szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök az olimpiáról plenáris beszédében nem szólt, de folyosói nyilatkozataiból sem lett egyértelmű, mi az álláspontja a pályázat és a népszavazás ügyéről.

Most érkezett

Fidesz: az ellenzék nagyon bátor, amikor vagdalkozni kell

Kósa Lajos szerint nincs könnyű helyzetben az ellenzék: napnál világosabb, hogy az ország erősödik, az ellenzék is elismeri. De támadni kell a kormányt, ezért hajmeresztő adatokat mondanak. Mindenki a korrupcióról beszél, de egy ellenzéki beszéd sem említette meg a valaha volt legnagyobb korrupciós botrányt, a 4-es metró ügyét. "Amikor vagdalkozni kell, akkor nagyon bátrak." A kormány csökkentette az áfa-kintlevőségeket az online pénztárgépekkel és számos más módon. A kivándorlásról is beszél Kósa: 1990–2004-ig 244 ezer magyar ment ki az EU országaiba dolgozni. Ez utána 366 ezerre ment fel, az EU velejárója mindez, a britek és németek is nagy arányban mennek ki az országukból, ez nem lehet náluk életszínvonal kérdés. A többkulcsos adó brutális adóemelést okozna.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Harrach szerint az olimpiából jó országimázs épülne

Harrach Péter hivatalosan Orbánra reagál, de nem vele perlekedik. Demagógia és demagógia, amit hall, már ami az ellenzéki felszólalásokat illeti. A KDNP frakcióvezetője az Orbán által sorolt számok mögött a társadalmi hatásokról akar beszélni. Mert megvan a hatása: jó hatása van. Az emberek jobban élnek Harrach szerint. Eredmény a közfoglalkoztatás, hogy segély helyett bért kapnak a közmunkások. Örül a fogyasztás növekedésének a kereszténydemokraták frakcióvezetője.

Nem adódik az olimpiánál jobb országimázs-építési lehetőség, mondja Harrach, és biztos voltak a nolimpiás aláírók közt jó szándékú emberek, de a kezdeményezők között bizony olyanok vannak, akik direkt politikai szándékkal tették mindezt. Harrach kitér az élhetőbb környezet témájára is, a frakcióvezető a Börzsönyben él, ahol fejlődik a kisvasút és a kilátóút-terület – ezt teszi hozzá a témához. A tényleges menekülteken szerinte segíteni kell a kibocsátó országokban, de felelősségünk van a hazánkban élőkért is.

LMP: az emberek az olimpiáról akarnának konzultálni

Érdeklődéssel hallgattam a kormány problémáit, pedig szívesebben hallgattam volna az emberek problémáit – kezdte felszólalását Szél Bernadett, az LMP frakcióvezetője. A politikus először is egy kitérőt tett: ha nemzeti konzultációt akar a kormány, akkor foglalkozzon az olimpiai népszavazással, mert az emberek abban az ügyben szeretnék elmondani véleményüket.

A gazdasági növekedésről szóló kormányfői beszámoló régi, állampárti időket idézett Szél Bernadettben, és ez fájt neki. Szerinte az adópolitikát nem Európától kell megvédeni, hanem a kormánytól, és itt idéz egy régi HVG-interjút, amelyben Orbán Viktor még a progresszív jövedelemadózás mellett érvelt. Az LMP frakcióvezetője szerint a kormány korlátlanul engedi be a külföldi munkavállalókat, hogy elvégezzék a nyugatra távozó magyarok munkáját. Átjáróház lett Magyarország Szél szerint.

Kicsit szorongásosnak tűnt az öt veszély, amelyet Orbán sorolt – mondja a frakcióvezető, márpedig Szél nem rettegni vagy rettegtetni akar, hanem öt pozitív tervet. Az LMP politikájából sorolja is a saját céljait. Lehessen megélni 8 óra munkából, legyen minőségi oktatásügy, egészségügyi fordulat, a korrupciót pedig le kell törni.

MSZP: Orbán putyinabb akar lenni Putyinnál

Csak statisztikai számot lát Orbán, a valóságot nem ismeri – így kezdi reakcióját Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője. A kormányfő összeesküvés-elméleteket gyárt, felszámolja a szabad sajtót és a civil szervezeteket, putyinabb akar lenni Putyinnál. Tóth sorolja a problémákat: rossz az egészségügy és az oktatás színvonala, nagy az elvándorlás. Nem tudják kicserélni az elromlott mosógépet az emberek.

Az Orbán által sorolt gazdasági csodához is van kiegészítése. A versenyképességi mutatók elmaradnak a környező országokéitól, és még az inflációt sem éri el a nyugdíjemelés – reálértéken csökken a nyugdíj értéke, hisz 1,6%-os az emelés és 2%-os lesz az infláció. Bár a piac engedné az energiaárak csökkentését, de nem csökkennek az energiaárak, az MSZP 20%-os gázár- és 10-10% távhő- és áramárcsökkenést szeretne. Tóth a közös európai megoldásokban hisz, példaként hozza a törökökkel történt megállapodást. A probléma legyen a célkeresztben – kéri a kormánytól. A szocialisták az emberek valós problémáit akarják megoldani.

Orbán a folyosón méltóztatott beszélni az olimpiáról

A hirado.hu szerint újságírók előtt beszélt az olimpiáról Orbán Viktor. Mondatait kommentár nélkül idézik. Így teszünk mi is: „Nemzeti ügyből pártügy lett, és minden pártügy sorsa kétséges. Most – mivel új helyzet van – ezt értékelni kell, és a kérdés az, hogy tudunk-e egy pártügyből újra nemzeti ügyet csinálni. Ez a kérdés, ami előttünk áll.”

Vona Gábor: Orbán Viktor kezdje el vágni a centit!

"Kezdjük először is az olimpiával", kezdi reakcióját Vona Gábor. A Jobbik elnöke szerint a kérdést Orbán rontotta el. Nyuszi módjára, Tarlós Istváns szoknyája mögé próbál bújni, pedig övé a felelősség, hogy az olimpiaszerető országból polgárháborús hangulatot hozott ki. Az emberek Orbán Viktorra mondtak nemet, nem az olimpiarendezésre, mondja Vona Gábor, az emberek nemet mondanak a földesúri mentalitásra, ami uralkodik, és közben nincs érdemi kormányzás. Csak a foci és a pénz érdekli Orbánt, de "az ország nem az Ön tulajdona", mondja Vona.

A külföldi erők helytartói után a hazai földesurak következtek, von párhuzamot a korábbi szocialista kormányzással Vona. Nem beszél a kormány a nagy mértékű elvándorlásról, szétrombolják az egészségügyet, az oktatást és maximalizálják a korrupciót. Vona megemlíti, hogy Mészáros Lőrinc cége kifizette Orbán rokoni cégének a 3,2 milliárd forintos adósságát, és sorolja a további ügyeket. Továbbra is gond a nyugati és itthoni bérek közti különbség. A Jobbik kezdeményezést indít, hogy elérje az egyenlő munkáért egyenlő bért elvet.

Miniszterelnök úr, egy éve van hátra, kezdje el vágni a cetlit – fordul Orbánhoz a Jobbik elnöke, és elszámoltatást ígér Mészáronért, Pharaonért és a többiekért.

Új irányítót kapott a magyar történelem

Történelmi felzárkózást olvas ki Orbán Viktor az elmúlt hét évből – szemben az elmúlt 120 évvel. A magyar gazdaságpolitika új irányt és irányítót kapott. Ezen a ponton pedig újabb számsorok következtek, amelyek történelmi dimenziókat mutatnak Orbán szerint. Ez olyan esély, amit ne játsszunk el, hanem váltsunk valóra – zárta felszólalását a miniszterelnök. Beszédét nagy taps fogadta a kormánypártok részéről.

Öt harchoz egy új nemzeti konzultáció

Nem ország, amelyik nem tudja megvédeni határát – kezdett bele Orbán Viktor a "migránsügybe". Megállapítása szerint a korábbi fekete bárányokból higgadt előre látók lettek az Európai Unióban. A kormányfő szerint mostanra mindenki Budapestet követi. Így többségi állásponttá vált, hogy a migrációt a határon kell feltartóztatni, és a migránsokat az unión kívül kell táborokba zárni.

Orbán áttért az évértékelőjében már vázolt öt harcra. A rezsicsökkentést szerinte meg kell védeni, az energiaárakról a parlamentben kell továbbra is dönteni. A migránsok őrizetbe vételét is el kell érni, amíg kérelmükről nem születik döntés, erre már csak a terrorveszély miatt is szükség van a schengeni zónán belül. A civilek elleni harc mostanra a "külföldi befolyásszerzésre" változott, és példaként az amerikai és a francia elnökválasztás szolgált a miniszterelnöki beszédben (amelyeket elsősorban Oroszországból próbáltak befolyásolni – a szerk). Orbán az adópolitika és a munkahelyteremtési támogatások elleni brüsszeli támadást is lát. Mi a megoldás? Konszenzust elérni egy nemzeti konzultációval.

A kormány és Budapest összefog - az elektromos autókért

A nyugdíjasoknak is jobb lett Orbán Viktor szerint, nem csak a havi emelést említi, de a karácsonyra kiosztott Erzsébet-utalványt és az alapvető élelmiszerek áfacsökkentését. A kormányfő felsorolásában a nyugdíjakat a családtámogatások rendszere követte, majd az otthonteremtési programok kerültek napirendre.

Budapest és a kormány megállapodása még a gazdasági kérdések között sorra került, de nem az olimpiáról volt szó, hanem az elektromos autók támogatásáról.

Orbán: a magyar modell működik

A 2010-es választások óta 700 ezerrel nőtt a munkahelyek száma, a munkanélküliség 4,4 százalékos, így a kormány jól áll a megígért teljes foglalkoztatottság felé vezető úton. Orbán Viktor a gazdasági mutatók között kitért a turizmusra is, amely dinamikusan nő. A számok sterilek, de minden javuló mutató mögött emberek munkája van – mondja Orbán. Jó érzés látni, hogy beérik a munka gyümölcse, a magyar modell működőképes.

A kormányfő szerint a 2016-os gazdasági terveket a kabinet elérte. Úgy érzi, most már jobban megéri Magyarországon dolgozni, és ezen a ponton felsorolja az összes adó- és járulékcsökkentést, illetve a különböző szektorok béremeléseit.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!