szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Demeter Márta LMP-s képviselő tett fel írásbeli kérdést, amire Pintér azt válaszolta, nem adhat választ. Mintha folyna valami vizsgálat az Alkotmányvédelmi Hivatalban a civileket lejárató izraeli titkosszolgálati magáncég ügyében, de kérdés, vajon mikor lehet róla megtudni valamit.

A lehető legsemmitmondóbb vagy a legtöbb mindenre utaló választ adta-e Pintér Sándor Demeter Márta LMP-s képviselő (és végre párttag) kérdésére? Az ellenzéki képviselő arra volt kíváncsi, "Mi tudható a Black Cube tevékenységéről?".

Részletesebben Demeter arra keresett választ, "1. Vizsgálta-e az Alkotmányvédelmi Hivatal Black Cube magyarországi tevékenységét Siewert András bejelentését követően? 2. Milyen következtetésre jutottak és mit tettek, hogy elhárítsák az izraeli exkémeket foglalkoztató cég magyar embereket megfigyelő és az ország szuverenitását veszélyeztető tevékenységét? Mi tudható a Black Cube tevékenységéről? 3. Megvizsgálták-e, hogyan kerülhettek a Black Cube-tól származó információk a Magyar Időkhöz? Ha nem, mi volt ennek az oka? Ha igen, milyen következtetésre jutottak?"

Pintér Sándor belügyminiszter azt válaszolta, az Alkotmányvédelmi Hivatal tevékenysége nem a nyilvánosság előtt zajlik, a konkrét intézkedésekről nem beszélhet, "illetve azok eredményéről az írásbeli kérdés keretei között" nem tud tájékoztatást adni.

Tehát mintha zajlana valami vizsgálat, a kérdés, arról lehet-e majd valamit megtudni, pl. milyen eredménnyel zárul. Itt ráadásul a szakszolgálatoknak saját magukat kéne vizsgálnia – tulajdonképpen azt, megvédték-e a csapdába csalt és bejelentést tevő magyar állampolgárt –, amiről a belügyminiszter válasza alapján nem számolhat be csak úgy akárhogyan.

Az ügy háttere röviden: több, migrációs célú és a kormánykörök által csak Soros-hátterűnek titulált civl szervezetet, vagy azokhoz kötődő embereket próbáltak hasonló módon kompromittálni. Az illetőkkel, mint Siewert András, a Migration Aid vezetője, üzleti megbeszélést hoztak össze jellemzően Bécsben, ami azonban álca volt, a cél az volt, hogy politikailag lejárató mondatokat húzzanak ki belőlük. Ezek a felvételek aztán a Magyar Időkhöz kerültek, ahol Bayer Zsolt írt cikket belőlük. Csakhogy Siewert maga is élt a gyanúperrel, és egyrészt jelentette a dolgot az Alkotmányvédelmi Hivatalnak, másrészt maga is rögzítette a beszélgetéseket.

Siewert András a bécsi beszélgetőpartnereinek fotóival
hvg.hu

Nemrég lett csak bizonyos, hogy az akciók hátterében az izraeli titkosszolgálati hátterű magáncég, az Obama ellen és a szexuális molesztálássorozattal vádolt Harvey Weinstein producer által is felbérelt Black Cube cég állt.

A parlamenti Nemzetbiztonsági bizottság fideszes többsége leszavazta, hogy vizsgálják a Black Cube és a magyar állam közti lehetséges kapcsolatot, és az ellenzéki képviselők, politikusok nem kerültek jelentősebb izgalomba attól, hogy a kormányt politikailag kényelmetlen helyzetbe hozzák-hozhatják továbbra is. Demeter talán az egyetlen kivétel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!