orbán-kormány idején - kezdte megvetni a lábát a horvát tengerparton. Megszerezte a tribunji és a primosteni kikötőt. Az előbbi 250 vízi és 150 szárazföldi hajóhellyel, apartmanházzal, étteremmel, és benzinkúttal rendelkezik, az utóbbihoz pedig három szálloda (Hotel Zora, Hotel Raduča, Hotel Marina Lučica) tartozik. Később lettek szállodái Hvar szigetén, illetve a makarskai riviérán. A cégcsoport honlapján a cégcsoport pénzügyi eredményeiről az áll, hogy az összesített árbevétel 2003-tól 2010-ig 11,6 millió euróról 26,1 millió euróra nőtt, a hitelállomány 2010 végén 45 millió eurót tett ki. További évekre vonatkozó adatok a honlapon nem szerepelnek.

Az Adriatiq Islands Groupban Habony Árpád, Orbán Viktor miniszterelnök egyik legfontosabb tanácsadója, 2010-ig töltött be tisztséget: igazgatósági alelnök volt. Öt évvel ezelőtt Habonnyal együtt távozott Szalay-Bobrovniczky Kristóf, akkori vezérigazgató, a kormányhoz közel álló Századvég Alapítvány kuratóriumának jelenlegi elnökhelyettese. A cégtől való távozásukat azzal indokolták, hogy nem értenek egyet Vitézy jövőre vonatkozó elképzeléseivel.

Nem túl rózsás az Adriatiq helyzete

Két évvel ezelőtt a Vitézy-cégcsoport a horvátországi ingatlanai helyzetére vonatkozóan a Jutarnji list című horvát lapnak azt a tájékoztatás adta, hogy a 23 céget és rajtuk keresztül még több adriai szállodát magába foglaló vállalatcsoport adósságállománya 370 millió kuna (közel 50 millió euró). A Magyar Narancs kapcsolódó cikkében szerepelt az is, hogy a vállalatcsoport két ingatlanán megjelenik a magyarországi CIB Bank 24 millió eurós jelzáloga. A CIB mellett a Raiffeisen is hitelt nyújtott Vitézyék adriai vállalkozásainak.

Vitézy Tamás a horvátországi befektetéseivel kapcsolatban a hvg.hu-nak azt mondta, hogy szerinte jelentős fejlesztéseket lehet megvalósítani az Adrián, így a magyar államnak megéri beszállni a cégcsoportba. Hangsúlyozta, hogy „minden a tulajdonuk, minden működik”. A cég banki és adótartozásairól azt mondta, hogy azok a mai üzleti életben teljesen természetes dolgok. Az üzletember azt elismerte, hogy két banknak az adósai. „A harminc napon túli adótartozás miatt rendeltek ki a cégcsoporthoz csődmegelőző biztos. Ez azonban itt teljesen szokásos eljárás, semmi különleges nincs benne” – tette hozzá.

A magyarországi cégek helyzete is bizonytalan

A horvátországi érdekeltségek mellett az azokhoz kötődő itthoni vállalkozások sem alakultak túl szerencsésen. Az Opten cégtárban három, Adriatiq nevet viselő társaság lelhető fel. Az Adriatiq Islands Group magyarországi közvetlen kereskedelmi képviselete, a megalakulás után másfél évvel, 2008-ban megszűnt és törölték a cégnyilvántartásból. A 2009 júniusában létrehozott, Vitézy üzlettársa, Kerekes Lászó által vitt Adriatiq Ingatlan Ingatlanforgalmazó és Tanácsadó Kft. 2010 nyarán került végelszámolás alá, majd egy év múlva az előző társasághoz hasonlóan megszűnt. A horvátországi Adriatiq Islands leányvállalata, az azonos nevet viselő kft. 2013 óta felszámolás alatt áll. A cég vagyontárgyait mintegy 5,5 millió forintért hirdette meg a felszámoló biztos.

Miközben az állam gondolkodik azon, hogy esetleg átvegye Vitézy horvátországi érdekeltségeit, az üzletember ingyenes újságja, a Helyi Téma kiadója, mint azt az Index kedden megírta, felkerült a NAV végrehajtás alatt álló cégek listájára. A lap nevét viselő Théma Nyomda 2013-ban fizetésképtelenné vált, az ingyenes lapot azóta külső vállalkozásoknál, hitelben nyomtatták. Eközben pedig a szerkesztőség egy részének juttatásait sem tudta fizetni, ezért sorra hagyták ott a régi munkatársak. A korábban 700 ezres példányszámú lapból tavaly már csak 500 ezret nyomtak. A külföldön tartózkodó Vitézy Tamás sms-ben annyit üzent, hogy továbbra sem szűnik meg a lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!