szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az RTL Klub próbált feltenni a megfigyelési botrányhoz kapcsolódó kérdéseket, de a belügyminiszter elég szigorúan zárta rövidre a dolgokat.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Sajnálatos módon nem tudtam válaszolni a kérdéseikre a Nemzetbiztonsági Bizottság ülése után, viszont egyszer és mindenkorra szeretném jelezni, hogy csak ott vagyok hajlandó válaszolni” – mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Pegasus-üggyel kapcsolatban az RTL Klubnak.

Pintér azzal indokolt, hogyha beszélne, jogilag államtitkot sértene, ezért pedig az újságírót, „mint felbújtót, felelősségre kellene vonni, mert engem egy államtitok megsértésére próbál rávenni.” A belügyminiszter azzal a zord mondattal zárta válaszát, hogy „végig kell gondolni azt is, lejátsszák-e” a felvételt a beszélgetésről.

Pintér Sándor egyelőre annyit mondott a nemzetközi lehallgatási botrány magyarországi vonatkozásáról, hogy a titkosszolgálatok nem folytatnak semmiféle illegális megfigyelést, de szerinte egy ismeretlen szervezet gerjeszti a botrányt. További kérdésekre csak a Bizottság zárt ülésén hajlandó válaszolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit hvg360

Pegasus-ügy: Az egyik elment nyaralni, a másik megfúrta, de ki jár a végére?

Lázasan keresi az ellenzék, mikor mehetett át titokban a nemzetbiztonsági bizottságon a topkategóriás izraeli kémszoftver, a Pegasus megvételének jóváhagyása. Ezt a munkát a Fidesz sem akadályozhatja, azonban könnyűszerrel bojkottálhatja a testület munkáját hónapokon át. Majtényi László volt adatvédelmi biztos szerint tényfeltáró újságírók lehallgatása törvénybe ütközik, az érintettek bátran perelhetnek. Egy másik szakértő szerint lehet, hogy nem is az újságírók, hanem a forrásaik voltak a valódi célpontok. Az viszont nem tudni, hogy tényleg bűncselekmény miatt keverték bele őket, vagy tisztán politikai megfigyelés zajlott.