szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meg sem közelítjük az OECD-országok átlagát az egymillió lakosra jutó MR-készülékek számában.

Nincs CT, így nehezebb a gyógyítás az Országos Kardiológiai Intézetben, a balatonfüredi szívkórházban vagy a Bethesda Gyermekkórházban, míg az ajkai Magyar Imre Kórházban biztonsági okok miatt nem használják tovább az intézmény elavult készülékét. A kormányzat szerint 2010 óta megduplázták a képalkotó diagnosztikai eszközök – a CT- és MR-készülékek – számát, de még mindig igen kevés van belőlük. Az előbbiekből 104, az utóbbiakból 65.

A CT-k közül tizenkettőt, az MR-ek közül kilencet üzemeltet az Affidea, amely a legnagyobb hazai magánszolgáltatónak számít a képalkotó diagnosztika terén. A házipatika.com-nak a cég vezérigazgatója azt mondta, hogy az elmúlt néhány évben valóban komoly fejlesztés volt a képalkotó diagnosztikában, ám az ellátottság még mindig jóval alatta van az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet)-országok átlagának.

Leitner György idézte a statisztikát, amely szerint az OECD-tagállamokban egymillió lakosra átlagosan 13 MR-készülék jut, míg Magyarországon csupán 3,1. CT-kből pedig 8.

A szakember szerint ez különösen annak tudatában komoly probléma, hogy a vizsgált OECD-országok közül nálunk az egyik legmagasabb a rák okozta halálesetek száma. Márpedig a daganatok korai felismerésében kulcsszerepet játszanak ezek a készülékek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Mizsur András Itthon

Két hónapja nem kap időpontot az éves kontrollra. Ez normális?

Teljes mértékben érthető, ha valaki egyszer már átesett valamilyen daganatos megbetegedésen, akkor mindent megtesz, hogy elkerülje annak kiújulását. Ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy a nem sürgős esetnél akár több hónap is eltelhet, mire valaki végre eljut a vizsgálatokig.