A tíz meghívottból egy sem ment el szerdán a fővárosi vizsgálóbizottság ülésére, melynek napirendjén fontos téma, a fővárosi és kerületi parkolási rendszerek elmúlt 25 éves működése szerepelt, ennek visszásságait tárgyalták volna. „Bár a vizsgálóbizottság határozatképest volt, az ülés alig fél órát tartott, mert a parkolás-témában meghallgatásra hívott tíz érintett cégvezető és politikus közül egy sem jelent meg” – mondta a hvg.hu-nak Havasi Gábor, a testület momentumos elnöke. A téma tárgyalását, a parkolási anomáliák okainak és felelőseinek feltárását a testület azonban tovább folytatja, mert több meghívott jelezte, hogy később áll a bizottság rendelkezésére – tette hozzá.
A parkolási témafelelős bizottsági tag, Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere pedig úgy értékelt a hvg.hu-nak, hogy „nehéz sikernek nevezni, ha a tíz meghívottból egy sem jött el”, de úgy látja, nem „engedhetik el” a témát, mert
az évtizedek óta jelen lévő parkolási visszaélések tanulságait soha, senki nem vonta le, és éppen ideje lenne megtenni.
Méghozzá annak érdekében, hogy „lebontsuk ezt a régóta működő és úgy látszik, sokaknak nagyon is tetsző rendszert, helyette pedig a főváros új vezetése kialakíthasson és bevezethessen egy átlátható, jól működő egységes parkolási rendszert, amelyben a parkolási díjak nem válnak magánpénzzé” – tette hozzá Baranyi Krisztina. Megjegyezte: nemcsak a cégek monopolhelyzetét, a politikai érintettséget, a túlárazásokat és a kerületenként érthetetlen módon ugyanazért a szolgáltatásért eltérő árakat kell megszüntetni, hanem legalább ilyen fontos szerinte, hogy az új rendszer legyen felhasználóbarát, vagyis legyen kevesebb és áttekinthetőbb zóna és lehessen bankkártyával fizetni a parkolásért.
Baranyi Krisztina szerint ideje levonni a tanulságokat
Túry Gergely
A bizottság a következő, az ügyben érintett cégvezetőket, politikusokat hívta meg a parkolás ügyében: Szeneczey Balázs volt főpolgármester-helyettest, Fürst György volt VI. kerületi alpolgármestert, a több kerületben hosszú ideig fizetős parkolást üzemeltető Centrum Kft. volt ügyvezetőjét, Kupper András Józsefet, a korábbi fővárosi Fidesz-frakcióvezető Kupper András nagybátyját, aki a fővárosi parkolás-üzemeltetésbe beágyazott Centrum-cég tulajdonosa és akit korábban parkolási témában 80 ezer rendbeli csalásért elítélt a bíróság, több kerületi parkolási cég egykori vezetőjét, továbbá Lakos Imre volt XI. kerületi alpolgármestert, Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármestert, Rogán Antal jelenlegi minisztert, volt V. kerületi polgármestert, valamint Láng Zsolt volt II. kerületi és Bácskai János volt IX. kerületi polgármestert. Közülük Szeneczey Balázs, Láng Zsolt és Hardi Róbert, a ferencvárosi parkolási cég volt ügyvezetője jelezte, hogy későbbi időpontban áll a bizottság rendelkezésére, Lakos Imre és Pokorni Zoltán pedig azt, hogy nem érzik érintettnek magukat a témában.
Havasi Gábor bizottsági elnök a hvg.hu kérdésére megjegyezte: „sajnos be kell látni, hogy az eszközeink korlátozottak, így például semmi szankciója nincs annak, ha a meghallgatni kívánt szereplők nem jelennek meg a vizsgálóbizottság előtt”. Ezért is elkötelezett szerinte a Momentum abban, hogy meg kell változtatni a törvényi szabályozást a parlamenti és az önkormányzati vizsgálóbizottságokra vonatkozóan is, szélesebb jogosítványokkal, jogkörökkel kell ezeket felruházni. A vizsgálóbizottság ugyan a pandémia alatt – tavaly november óta – nem tudott ülésezni, de a veszélyhelyzet ideje alatti kényszerpihenőt arra használták, hogy a vizsgálandó témákban beszereztek több ezer dokumentumot, ezek feldolgozása, értékelése megkezdődött. A vizsgálóbizottság következő ülésén, melynek még nincs időpontja, a fővárosi patkányirtás témáját veszik elő, több érintett politikust és cégvezetőt hívnak meghallgatásra, valamint nekilátnak a következő nagy téma, a BKK meghiúsult elektronikus jegyrendszere vizsgálatának is.
Havasi Gábor bizottsági elnök elismerte: nincs igazán eszköz a testület kezében
Talán a legnagyobb figyelmet a parkolási téma kapja, de ezen és a patkányirtáson valamint az e-jegyrendszeren kívül másik hetet tervez még feldolgozni, feltárni a főváros vizsgálóbizottsága. Ezek közül kettőben – az Állatkertben félkészen álló, jelentősen elszállt költségvetésű Biodóm, valamint a 3-as metró szerelvényeinek sokat bírált orosz felújítása ügyében – már készültek szakértői jelentések, mióta Karácsony Gergely lett a főpolgármester, és ezen anyagok alapján a rendőrségi feljelentéseket is megtette a főváros: előbbiben már folyik a nyomozás, utóbbiban azonban nem, mert a nyomozók szerint, ami történt nem bűncselekmény. A bizottság vizsgálja majd a 4-es metró építése körüli korrupciógyanút is, bár ebben már a magyar rendőrség és az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF is lépett. A rendőrség bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást, az OLAF viszont megállapította, hogy felmerült a csalás és a hűtlen kezelés gyanúja, a szabálytalanságokkal érintett összeg pedig elérheti a 167 milliárd forintot.