szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hatalmas fa a vasárnapi viharban dőlt ki, de csak a szerencsén múlt, hogy az útra, és nem valakire.

Jó ideje ferdén állt az a fa a budapesti, V. kerületi Alkotmány utcában, amely a vasárnapi felhőszakadás idején dőlt ki. Személyi sérülés nem történt, a fa a betonra zuhant. Az Index egy olvasója videóra vette a pillanatot:

A történtekről Budapest főtájépítésze, Bardóczi Sándor is írt a közösségi oldalán, hangsúlyozva, hogy „miért nem hagyhatjuk a veszélyesnek nyilvánított fákat meg a parkokban, vagy a fasorban”. Szerinte a fa vesztét több tényező okozta: a túl magas házak árnyéka, az eltolódott súlypont, a járda felőli oldalon kábelfektetések miatt elvágott támasztógyökerek, a túl kicsi fahely, az útszegély átépítés, a sózás – sorolta.

A bejegyzésre reagálva egy kommentelő megjegyezte, hogy már 2019-ben jelezték a Főkertnek, hogy a fa veszélyesen áll, ám semmi sem történt. Bardóczi erre azt írta, hogy a kerület nem adta meg a fakivágási engedélyt:

Tarlós István fakivágási moratóriumot hirdetett meg augusztusban. Ezt számos kerületben követték. Az ok politikai. Ezért fontos mindenkiben tudatosítani, hogy nem minden fakivágás az ördög műve. Vannak egészségi okokból, veszélyhelyzet megelőzése miatti fakivágások. Ezek rendben vannak. És vannak olyanok, amit építési szándék generál, na ott van helye a politikai vitának. Nincs 3 hete, hogy a Főkert munkatársait vizes zacskókkal dobálták meg néhány hasonló állapotú fa kivágása miatt a lakók a Gyulai Pál utcában, miközben arról lehetett olvasni Kocsis Máté “okleveles favizsgáló” közösségi médiafelületein, hogy Pikó András polgármester “egészséges fákat” vágott ki a Rókus kórháznál. A közvélemény hiszterizált ezekben a kérdésekben, ezért gondoltam fontosnak megmutatni az érem másik oldalát”

– írta.

Fotó: Kidőlt fát távolítanak el tűzoltók a belvárosi Alkotmány utcában 2020. június 14-én. A Budapestet is érintő viharos időjárás miatt fél óra alatt több mint hetven helyszínre riasztották a tűzoltókat. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hamvay Péter hvg360

Budapest új főkertésze tájépítészként nem öt, hanem ötven évre tervezne

A hivatalos kinevezésére váró Bardóczi Sándor azt szeretné, ha főkertész helyett inkább főtájépítésznek hívnák, de a lényeg, hogy mostantól minden fővárosi zöldfelület hozzá tartozik majd. A HVG-nek adott interjújában elmondta azt is, hogy szigorúbb szakmai felügyelet alá vonná a Főkert Zrt-t, több természetőrt állítana munkába és a jövőben minden budapesti beruházásnál megkerülhetetlen lesz a véleménye.