szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mintegy 67 ezer kórházi ágyból csupán 38 ezren ápoltak beteget a NEAK számai alapján júniusban, ami 52 százalékos kihasználtságot jelent. A rehabilitációs ellátásban még alacsonyabb arányokat találtunk.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) kiadta a júniusi jelentését a fekvőbeteg ellátásról, ami szerint a kórházi ágyak majd felén nem ápolnak beteget.

Az arány nem meglepő, mert április elején a koronavírus-járvány miatt az Emberi Erőforrások Minisztériumának az utasítására a kórházi ágyak 60 százalékát felszabadították. A NEAK szerint a járványügyi helyzet kedvező alakulása lehetővé tette, hogy május 4-étől az egészségügyi ellátásokat fokozatosan visszavezessék, és a COVID-19 fertőzött betegek ellátására felkészített ágyak egyharmadán május 18-ától nem koronavírusos betegeket lássanak el.

További enyhítést egyelőre nem jelentettek be, vagyis több ezer kórházi ágyat tartanak fent a koronavírusos betegek számára. A pénteki hivatalos adatok szerint egyébként 555 aktív fertőzött van Magyarországon, közülük 72-t ápolnak kórházban.

Az adatok szerint a járványhelyzet előtti utolsó hónapban, februárban a 67 516-ból 51 650 ágy volt kihasználva a kórházakban az aktív és a krónikus fekvőbeteg ellátásban, vagyis a 76,5 százaléka. Júniusban meg sem közelítette az ágykihasználtság a pandémia előtti időszakot, 35 434 ágyon ápoltak betegeket (52 százalék), vagyis 15 ezerrel kevesebbet, mint a koronavírus előtt. A mélypont egyértelműen a május volt, akkor mindössze 27 ezer ágy volt foglalt.

A krónikus ellátásban is hasonló volt a helyzet, a februári 85 százalékos kihasználtsághoz képest júniusban csupán az ágyak 52 százaléka volt foglalt, bár a májusi mélyponthoz képest, ami 40,8 százalék volt, emelkedést tapasztalhatunk.

Ha mélyebbre ásunk, akkor a rehabilitációs ellátásnál még alacsonyabb számokat találunk. Februárban az ágykihasználtság 85,5 százalékos volt, míg júniusban csupán 46 százalékos, igaz májusban ez csupán 30 százalék volt.

Utóbbi azért fontos, mert a rehabilitációs ágyak kapcsán tört ki az egyik legnagyobb botrány a veszélyhelyzet idején, többen is jelezték, hogy az ápolásra szoruló családtagjaikat is hazazsuppolták az ágyfelszabadítás érdekében. Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának minisztere, pedig az ágyfelszabadítás gyorsaságával nem volt megelégedve, és menesztette az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (OORI) főigazgatóját, Cserháti Pétert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!