Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kormány bejelentése alapján a legújabb oltási kampányban a háziorvosok akár személyesen is felkeresik azokat a 60 év felettieket, akik még nem oltatták be magukat. A háziorvosok értetlenül állnak a döntés előtt, és nem látják a logikát a védettségi igazolvány kiüresítésében sem, ha a kormány tényleg magasabb átoltottságot szeretne.

“Nincs előttem, ahogy bekopogok mindenkihez, és leülök húsz percig győzködni az oltásról."

"Biztosan nem fogok kimenni, ez kivitelezhetetlen."

"Ember nem lesz, aki megcsinálja, nem is értem, hogy gondolják."

"Már így is dobjuk ki a vakcinákat, mióta nem kell a védettségi igazolvány."

A fenti csak egy kisebb csokor azokból a megjegyzésekből, melyeket a hvg.hu kérdéseire adtak háziorvosok, akiket arról kérdeztünk, hogyan fognak részt venni a kormány új oltási akciójában, amit – az oltások megszervezése és beadása után – ismét rájuk akarnak bízni.

Covid elleni oltás az AsraZeneca vakcinával egy háziorvosi rendelőben
Kovács Bea

Magyarországon július másodikán lépte át a beoltottak száma az 5,5 milliós határt. A kormány döntése alapján még azon a héten életbe lépett a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának hatodik fokozata. Megszűnt a kötelező maszkviselés az üzletekben és a tömegközlekedési eszközökön (a kórházakban és szociális intézményekben nem), és ami még ennél is fontosabb: védettségi igazolvány nélkül is be lehet menni a vendéglátó üzletekbe, szálláshelyekre, szabadidős létesítményekbe, sőt egyes kulturális rendezvényekre is. Az utazási megkötések mellett az igazolványnak így egyetlen szerepe maradt: a sportrendezvényekre, a zenés-táncos rendezvényekre, illetve a zárt térben tartott, vagy 500 főt meghaladó szabadtéren tartott egyéb rendezvényekre továbbra is felmutatásával lehet belépni.

A könnyítések annak ellenére is életbe léptek, hogy a kormány már ezt megelőzően is aggódott az oltási kampány lassulása miatt. Alig pár héttel korábban még a miniszterelnök is sürgette az oltatlanokat: “A járvány azok számára ért véget, akik beoltatták magukat. Akik nem oltatták be magukat, azok veszélyben vannak, esetenként, hogyha olyan az egészségi állapotuk, akkor életveszélyben is vannak, és ezen senki más nem tud segíteni, csak ők saját maguk. Ezért kérem őket, jelentkezzenek, és oltassák be magukat” – mondta Orbán Viktor június 10-ei sajtótájékoztatóján, ahol meglepetésszerűen jelent meg Gulyás Gergely mellett a kormányinfón.

A miniszter egy hónappal később már Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő mellett beszélt arról, hogy bár járványügyi szempontból Magyarország az egyik legbiztonságosabb ország Európában, a delta variáns azokra jelent fenyegetést, akik még nem oltatták be magukat. “Ezért is döntött a kormány úgy az operatív törzs javaslatára, hogy oltási akciót indít medikusok és medikák segítségével a háziorvosok akár személyesen is felkeresik azokat, akik 60 évnél idősebbek és még nem oltatták be magukat, továbbra is ők a legveszélyeztetebbek” – mondta Gulyás Gergely július 8-án.

Részletek híján azt is megpróbáltuk megtudni a Kormányzati Tájékoztatási Központtól, hogy hogyan áll az átoltottság megyei, illetve járási szinten. Erre a 444 is rákérdezett a múltheti kormányinfón és Gulyás Gergely ígéretének megfelelően a Miniszterelnökség meg is küldte a választ. Az adatok szerint az oltottsági arány egyedül Budapesten haladja meg a 60 százalékot. Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod megyében az 50-et sem éri el. Nyugat-Magyarországon magasabbak a számok, Vasban, Fejérben és Pest megyében is 58 százalék körüli az oltottak aránya. Keleten Heves és Csongrád-Csanád 54-55 százalékon áll.

Reviczky Zsolt

Pfizer a kukában

Úgy tűnik azonban, hogy a kormány részletes tervéről eddig éppen az érintetteket nem értesítették.

“Még nem kaptunk erről semmiféle hivatalos tájékoztatót, de ha kiadják utasításba, akkor természetesen megtesszük, amit lehet” – mondta a hvg.hu-nak egy kelet-magyarországi kistelepülés háziorvosa. Szerinte jelenleg éppen az újonnan bevezetett ügyeleti rendszer köti le a kapacitásaikat, de emellett oltanak, a szintén idén bevezett praxisközösségi adminisztrációt bonyolítják, és ez még csak az a része a munkának, ami őket érinti. Talán ennél is komolyabb nehézséget képeznek maguk az oltatlanok.

“Múltkor bejött oltásra egy hölgy és kiderült, hogy a hatfős családból egyedül ő oltatja magát. Tudatosan nem engedik magukat oltani, akik eddig nem regisztráltak. Van, aki például azt mondja, hogy ha eddig megúszta, ezután is meg fogja. Ha én odamegyek és elkezdem erőltetni az oltást, az könnyen kontraproduktív lehet, egyből elkezdenek gyanúsítgatni, hogy kinek az érdekeit szolgálom, ez helyi szinten egészen máshogy néz ki, mint ahogy odafent elképzelik” – mondta.

Fazekas István

“Aki akarta, az már beoltatta magát, ha pedig nem, akkor erről személyesen sem fogom tudni meggyőzni” – ezt már egy észak-magyarországi kistelepülés háziorvosa mondta. Szerinte mióta védettségi igazolvány nélkül is lehet “teljes életet élni” rengetegen egyszerűen nem mennek el a megbeszélt oltási időpontra, sokan pedig a második oltást sem adatják be. Van azonban ennél nagyobb baj is.

“Múlt héten 6 ampullát rendeltem, de végül csak 3 ampullányit tudtam beadni, mert annyian visszamondták, vagy csak nem jöttek el.

Háromampullányi Pfizer a kukában végezte” – mondta. Nem csak ezt, de Modernát is dobtak már ki hasonló okokból: “A második körösökből öten eljöttek, a többiek nem. Velük nem tehettem meg, hogy nem bontom fel a vakcinát, így viszont a maradékot ki kellett dobni.” A háziorvos egyébként a környékbeli kollégáitól úgy értesült, hogy ez általános probléma, nem csak az ő praxisában küzdenek vele.

"Tudtok valakit hívni?"

“Ember nem lesz, aki ezt megcsinálja, nem is értem, hogy gondolták. Mi még most is kapjuk az oltási listát, van, akit már nyolcadszorra hívunk, és még mindig visszautasítja az oltást. Képzelje el, ahogy átnyálazom a listát, hogy melyik 60 év feletti nem oltatta be magát eddig, már ez másfél óra. Aztán beülök a kocsiba, és végigautókázom a praxisomat, mindenhová bemegyek 20 percet beszélgetni, győzködni az oltatlanokat, mindezt úgy, hogy lassan másfél éve győzködjük őket, hogy hanyagoljuk az orvos-beteg találkozókat a vírus miatt” – ezt már egy Pest megyei praxist vezető háziorvos meséli. Náluk most az a gyakorlat, hogy csak azokat hívogatják, akik egyáltalán regisztráltak.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a kínai Sinopharmon kívül az összes többi oltásnál 6-10 embert kell összeboronálni egy ampullára, ez pedig rengeteg szervezést és még több újraszervezést jelent, mert egyre többen visszakoznak időközben, a helyükre pedig új oltakozót kell találni. Az ő praxisában például AstraZenecából kellett kidobni több ampullát, mert az oltakozók közül néhányan elutaztak, de a vakcinát fel kellett bontani. “A környékbeli praxisokkal már folyamatosan megy a kommunikáció, hogy “hiányzik egy emberem Pfizerre, tudtok valakit, akit be lehet hívni? Muszáj összebeszélnünk, különben még több vakcinát dobnánk ki” – tette hozzá.

Kovács Bea

Az általunk megkérdezett háziorvosok az elmúlt fél év leterheltsége, kapacitásaik végessége és az oltatlanok vonakodásán túl a döntés logikáját sem értik.

“Szinte teljesen kiüresítették a védettségi igazolványt, pedig ez volt nagyjából az egyetlen kényszerítő tényező, hogy az, aki eddig nem akarta magát beoltatni, mégis megtegye” – mondta egyikük. Egy negyedik orvos, akit megkerestünk, viszont úgy véli, hogy aki igazán nem szeretné beoltatni magát, azt a védettségi igazolvány sem érdekelte, így ő nem biztos benne, hogy emiatt esne vissza még jobban az oltakozás. Hozzáteszi, ő már nem is követi az oltási folyamatról szóló sajtóhíreket. Ha mégis megvalósul a kormány terve, akkor szerinte ez remek lehetőség lesz, hogy a háziorvosokra kenjék a felelősséget, amiért nem voltak képesek meggyőzni az oltás fontosságáról az embereket.

“Megvárom, amíg kijön az utasítás, a részletes szabályozási háttér, de számtalanszor jártunk úgy az elmúlt másfél évben, hogy A-t mondtak hétfőn, és B lett belőle péntekre. Nem fogom feleslegesen idegesíteni magam ezzel” – vélekedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!