szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Horvátországba egyre több migráns érkezik, válságtörzset hívtak össze, a katonai felkészülést is megkezdték és közölték: nem bírnak a menekültek áradatával. Horgos viszont gyakorlatilag kiürült, mindenki Horvátország felé halad és onnan Szlovéniába mennének. Este kiderült: kiterjeszti a kormány a válsághelyzetet Baranya és Somogy megyére is, a határzárat pedig elkezdik építeni a horvát szakasz bizonyos pontjain is. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-val!

Most érkezett

Kiürítik a horgosi határállomás környékét

Folyamatosan érkeznek a menekültekért a buszok és a taxik a szerbiai Horgosra, ahonnan szállítják a migránsokat a horvát határ közelébe, Zomborra – jelentette kollégánk az M5-ösnél lévő határállomás szerb oldaláról. A menekültek közül sokan tanácstalanok még, hogy induljanak-e, vannak, akik olyan tévinformációt hallottak, hogy Szlovénia még háborús ország, ezért nem biztonságos. De látva, hogy mások is felkerekednek, egyre többen elhagyják a terepet.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
5 6 7 8 9
12

Válságtörzset állít fel a horvát kormány

A válságtörzs feladata az lesz, hogy koordinálja azoknak a szervezeteknek és intézményeknek a tevékenységét, amelyek a menekültek humanitárius ellátásával foglalkoznak – áll a kormány közleményében. A válságstábot Ranko Ostojic belügyminiszter irányítja.

Menekültek várakoznak a horvát határnál

A menekültek egy részét a horvátok kérésére még szerda éjszaka Zombor felé, a vajdasági Bácsbezdán és a horvátországi Kiskőszeg (Batina) közötti határátkelőre irányították a szerb hatóságok. Ez már a Baranyai háromszög, amely a magyar határ túloldalán fekszik.

Migránstáborokat számoltak fel Párizsban

A Párizs délkeleti részén található Austerlitz pályaudvar előtti rakparton mintegy négyszázan sátoroztak, a főváros északi részén található, XVIII. kerületi polgármesteri hivatal előtti téren pedig körülbelül 150-en. A táborhelyek kiürítése nyugodtan zajlott. A fővárosi önkormányzat szerint minden migránsnak ajánlottak átmeneti szállást legalább egy hónapra, a menekültközpontokba buszokkal szállították az embereket.

Százak indultak el a horvát határ felé

Több százan indultak el csütörtökön délelőtt buszokkal és taxikkal a régi horgos–röszkei határátkelőtől Horvátország felé. Körülbelül egy tucat autóbusz, és legalább kétszer ennyi taxi indult el a szerb–horvát határhoz közeli Sid, Zombor és Bezdán felé. A becslések szerint jelenleg körülbelül már csak 1500-an lehetnek a Röszke 1 és Röszke 2 határátkelőnél, illetve az azok közötti füves területen. (MTI)

Remek riport a csempészbiznisz fészkéből

Az Index újságírója a törökországi embercsempész-fővárosból, Izmirből küldött riportot, a rendkívüli izgalmas beszámolóból kiderül, hogy hogyan változott az egész kikötőváros egy szíriai menekülttranzittá, az is, hogy mekkora a sorban állás az embercsempészek szolgáltatásaiért, és az is, hogy hogyan épül fel a csempészbiznisz, hogyan és mennyit kell fizetni és kinek. A riport itt olvasható.

Ülősztrájkba kezdett egy csoport Röszke 2-nél

Jelentősen csökkent a menekültek száma az 5-ös úton található röszke–horgosi határátkelő, a Röszke 2 szerbiai oldalán – tapasztalta az MTI helyszínen lévő tudósítója csütörtök délelőtt. A határátkelőtől a menekültek buszokkal indulnak Szerbia belseje, illetve a horvát határ felé, és taxik hosszú sora vár arra, hogy továbbszállítsa őket; sokan gyalog indultak el vissza a határtól.

Egy csoport ülősztrájkba kezdett a határátkelő közelében. Az emberek azt skandálták angolul, hogy "köszönjük, Szerbia", illetve olyan angol feliratokat tartottak a magasba, mint "békét akarunk", "nyissátok ki a kapukat, segítséget várnak tőletek az emberek és a gyerekek", "hol van Európa?", "hol vannak az emberi jogok", "engedjetek utamra".

Németország a cseh határra is kiterjesztette a ellenőrzést

Németország Csehországgal szomszédos határára is kiterjesztette a határellenőrzést, hogy megállítsa az embercsempészetet – jelentette be a német szövetségi rendőrség csütörtökön.

Kovács: Szerbia magyarázattal tartozik

Bakondi szerint az a kérdés, hogy Szerbia hogyan engedheti, hogy egy szomszédos országot rajta keresztül "fegyveres" támadás érjen, nem pedig az, hogy hogyan mehetett át szerb oldalra a vízágyú vízpermete. Kovács szerint is Szerbia tartozik magyarázattal, hogy miért nem intézkedtek estig a zavargókkal szemben.

Három fotós ellen folyik eljárás

Három fotós ellen eljárást folytatnak, csak nincsenek őrizetben, hanem szabadlábon védekezhetnek – mondta Bakondi.

Mégis volt gumibotozás

Kovács elismerte egy gumibotozást emlegető újságírónak, hogy nem csak könnygáz és vízágyú volt, hanem más kényszerintézkedés is, de szerinte ez csak akkor történt meg, amikor már áttörtek a migránsok magyar területre.

1
5 6 7 8 9
12
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!