szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának vezetője szerint van olyan idősebb ember, akinek sokkal nagyobb az esélye a túlélésre, hogy ha megkapja a szűkös erőforrásokat, szemben egy olyan fiatallal, akinek már esetleg krónikus betegsége van.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Eljött az idő, hogy a kórházakban használják azt a Magyar Orvosi Kamara (MOK) készített etikai ajánlást, amit még áprilisban készítettek, a koronavírusjárvány első hulláma idején – számolt be az RTL Híradó.

Az ajánlást a kamara azért állította össze, hogy váratlan helyzetekre is iránymutatást adjon az egészségügyi dolgozóknak. Az RTL riportja szerint

ilyen helyzet lehet az, ha választani kell a betegek között.

A MOK Etikai Kollégiumának vezetője, Hegedűs Zsolt azt mondta a híradónak, hogy belső információikkal rendelkeznek arról, hogy vannak olyan kórházak, ahol használják az irányelveiket.

Hegedűs elmondta, ez azt jelenti, hogy egy triázs-csapat méri fel az ellátandó betegek életkilátásait, illetve azt, hogy kik legyenek azok, akik mindenképp kapjanak intenzív ellátást, ha az állapotuk romlik.

A szakember a csatornának azt mondta, hogy maga az életkor, vagy az érkezési sorrend önmagában nem egy olyan faktor, ami alapján dönteni lehetne, melyik embert lássák el. Gyakran nem a korosabb emberek vannak rossz állapotban. Hegedűs azt mondta,

van olyan idősebb ember, akinek sokkal nagyobb az esélye a túlélésre, hogy ha megkapja a szűkös erőforrásokat, szemben egy olyan fiatallal, akinek már esetleg krónikus betegsége van.

Egy a Honvédkórházban dolgozó orvos a Magyar Hangnak nyilatkozott arról, hogy egyre többször találkoznak azzal a helyzettel, hogy az életfenntartó ellátás befejezéséről, vagyis a gép lekapcsolásáról kell dönteniük, hogy más, esetleg jobb eséllyel bíró betegen segítsenek.

A kórházak telítettségével kapcsolatban a hvg.hu megkereste az Országos Kórházi Főigazgatóságot (OKFŐ) is, a többi között meg akartuk tudni, mennyire jellemző az, hogy választani kell a betegek között, hogy ki kerüljön lélegeztetőgépre és ki kerüljön le róla (ahogy arról egy kórházi forrásunk szerdán beszámolt).

Az OFKŐ azt közölte, hogy a kórházakban továbbra is jut minden arra rászorulónak megfelelő kórházi ellátás és lélegeztetőgép. Az orvosok semmilyen szempontú szelektálására nem kényszerülnek, az ennek ellenkezőjét állító híresztelések megalapozatlanok.

Egy orvos szerint választani kell a lélegeztetőgépre kerülő betegek között, a Kórházi Főigazgatóság cáfol

Vidéken és Budapesten is alig van már szabad kórházi ágy a Covid-betegeknek - állítják egybehangzóan kórházi forrásaink. A kórházi személyzet rendkívül leterhelt, aki nem covidosokat lát el, az olt. Sokszor olyan orvosoknak kell a halálhírt közölni a családdal, akiknek a szakterületén eddig szinte egyáltalán nem volt dolguk kezelés során elhunyt beteggel.

(Képünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit - Bihari Ádám Itthon

Két hét alatt duplázódott meg a lélegeztetőgépen lévő koronavírusos betegek száma

Minden eddiginél több koronavírusos beteget kezelnek kórházban, közülük durván minden 10. ember lélegeztetőgépen van. A Semmelweis Egyetem rektora korábban arról beszélt, a magyar egészségügyi személyzet teherbíró képessége 1000 lélegeztetett beteg körül határozható meg, ekkora és ennél nagyobb számú súlyos állapotban lévő beteget hosszú időn keresztül az ellátórendszer nem bír el. Ha a jelenlegi növekedési ütem marad, pár napon belül elérhetjük ezt a számot.

Bihari Ádám Itthon

Egy orvos szerint választani kell a lélegeztetőgépre kerülő betegek között, a Kórházi Főigazgatóság cáfol

Vidéken és Budapesten is alig van már szabad kórházi ágy a Covid-betegeknek – állítják egybehangzóan kórházi forrásaink. A kórházi személyzet rendkívül leterhelt, aki nem covidosokat lát el, az olt. Sokszor olyan orvosoknak kell a halálhírt közölni a családdal, akiknek a szakterületén eddig szinte egyáltalán nem volt dolguk kezelés során elhunyt beteggel.