szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alapvető jogok biztosa szerint az utasítás többek között sérti a jogállamiság elvét.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az alapvető jogok biztosa szerint sérti a jogállamiság elvét, nem felel meg a jogbiztonság követelményeinek, sértheti az emberi méltósághoz való jogot, sérti az egyenlő bánásmód elvét az az utasítás, melynek értelmében kifizettetik a műtétre váró betegekkel a PCR-tesztet – írta meg a Telex.

Az utasítást még májusban adta ki Kásler Miklós, eszerint halasztható műtétre és rehabilitációs ellátásra csak az mehet a magyar egészségügyben, akinek van érvényes védettségi igazolványa, vagy ha az nincs, akkor önköltségen köteles PCR-, vagy antigéntesztet csináltatni. Ezek azonban Magyarországon drága mulatságnak számítanak: a PCR közel húszezer forintba, az antigén pedig 11 ezerbe kerül. Az Emmi később annyit hozzátett, hogy annak a tesztjét a kórház finanszírozza, aki önhibáján kívül, például egészségi állapota miatt nem tudta felvenni az oltást.

A hétvégén kiadott ombudsmani jelentés azonban azt írja, hogy nem létezik arról kormányrendelet, hogy a rehabilitációs ellátások és halasztható beavatkozásokhoz negatív teszt kéne, csak Kásler Miklós egyedi utasítása és a Müller Cecília vezette Nemzeti Népegészségügyi Központ körleveleiben jelenik az meg. Az ombudsman szerint „a PCR- és antigéntesztek követelménye, valamint azok költsége megtérítésének miniszteri utasításban történő előírása ellentétes az Alaptörvény jogállamiság elvével”.

Az ombudsman ugyanakkor azt is hozzáteszi, hogy Kásler és Müller leveleiben nincsenek világosan leírva a követelmények, hogy az teljesen érthető legyen az egészségügyi intézményekben mindenkinek. Így aztán „a nem megfelelő szabályozási szint és a tartalmi bizonytalanságok okán sérül a jogállamiság elve, valamint az abból levezethető jogbiztonság követelménye”.

Magyarországon csak az egészségügyi szektorban kötelező az oltás, azonban olyan kormányrendelet nincs, ami az egészségügyi ellátást védettségi igazolványhoz kötné, így az ombudsman szerint a kásleri rendelet „alkalmas arra, hogy az emberi méltósághoz való jogból levezethető egészségügyi önrendelkezési joggal összefüggő visszásságot okozzon, mind az oltás felvétele, mind az elektív beavatkozásban való részesülés tekintetében”. Valamint az „egyenlő bánásmód követelményével sem áll összhangban” az, hogy az egészségügyi ellátásban különbséget tesznek védettségi igazolvánnyal rendelkezők és nem rendelkezők között, áll a jelentésben.

Az alapvető jogok biztosa így felkérte arra Kásler Miklóst, hogy vonja vissza a májusban kiadott utasításokat és az ügyben kiküldött rendeleteit.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma később reagált az ombudsman megállapításaira. A tárca szerint a választható és a rehabilitációs célú kórházi kezeléseket megelőző kötelező PCR teszt és gyorsteszt miniszteri utasításban történt előírása "semmilyen módon nem ellentétes a jogállamiság alkotmányos alapelvével". Ellenkezőleg, a kérdéses egyedi utasítás az állampolgárok élethez és egészséghez fűződő jogának biztosítása érdekében, felelős miniszteri döntés alapján született – írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!